Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #7

S
CZEŚĆ PRZYJACIELE!

W październiku wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się mini serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk.

JEŚLI NIE MIELIŚCIE OKAZJI ICH ZOBACZYĆ, SĄ NIŻEJ:

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #2 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #3 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #4 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #5 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #6 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #8 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #9 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #10 (klik)  

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #11 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #12 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #13 (klik)

Każdy wpis z tej serii zanotował wyższą niż przeciętną liczbę odwiedzin na blogu, co oznacza, iż znalazłem dobrą drogę do pokazania większej ilości osób tego, jak wszechstronne jest nasze miasto. A na tym mi najbardziej zależy.

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, siódme JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!

1. Ulica Szafarnia – Długie Ogrody

Szafarnia biegnie równolegle do Nowej Motławy, a jej chodnik jest de facto bulwarem spacerowym nad ową rzeką. Ulica ciągnie się na odcinku od Mostu Stągiewnego do Mostu Kamieniarskiego, a jej krajobraz w dużej mierze wypełnia współczesna zabudowa, jak pobudowane w ostatnich 10-ciu latach apartamenty oraz wznosząca się zabudowa na Wyspie Spichrzów.

Atutem ulicy Szafarnia jest niewątpliwie widok na Motławę, szczególnie nieco przed Mostem Kamieniarskim, na Długie Nabrzeże z Żurawiem w roli głównej. 

2. Ulica Mariacka – Główne Miasto

To już siódma odsłona z tej serii wpisów, zatem czas najwyższy na jedyną w swoim rodzaju uliczkę. Mariacka jak wiele ulic na Głównym Mieście posiada zamknięcie perspektywy, z jednej strony mamy masywną Bazylikę Mariacką, zaś z drugiej Bramę Mariacką. Wejście z nad Motławy przez bramę lub od strony Bazyliki Mariackiej, przenosi w inny świat. Świat przedproży, klimatycznych kawiarni, bursztynów, tajemniczych zaułków. Nie bez powodu wiele osób uważa Mariacką za najpiękniejszą w Gdańsku i nie tylko.

3. Ulica Skarpowa – Siedlce

Skarpowa jest bardzo ciekawie położona w wąwozie między położonymi znacznie wyżej Ojcowską i Zakosy. Poczynając od strony Suchanina, spada w kierunku ul. Kartuskiej, co pozwala oglądać zacne widoki. Zabudowana przedwojennymi domami.

4. Ulica Stara Twierdza – Twierdza Wisłoujście

Ulica o specyficznym charakterze, bowiem przebiega na terenie Twierdzy Wisłoujście. Poczynając od drewnianego zwodzonego mostu aż po widok na Fort Carre i przystań z jachtami. Mniej znana odsłona naszego miasta, pokazująca jak Gdańsk jest ciekawy.

5. Ulica Stogi – Górki Zachodnie

Ulica łącząca ul. Łowicką z plażami i Narodowym Centrum Żeglarstwa na Górkach Zachodnich. Przebiega przez las, po drodze można zajrzeć do dwóch użytków ekologicznych – “Karasiowe Jeziorka” oraz “Zielone Wyspy”. Dobra na długi spacer wśród zieleni w stronę plaży.

6. Ulica Jaśkowa Dolina – Wrzeszcz

Jedna z wspanialszych ulic w Gdańsku! Jeśli miałbym wybierać siedem najpiękniejszych ulic naszego miasta, Jaśkowa Dolina znalazłaby się na liście.

Co to jest za ulica… Patrząc od strony Al. Grunwaldzkiej, zaczyna się mocno miejsko kamienicami, z czasem zabudowa się rozluźnia, pojawia się więcej zieleni. Kamienice ustępują przepięknym willom i pałacom, wszystko otula zieleń Parku Jaśkowej Doliny, którego drzewa rosną na wzgórzach z jednej i drugiej strony ulicy. Jednak i to nie wszystko, gdyż w górnej części Jaśkowa Dolina przebiega przez Piecki – Migowo (Morena) i na tym odcinku ma za zabudowę oddalone od niej wysokie bloki z wielkiej płyty.

7. Aleja Legionów – Wrzeszcz

Kolejna ulica, którą bardzo cenię. Łączy dużo zieleni z przedwojenną zabudową mieszkaniową oraz wielkimi ceglanymi budynkami szkolnymi. Tramwaje w takim miejscu tylko dodają kolorytu.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa