Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #11

S
CZEŚĆ PRZYJACIELE!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to najchętniej wyświetlana seria wpisów na tym blogu.

JEŚLI NIE MIELIŚCIE OKAZJI ICH ZOBACZYĆ, SĄ NIŻEJ:

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #2 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #3 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #4 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #5 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #6 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #7 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #8 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #9 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #10 (klik)  

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #12 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #13 (klik)

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, Jedenaste JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!

1. Ulica Legnicka – Siedlce

Ulica Legnicka swój bieg zaczyna od ul. Powstańców Warszawskich, wspinając się na wzgórze, zakręcając w prawo i docierając aż na tyły Cmentarza Żołnierzy Francuskich (który odwiedziłem w trakcie TEJ (klik) miejskiej podróży). Legnicka wyłożona jest drobną kostką, stoją przy niej domy pamiętające czasy przedwojenne. Dodatkowo położenie sprawia, że jest fajnym punktem widokowym na Siedlce i Chełm.

Widok z ul. Legnickiej na Siedlce i Chełm
2. Ulica Popradzka – Siedlce

Ulica Popradzka biegnie równolegle do Al. Armii Krajowej. Położenie wyżej względem niej powoduje, że jest bardzo dobrym miejscem z widokami. Mamy bowiem możliwość oglądania Siedlec, zaś z końca ulicy centrum Gdańska. Moim zdaniem szczególnie ten drugi krajobraz zasługuje na odwiedzenie Popradzkiej.

O ulicy Popradzkiej pisałem również TUTAJ (klik).

3. Ulica Polanki – Oliwa

Ulica Polanki to jedna z bardziej znanych ulic Oliwy. Swój początek bierze od skrzyżowania z ulicami Kanapariusza, Opata Jacka Rybińskiego oraz Stary Rynek Oliwski, zaś kończy w miejscu, gdzie ulice przecina linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W większości położona w Oliwie, jednak bliżej końca w dzielnicy VII Dwór. Polanki od wieków była głównym traktem prowadzącym do Oliwy. Jej położenie na styku miasta i lasu wprowadza w fajny klimat, bowiem jeśli ktoś pragnie, może w ciągu kilku chwil być w lesie. W XVII wieku zamożni Gdańszczanie założyli przy Polankach dwory, niektóre z nich wciąż można zobaczyć. Prócz tego stoi tutaj więcej ciekawych budynków, atutem są również okoliczne morenowe wzgórza z widokami.

4. Ulica Dworska – Brzeźno

Ulica Dworca położona jest w Brzeźnie, zaczynając się od ul. Hallera i docierając do części dzielnicy nazywanej “wioską rybacką”. Warto zwrócić uwagę na różnorodność budynków jakie przy niej stoją – czteropiętrowe bloki, dziesięciopiętrowe wieżowce, kameralna zabytkowa zabudowa jak na zdjęciu niżej oraz Kościół Św. Antoniego Padewskiego.

5. Ulica Świbnieńska – Wyspa Sobieszewska

Położona w Świbnie na wschodnim krańcu Wyspy Sobieszewskiej ulica Świbnieńska, biegnie równolegle na Przekopu Wisły. Z jednej strony zabudowana domami, z drugiej strony z wału można oglądać przepiękny krajobraz Przekopu Wisły i terenów za rzeką.

Totalnie inny klimat zabudowy i krajobrazów aniżeli w przypadku poprzednich czterech ulic, to jest możliwe tylko w Gdańsku.

6. Ulica Kręta – Wrzeszcz

Zestawienie ulicy Świbnieńskiej i Krętej najlepiej oddaje jak Gdańsk jest ciekawy krajobrazowo. Z jednej strony szeroki krajobraz, rzeka, łąki, z drugiej ulica położona na skraju morenowego wzgórza, dość normalnie zabudowana. Za to lubię Gdańsk i tego typu zestawienia ulic.

7. Ulica Piaskowa – Orunia

Zdjęcie zrobione na Wzgórzu Ptaszników, wznoszącego się nad ul. Piaskową i fajnie oddające to, dlaczego ją tutaj dodałem. Oczywiście ze względu na położenie. W zabudowie dominują bloki, choć są również starsze domy. Między blokami można ujrzeć całkiem zacne widoczki.

KILKA (WAŻNYCH) SŁÓW NA KONIEC

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa