Siedem ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #14

S

CZEŚĆ PRZYJACIELE!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to najchętniej wyświetlana seria wpisów na tym blogu.

JEŚLI NIE MIELIŚCIE OKAZJI ICH ZOBACZYĆ, SĄ NIŻEJ:

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #2 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #3 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #4 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #5 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #6 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #7 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #8 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #9 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #10 (klik)  

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #11 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #12 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #13 (klik)

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, CZTERNASTE JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!

1. Ulica Św. Ducha – Główne Miasto

Ulica Św. Ducha położona jest na Głównym Mieście, łącząc Targ Drzewny z Motławą. Wyodrębniłbym 3 jej części. Pierwsza, od Teatru Wybrzeże do ul. Złotników, jest dość wąska, zabudowana obustronnie kamieniczkami. Druga, od ul. Złotników do Grobli I, jest dużo bardziej widowiskowa, mamy widok na ogromną Bazylikę Mariacką, Kaplicę Królewską i tryskającą obok Fontannę Czterech Kwartałów. Trzecia, od Grobli I do Motławy, to klimatyczne przedproża, zacna pierzeja kamienic, widok na Bramę Św. Ducha i Motławę.

2. Ulica Przetoczna – Przeróbka

Przetoczna jest jedna z ulic położonych na Przeróbce. Łączy ul. Siennicką z Ku Ujściu i Promową. Zabudowana raczej skromnie. Wyróżnia się szpalerem solidnych drzew i widokiem przy jej końcu na Gdański Terminal Masowy.

3. Ulica Strajku Dokerów – Nowy Port

Ulica biegnąca od ul. Władysława IV do ul. Wilków Morskich. Zabudowana głównie kamienicami z końca XIX i początku XX wieku, do tego mamy dawną Łaźnię, dzisiaj funkcjonującą jako centrum kulturalne. Strajku Dokerów można podzielić na dwie części. Pierwsza, na odcinku od Władysława IV do Góreckiego, wyremontowana, z wbudowanym w jezdnie torowiskiem i, co za tym idzie, przejeżdżającymi tramwajami. Druga, na odcinku od Góreckiego do Wilków Morskich, wciąż czekająca na remont, jak dla mnie mająca ciekawy klimat, stanowiąca przedłużenie domostw.

4. Ulica Cienista – Chełm/Stare Szkoty

Ulica Cienista, zaczyna swój bieg od ul. Brzegi na Starych Szkotach, kończy zaś przy styku z ul. Witosa na Chełmie. Tutaj również można wyodrębnić dwie różne od siebie części tejże ulicy. Pierwsza część, od ul. Brzegi do Zamiejskiej, wiedzie dość mocno pod górkę, obok mamy raczej luźno ustawioną zabudowę, choć na pierwszy plan wychodzi sporo zieleni. Druga część, od ul. Zamiejskiej do Witosa, to daleko od siebie postawiane bloki, pasy zieleni, sklep wielkopowierzchniowy. Na zdjęciu niżej widać, że Cienista jest położona na ciekawie ukształtowanym terenie.

5. Obrońców Wybrzeża – Przymorze

Można powiedzieć, że ulica Obrońców Wybrzeża jest jedną z typowych ulic Polskich blokowisk. Jednak to nie byłaby prawda. Wolę określenie, że to ulica “blokowiska na sterydach”. Z jednej strony, przez niemal całą długość ulicy, ciągnie się “falowiec”, czyli długi na niemal 900 metrów blok! Z drugiej strony mamy centrum handlowe, a dalej cztery 55-metrowe bloki mieszkalne osiedla “Cztery Oceany”, trzy trochę niższe bloki osiedla “Horyzont”. A tylko kawałek dalej, również widoczne z opisywanej ulicy, są bloki z osiedla “Marina Primore” i “Spectrum”.

6. Ulica Narzędziowców – Młyniska

Ulica Narzędziowców położona na terenie Stoczni Cesarskiej, jest jednym z tych miejsc, gdzie można poczuć tej wyjątkowy klimat. Przy pierzei starych, ceglanych hal, można dojść wprost nad przystań jachtową.

7. Ulica Poczty Gdańskiej – Oliwa

Poczty Gdańskiej łączy Al. Grunwaldzką z Dworcem Kolejowym i jest położona w Oliwie. Krótka, aczkolwiek piękne zabudowana. Warto się jej przyjrzeć.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Jestem bardzo zadowolony, że mimo, iż to już CZTERNASTE zestawienie siedmiu ulic, wciąż mogę znaleźć takie ulice, które pokazują jak ciekawym miastem jest Gdańsk.

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa