Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #13

S

CZEŚĆ PRZYJACIELE!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to najchętniej wyświetlana seria wpisów na tym blogu.

JEŚLI NIE MIELIŚCIE OKAZJI ICH ZOBACZYĆ, SĄ NIŻEJ:

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #2 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #3 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #4 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #5 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #6 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #7 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #8 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #9 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #10 (klik)  

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #11 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #12 (klik)

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, TRZYNASTE JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!

1. Ulica Sztutowska – Rudniki

Ulica Sztutowska jest ciekawą ulicą ze względu na to przez jakie miejsca przebiega. Poczynając od ul. Elbląskiej, biegnie przez moment przy kanale Czarna Łacha, zaś na dalszym odcinku na terenie zamkniętym Gdańskiej Rafinerii. Mamy klimatyczny teren nad wodą, pętle autobusową, gdzie zajeżdża linia 166, mamy również największe przedsiębiorstwo na pomorzu – Rafinerie.

2. Ulica Budowlanych – Matarnia/Bysewo

Z pozoru nieciekawa i brzydka ulica, moim zdaniem jest bardzo ciekawa! Zaczyna swój bieg od ul. Słowackiego i na odcinku do ronda z ulicą Nowatorów, przecina się z drogą lądowania samolotów (pas startowy lotniska jest tuż obok). Zatem można jadąc samochodem zobaczyć z bliska lądowanie. Za wspomnianym rondem, mamy tereny mocno przemysłowe, całe mnóstwo firm i zakładów, żadnych mieszkań. Prócz tego zobaczyć można boisko drużyny piłkarskiej Jaguar Kokoszki, jeziorko Linkula oraz zbiornik retencyjny “Budowlanych II”. Ulica kończy swój bieg z widokiem na lotnisko.

3. Ulica Stara Stocznia – Stare Miasto

Stara Stocznia to jedna z tych ulic, które mimo położenia na terenie Historycznego Śródmieścia Gdańska, są zabudowane współcześnie. Z jednej strony Muzeum II Wojny Światowej, z drugiej osiedle Brabank. Niewątpliwie atutem ulicy jest jej przebieg, który kończy się tuż przy Moście Wapienniczym z genialnym widokiem na Motławę i Główne Miasto.

4. Ulica Siennicka – Historyczne Śródmieście/Przeróbka

Niełatwo jest nazwać w jakiej dokładnie części Gdańska leży. Ulica Siennica położona jest bowiem na granicy Długich Ogrodów i Rudna oraz Siennej Grobli I (Śródmieście), dodatkowo przebiega Mostem Siennickim na drugą stronę Wisły i kończy na Przeróbce. Mamy więc całkiem sporo ciekawego! Począwszy od Bramy Długich Ogrodów, poprzez zabudowę z lat między wojennych, stojącą w miejscu wałów obronnych, poprzez bloki po prawej stronie, Most Siennicki z industrialnymi krajobrazami, aż teren dawnego ZNTK i zakład karny na Przeróbce.

5. Ulica Piastowska – Przymorze/Oliwa/Jelitkowo

Przenosimy się do zupełnie innej części Gdańska, a mianowicie, na Przymorze. Ulica Piastowska jest kolejnym świetnym przykładem, jak poprzez ulice można pokazać wyjątkowość i charakter miasta. Ponad 2,5 km długości, na której mamy wiele ciekawego i świetną zmianę klimatu.

Piastowska zaczyna swój bieg w Oliwie, odchodząc od Al. Grunwaldzkiej, gdzie znajdziemy kilka starych domów, za wiaduktem kolejowym, już na terenie Przymorza, jest podobnie, zabudowa domkowa, dorodne drzewa. W okolicy skrzyżowania z ul. Chłopską, pojawiają się bloki, za owym skrzyżowaniem mamy dwa falowce, zaś później totalne zanurzenie w zieleni Parku Reagana. Piastowska kończy swój bieg w Jelitkowie, jakieś 200 metrów od plaży!

Coś pięknego i sam opisując teraz tę ulicę jestem zauroczony. Połączenie miejskiej w tym miejscu Oliwy, zabudowy domkowej i blokowiska, z parkiem i plażą. Polecam spacer ulicą Piastowską.

Widok przy samym końcu ulicy Piastowskiej.

6. Ulica Straganiarska – Główne Miasto

Położona na Głównym Mieście, niedaleko zabytków które zwiedza każdy, a jednak odosobniona. Zamknięta z jednej strony Halą Targową, zaś z drugiej Bramą Straganiarską. Po niedawnym remoncie szczególnie wypiękniała. Spacerując po niej można się zachwycić… patrząc na perspektywę zamkniętą Halą Targową i Basztą Jacek, na kamieniczki i Kościół Św. Jana, na Bramę i spacerujących nad Motławą ludzi. Warto dać jej więcej uwagi.

7. Ulica Biegańskiego – Chełm

Trzynaste zestawienie siedmiu ulic świadczących o tym jak ciekawy jest Gdańsk, kończymy na Chełmie. Ulica Biegańskiego biegnie w północnej części dzielnicy, jednocześnie na górce po południowej stronie Al. Armii Krajowej. A to daje fajne możliwości widokowe, a co się dzieje jak wejdzie się do któregoś z bloków? 😉 Efekt macie niżej.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Jestem bardzo zadowolony, że mimo, iż to już TRZYNASTE zestawienie siedmiu ulic, wciąż mogę na spokojnie znaleźć takie ulice, które pokazują jak ciekawym miastem jest Gdańsk.

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa