Siedem ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #16

S

CZEŚĆ PRZYJACIELE!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to najchętniej wyświetlana seria wpisów na tym blogu.

JEŚLI NIE MIELIŚCIE OKAZJI ICH ZOBACZYĆ, SĄ NIŻEJ:

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #2 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #3 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #4 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #5 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #6 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #7 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #8 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #9 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #10 (klik)  

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #11 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #12 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #13 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #14 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #15 (klik)

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, SZESNASTE JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!

1. Ulica Mostek – Śródmieście

Ulica Mostek, zaczyna swój bieg od ulicy Elbląskiej, kończąc na mostku nad Opływem Motławy i styku z początkiem ulicy Litewskiej. Usytuowana w granicach Historycznego Śródmieścia, łączy ceglaną, przedwojenną zabudowę, wyższe bloki mieszkalne oraz tereny przemysłowe i składowe. Jej walorem jest widok z mostku nad Opływem Motławy na Kościół pw. Matki Bożej Bolesnej.

2. Ulica Kościelna – Siedlce

Krótka uliczka, łącząca Kartuską z Malczewskiego, jednak sporo ciekawego z niej widać. Patrząc w stronę Kartuskiej, mamy widok na przejeżdżające tramwaje i samochody oraz wzniesienie za którym jest Suchanino. Z drugiej strony u góry ulokowana jest dzielnica Wzgórze Mickiewicza. Co ciekawe, przy ulicy Kościelnej nie ma obecnie żadnej świątyni, a była – od 1901 roku stał tutaj Kościół Zbawiciela. Niestety w czasie wojny ucierpiał i został rozebrany w larach 50-tych XX wieku.

3. Ulica Wrocławska – Aniołki

Odchodząca od ul. Dąbrowskiego ulica Wrocławska, zabudowana jest obustronnie szeregowymi domami z cegły. Lubię klimat takich ulic, gdzie czerwień cegieł łączy się z zielenią przyulicznych ogródków.

4. Ulica Wyposażeniowców – Młyniska

Ulica Wyposażeniowców biegnie przy nabrzeżu nad Martwą Wisłą na terenie Stoczni Cesarskiej w dzielnicy Młyniska. Co prawda wciąż trzymamy się zabudowy ceglanej, jednak klimat jest tutaj zupełnie inny. Z jednej strony stare stoczniowe hale, z drugiej jachty i statki, żurawie i hałas dobiegający do uszu z pracującej stoczni.

5. Ulica Chociszewskiego – Przymorze

Chociszewskiego łączy ul. Bora-Komorowskiego z Bzową. To krótka, ale ciekawa uliczka na Przymorzu, bowiem stoją przy niej urocze drewniane domy. Ciekawie prezentują się na tle wysokich bloków. Taka mała enklawa nieco dawniejszego świata.

6. Ulica Parkowa – Osowa

Ulica Parkowa jest króciutką uliczką, odchodzącą od ul. Biwakowej. Bardzo miła okolica dzielnica Osowa – spokojnie, zielono. zabudowa złożona z domów.

7. Ulica Maszynowa – Bysewo

Na koniec ulica o charakterze przemysłowo-magazynowym. Widoki zupełnie inne, aniżeli w pozostałych przypadkach i to jest właśnie SIŁA tej serii wpisów. Gdańska różnorodność i piękno ukazane za pomocą ulic o różnym klimacie i z różnymi widokami.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Jestem bardzo zadowolony, że mimo, iż to już SZESNASTE zestawienie siedmiu ulic, wciąż mogę znaleźć takie ulice, które pokazują jak ciekawym miastem jest Gdańsk.

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa