Siedem ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #17

S

CZEŚĆ PRZYJACIELE!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to najchętniej wyświetlana seria wpisów na tym blogu.

JEŚLI NIE MIELIŚCIE OKAZJI ICH ZOBACZYĆ, SĄ NIŻEJ:

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #2 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #3 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #4 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #5 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #6 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #7 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #8 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #9 (klik) 

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #10 (klik)  

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #11 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #12 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #13 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #14 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #15 (klik)

-> Siedem ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #16 (klik)

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, SIEDEMNASTE JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!

1. Ulica Witosa – Chełm

Witosa to ulica położona na Chełmie. Biegnie od ul. Sikorskiego, do ul. Wilanowskiej. Pełni ważną rolę komunikacyjną, wzdłuż niej poruszają się tramwaje. Nie posiada widocznych ram, ponieważ zabudowa jest od niej odsunięta. Są to bloki mieszkalne, kilka 10-piętrowych wieżowców i sporo niższych bloków. Przy Witosa znajdują się również boiska, scena, korty tenisowe. W kadrze poniżej zupełnie nie widać, że jest to ulica przechodząca przez gęsto zamieszkaną część miasta.

2. Ulica Orzeszkowej – Aniołki

Ulica Elizy Orzeszkowej, położona w dzielnicy Aniołki, jest ciekawa z kilku względów. Pierwsza kwestia to oś widokowa, zakończona znanymi z panoramy Gdańska żurawiami stoczniowymi KONE. Druga rzecz, zabudowa. Znajdziemy tutaj starsze ryglowe budownictwo, zaniedbaną willę z lat 20-tych XX-go wieku, ale również nowe domy osiedla “Login Aniołki”. Trzecia kwestia, składająca się na urok owej ulicy, to połączenie gwarnej Al. Zwycięstwa z klimatyczną ul. Dębinki.

3. Ulica Trzy Lipy – Suchanino/Piecki-Migowo

Trzy Lipy to króciutka, aczkolwiek interesująca ulica, położona po części na Suchaninie oraz Pieckach-Migowie. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie poniżej. Mamy bowiem widok na położone wyżej: Kościół Bożego Ciała, budynki “Nowa Morena” oraz bloki. Wszystko dzięki ukształtowaniu terenu i wyniesieniu owych budowli w górę.

4. Ulica Norwida – Wrzeszcz

Miasto to również nowe ulice. Taką jest ulica Cypriana Kamila Norwida, położona na osiedlu Garnizon. Moim zdaniem jedno z ładniejszych, a biorąc pod uwagę skalę inwestycji, najładniejsze nowe osiedle w Gdańsku. Pierzejowa, estetyczna zabudowa, lokale usługowe w parterach, dużo zieleni, szerokie chodniki. Jest po prostu ładnie. Życzę Gdańskowi, aby miał więcej właśnie takich nowych ulic.

5. Ulica Waryńskiego – Wrzeszcz

Zostajemy we Wrzeszczu, ale zmieniamy zupełnie klimat. Ulica Waryńskiego nowa była ponad 100 lat temu, obecnie znajdziemy tutaj wiele uroczych kamienic, w tym takie perełki jak ta ze zdjęcia niżej. Waryńskiego biegnie od Al. Grunwaldzkiej, aż do ul. Wyspiańskiego. Przecięta przez linię kolejową ulica, zabudowana jest pierzejowo wspaniałymi kamienicami. Warto przejść całą.

6. Ulica Odlewników – Młyniska

Przenosimy się do Stoczni Cesarskiej, a dokładniej na ulicę Odlewników. Tutaj nie zobaczycie bloków, starych kamienic, sklepów, za to stare hale, postawioną łódź. Klimat dawnej stoczni, coś Gdańskiego, nie do podrobienia.

7. Ulica Handlowa – Letnica

Ulica Handlowa położona w Letnicy, łączy ulicę Śnieżną i Starowiślną. Ulicę tworzy portowy klimat, place składowe przeróżnych towarów, nietypowe budynki bądź maszyny. Warto również zwrócić uwagę na imponujący szpaler drzew.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Jestem bardzo zadowolony, że mimo, iż to już SZESNASTE zestawienie siedmiu ulic, wciąż mogę znaleźć takie ulice, które pokazują jak ciekawym miastem jest Gdańsk.

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa