7 ulic w Gdańsku, które przeszły w ostatnich latach największą metamorfozę

7

Cześć Przyjaciele!

Które ulice w Gdańsku przeszły moim zdaniem największą metamorfozę? Temu się dzisiaj przyglądamy. To te ulice, które nie tylko zostały odświeżone, zaś zupełnie zmieniły swoje oblicze, postrzeganie okolicy, a nawet wpłynęły na spacerowiczów.

Jeśli nie chcecie przegapić kolejnych tego typu wpisów, klikajcie poniżej “LUBIĘ TO”. Wówczas dowiecie się o każdym nowy wpisie na facebook’u.

Bez przedłużania, zapraszam do lektury!

1. Kilińskiego

Ulica Kilińskiego we Wrzeszczu jest jedną z tych ulic, które zmieniły się TOTALNIE. Zapewne wielu z Was pamięta jak wyglądała przed wszystkimi zmianami i sami przyznacie, że obecnie jest to inne miejsce.

Owszem, zmieniła się sama ulica, nowa nawierzchnia jezdni, chodników dały wiele, jednak dwa razy tyle zrobiła zmiana, jaka dokonała się tuż obok. Z jednej strony zbudowano centrum handlowe “Metropolia”, z drugiej wyremontowano koryto Potoku Strzyża oraz zabytkowe budynki Browaru i zbudowano nowe w ramach inwestycji “Browar Gdański”.

2. Wajdeloty

Kilka lat temu w ramach rewitalizacji Dolnego Wrzeszcza, dużą metamorfozę przeszła ulica Wajdeloty. Zmieniło się tam bardzo dużo, od nawierzchni jezdni i chodników, poprzez małą architekturę, na zieleni kończąc. Remont ulicy przyciągnął kawiarnie i knajpki, coraz więcej elewacji kamienic również zyskuje nową szatę.

3. Łąkowa

Ulica Łąkowa przed i po remoncie, to dwa zupełnie inne miejsca. Remont, przeprowadzony kilka lat temu w ramach rewitalizacji Dolnego Miasta, odmienił nie tylko ulicę, ale również postrzeganie całej dzielnicy. Nowa nawierzchnia jezdni (która niestety się psuje) i chodników, piękna aleja między jezdniami, zieleń i mała architektura, zapoczątkowały lawinę zmian. Wyremontowano bowiem kilka elewacji zabytkowych kamienic, siedzibę firmy LPP, czyli budynek Monopolu Tytoniowego z 1928 roku, dodatkowo wspomniana firma zbudowała tuż obok nowy budynek biurowy.

4. Stągiewna

Jeden z moich ulubionych przykładów, biorąc pod uwagę zmiany na plus w Gdańsku. Wcześniej krzywa, wypełniona samochodami, z ludźmi kotłującymi się wąskimi, nierównymi chodnikami, dzisiaj jest świetnym deptakiem, przedłużeniem Długiej i Długiego Targu. Nowa nawierzchnia jezdni i chodników, mała architektura, powstające od strony północnej budynki, nowe restauracje – to wszystko sprawia, że o każdej porze roku, a w lecie szczególnie, spaceruje tutaj masa ludzi. Życzyłbym sobie samych tak udanych metamorfoz Gdańskich ulic.

5. Św. Ducha

Ulica Św. Ducha była remontowana na raty. Na odcinku od Targu Drzewnego do ulicy Złotników w roku 2009, zaś od ulicy Złotników do Bramy Św. Ducha w roku 2017. Chciałbym zwrócić uwagę na metamorfozę tej drugiej części ulicy. Na zdjęciach poniżej doskonale widać, jak bardzo zmienił się odbiór i postrzeganie samej ulicy oraz wszystkiego dookoła. Mamy nową nawierzchnię jezdni i chodników, jednak z mocnym ograniczeniem miejsca na samochody, jest mała architektura. Szczególnie fragmenty z widokiem na Bazylikę Mariacką i Kaplicę Królewską oraz bliżej Motławy, robią super wrażenie jeśli chodzi o efekt po remoncie.

6. Stara Stocznia

Kolejna ulica, której w zasadzie potrzeba się nauczyć “od nowa”. To już pewnie macie za sobą, choć ona wciąż się zmienia. A jakie zmiany się tutaj dokonały? Oczywiście te związane z nawierzchnią jezdni i chodników, ale to byłoby “nic”. Więcej dało otoczenie: Muzeum II Wojny Światowej oraz osiedle “Brabank”, którego drugi etap jest w trakcie powstawania.

7. Straganiarska

Straganiarska jest ulicą położoną na Głównym Mieście, jednak nie chodzi tam tak wiele osób jak na przykład na Piwnej. Ma to swój urok, tym bardziej po remoncie, który odkrył piękno owej przestrzeni. W 2017 roku położono nową nawierzchnię na jezdni i chodnikach. Ulica stała się dużo bardziej elegancka.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za odwiedziny na bloku i lekturę artykułu. Być może macie inne typy ulic, które zmieniły się nie do poznania. Jeśli tak, piszcie swoje propozycje w komentarzach lub w wiadomości na facebook’u.

Zachęcam do dołączenia do społeczności bloga na stronie 7 zdjęć z Gdańska (klik). Tam jeszcze więcej niecodziennego spojrzenia na miasto.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa