7 miejsc w Brzeźnie, które warto zobaczyć (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię i Orunię. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dwunastą dzielnicą jest Brzeźno!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które wręcz powinno się zobaczyć w Brzeźnie.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam z artykule:

1. Park Brzeźnieński im. Jana Jerzego Haffnera

Park Brzeźnieński im. Jana Jerzego Haffnera to najbardziej nadmorski z Gdańskich parków. Powstał w XIX wieku, kiedy to w 1831 roku zasadzono lasek w celu ochrony przemieszczających się wydm. Obecnie zajmuje kilkanaście hektarów powierzchni, zaś na jego terenie rośnie ponad 4800 drzew. W parku znajdziecie placyk z widokiem na plażę i morze, altanę z widokiem na morze, betonowe schrony, kilka wejść na plażę, plac zabaw. Piękne, świetnie usytuowane miejsce.

2. Plaża

Szeroka i długa na niemal 2 km plaża jest prawdziwą wizytówką Brzeźna i jednocześnie najbardziej odwiedzanym miejscem w Gdańsku. Gdańsk ma to do siebie, że masę turystów spotkamy w Historycznym Śródmieściu między sławnymi zabytkami, lecz nie mniej wczasowiczów korzysta z położenia miasta nad morzem. Plaża w Brzeźnie jest prawdopodobnie najbardziej oblegana z wszystkich Gdańskich plaż (łącznie około 20 km długości). Ma również dobre zaplecze jeśli chodzi o gastronomie lub bary.

3. Promenada

Ja to miejsce nazywam promenadą, choć oficjalnie nosi nazwę ulicy “Brzeźnieńskiej” i “Jantarowej”. To szeroka aleja wiodąca równolegle do plaży na jej zapleczu od Brzeźna do Jelitkowa. Na terenie Brzeźna styka się z zabudową (o której więcej w następnym punkcie). Idąc lub jadąc rowerem promenadą mija się co kilkadziesiąt metrów wejścia na plaże z widoczkiem na morze.

4. Osada rybacka

Skupisko starej rybackiej zabudowy, znajdziecie przy ulicach Północnej bądź Młodzieży Polskiej. Brukowana jezdnia, stare klimatyczny domy, a tuż obok plaża. To jest piękny fragment Brzeźna.

5. Molo

W Gdańsku również mamy molo. Być może rzadziej prezentowane na fotografiach niż Sopockie lub Orłowskie, natomiast odwiedzane BARDZO CZĘSTO przez spacerowiczów. Długi na 136 metrów pomost zbudowano w latach 90-tych XX wieku. Widać stąd świetnie Zatokę Gdańską aż po Gdynię.

Co ważne, molo nie jest na Zaspie (której obszar nie dotyka plaży), jak czasami czytam. Według wikimapii leży na pograniczu Przymorza i Brzeźna.

Co ciekawe, pierwsze molo w Brzeźnie zostało zbudowane w 1901 roku na przedłużeniu ulicy Zdrojowej i miało 100 metrów. W latach międzywojennych zaś rozbudowane do 250 metrów.

6. Wille

Pełne piękne i uroku zabytkowe wille zobaczycie przy ulicy Gdańskiej i Krasickiego. Od zawsze fascynuje mnie odkrywanie takich perełek pośród pospolitej zabudowy.

7. Dom Zdrojowy

Dom Zdrojowy w Brzeźnie zbudowano w 1893 roku. Można tam było zażywać kąpieli w podgrzewanej wodzie morskiej. To piękna architektura, choć jeszcze niedawno całkiem zaniedbana. Całe szczęście w zaawansowanym stanie jest remont Domu Zdrojowego, który stanie się filią Hevelianum. W budynku znajdzie się centrum edukacji ekologicznej.

Aktualizacja – Dom Zdrojowy jest już po remoncie! Prezentuje się genialnie <3


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Poznając te miejsca, zobaczycie jaka jest Zabornia. A jest bardzo ciekawą częścią miasta.

Już w kolejny czwartek opiszę Wam trasę zwiedzania Oruni.

Dołącz do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to” i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa