Pomysł na spacer po Ujeścisku (projekt dzielnicowy)

P

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię i Brzeźno. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Trzynastą dzielnicą jest Ujeścisko!

W niniejszym wpisie, opisałem dla Was trasę spacerową po Ujeścisku, abyście poznali najciekawsze miejsca tej dzielnicy Gdańska!

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczoną trasą, którą opisałem w artykule:

Taki klimat w dużym mieście

Spacer po Ujeścisku proponuję zacząć od zbiornika retencyjnego “Warszawska” na rogu ulic Łódzkiej i Warszawskiej. Uroczy i zielony teren możecie obejść dookoła, przysiąść na ławce i postarać wczuć w klimat tego miejsca. Gdyby nie masa aut, można pomyśleć, że to jedna z wielu Polskich małych miejscowości. Taki klimat w dużym mieście.

Wąwóz

Kierujemy się na zachód ulicą Warszawską, po czym skręcamy w Białostocką. W ten sposób wychodzimy prosto na wąwóz między ul. Przemyską a Jeleniogórską. Na samym początku, po lewej stronie, ujrzycie dwa małe zbiorniki wodne. Dodają uroku okolicznym blokom i zapewniają choć kapkę wytchnienia dla oczu. Spacerując wspomnianym wąwozem i będąc już na samym końcu, warto skręcić w prawo i pokierować się nad zbiornik retencyjny “Jeleniogórska”. To dobre miejsce na odpoczynek, a czas tam spędzony umila fontanna i zieleń.

Zielone miejsce odpoczynku

Wracając na ulicę Człuchowską, zachęcam do wejścia schodami pod blok o adresie Jeleniogórska 15, aby spojrzeć na górkę, na którą już za moment wejdziecie. Wspomnianą górkę zdobędziecie idąc wydeptaną ścieżką od ulicy Człuchowskiej. Cały ów teren między Człuchowską a II Brygady jest świetnym miejscem, by odciąć się od miasta i zaznać dzikiej zieleni. A do tego daje oglądać super widoki.

Wieża widokowa

Kolejne ciekawe miejsce czeka już kawałek dalej na wschód. To wieża widokowa na Kozaczej Górze, która jest punktem kulminacyjnym naszego spaceru. Można się do niej dostać chociażby przez ulicę Przemyską. Wówczas dotrzecie do lasu/parku leśnego, gdzie skierujecie się do wspomnianej wieży. Jeśli chcecie poznać tę część Gdańska, warto tutaj przyjść.

Podsumowując

Opisana trasa spacerowa ma nieco ponad 4 km długości. W dużej mierze przebiega po utwardzonej nawierzchni, choć niektóre (jak górka przy Człuchowskiej) są mocno zarośnięte. W mojej ocenie każdy względnie sprawny człowiek jest w stanie przejść tę trasę. Kwestia wejścia na wieżę widokową jest indywidualna.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Zachęcam do spaceru po Ujeścisku. Zobaczycie jakie jest Ujeścisko i przekonacie, że nawet dzielnica “sypialnia” może być ładna i interesująca.

Dołącz do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to” i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa