Cześć Przyjaciele!
“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.
Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.
(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)
Pokazałem Wam również Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Wyspę Sobieszewską, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę, Wisłoujście, Olszynkę, Rudniki i Matarnię, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór, Szadółki, Rębowo, Żabiankę, Jelitkowo, Biskupią Górę, Nowe Ogrody i Fort Góry Gradowej, Stare Przedmieście, Dolne Miasto, Długie Ogrody, Główne Miasto, Stare Miasto, Ołowiankę i Wyspę Spichrzów. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.
Szesnastą dzielnicą są Stogi!
W niniejszym artykule pokazałem trasę spacerową po Stogach. Dzięki niej poznacie tę dzielnice i wiele przeciekawych miejsc. Stogi kojarzą się głównie z plażą, ale… ta dzielnica ma wiele więcej do pokazania. Masa zieleni, wody, ciekawych i odwiedzanych tylko przez mieszkańców miejsc.
Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczoną trasą, którą opisuje w artykule:
Spacer ulicą Tamka i kilka fajnych miejsc nad Martwą Wisłą
Nasz spacer po Stogach zaczynamy na ulicy Zimnej. Dotrzecie tutaj łatwo komunikacją miejską (tramwajem nr 8 i 9) z centrum miasta. Zimną kierujecie się na południe, by już na samym początku wędrówki spotkać się z wodą. To Martwa Wisła. Wracając, skręcacie w prawo w ulicę Tamka. Tamka biegnie równolegle do rzeki w pewnym od niej oddaleniu.
Idąc ową ulicą, zobaczycie po prawej stronie dojście do przystani “Tamka”. Jeśli teren przystani jest otwarty, zachęcam wejść i spojrzeć z tej perspektywy w kierunku Mostu Wantowego im. Jana Pawła II, za którym widać słynne gdańskie zabytki w Historycznym Śródmieściu. Jeśli nie uda się w tym miejscu podejść nad rzekę, nic straconego. Wracając w kierunku ul. Tamka, skręcacie w prawo i znajdujecie się nad kanałem Łacha. Dosłownie kawałeczek dalej po prawej stronie zobaczycie otwarty zielony teren, za którym znajdziecie dziki brzeg Martwej Wisły.
Spacer nad jeziorem
Nad Łachą zachęcam do spokojnego spaceru aż do ulicy Zawiślańskiej. Skręcacie wówczas w lewo i przez mostem nad kanałem, śmigacie na północ do Jodłowej. Dalsza trasa wiedzie Kłosową i Stryjewskiego oraz leśną alejką w kierunku jeziora “Pusty Staw”. Polecam obejść jezioro na początku od strony zachodniej i następnie od północy. Po drodze jest możliwość wejścia na pomost i zobaczenia jeziora w pełnej krasie. A jest co podziwiać! Przepiękne, naturalne miejsce. Wokół jeziora poprowadzona została utwardzona ścieżka, są również ławeczki. Zatem to miejsce jest przemiłym akcentem w czasie całego spaceru, choć takowych jest więcej.
Najszersza Polska plaża
Wychodzicie z lasu na ul. Nowotną i ową ulicą wędrujecie aż do plaży. Główne wejście na plażę na Stogach jest oznaczone numerem 26. Właśnie tutaj plaża ma aż 130 metrów szerokości! Oczywiście polecam przejść nad samo morze i iść jego brzegiem w kierunku terminala kontenerowego DCT. Plaże opuszczacie moi mili wejściem numer 28, by za wydmami skręcić w ścieżkę na prawo. Idziecie wówczas cały czas prosto, by na wysokości DCT odbić w lewo w leśną drogę.
“Sawanka”
Po około 400 metrach, wyjdziecie na tzw. “Sawance”. Na mapce zaznaczyłem proponowaną trasę, byście mogli zobaczyć jakże ciekawie wyglądające zbiorniki wodne pośród wydm. W kierunku cywilizacji możecie dojść ulicą Wrzosy lub Kaczeńce i w ten sposób mamy koniec spaceru.
Małe podsumowanie
Trasa ma około 9-10 km, zatem do przejścia dla niemal każdego. Wiedzie po części zwykłymi chodnikami, ale również utwardzonymi alejkami nad jeziorem i w lesie oraz plażą i wydmami.
Kilka (ważnych) słów na koniec
Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę kolejnego artykułu. Wierze, że skorzystacie z mojej trasy i poznacie lepiej Stogi. To miejsce jest tego warte. Przekonacie się.
Więcej Gdańska jak zawsze na stronie na FACEBOOK’u oraz na profilu na INSTAGRAMIE. Serdecznie zapraszam.
Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!