7 ładnych i ciekawych miejsc na Łostowicach (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę oraz Chełm i Wzgórze Mickiewicza. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dwudziestą drugą dzielnicą są Łostowice!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć na Łostowicach! Zobaczycie, że to bardzo ciekawa część miasta, którą warto odwiedzić i lepiej poznać.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam w artykule:

1. Dolina Potoku Oruńskiego

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy “Dolina Potoku Oruńskiego” zajmuje ponad 80 ha terenu i tylko zachodnia jego część leży w obrębie Łostowic. Jednocześnie jest to bardzo malownicza część, gdyż teren opada w stronę Oruni, zaś po obu stronach widać sterasowane zbocza.

2. Zbiornik Retencyjny “Augustowska” i Potok Oruński

Zbiornik “Augustowska” został zbudowany w latach 2003-2005. Zajmuje nieco ponad 1 ha powierzchni i ulokowany jest na zachód od Doliny Potoku Oruńskiego. Otoczenie jest zróżnicowane jeśli chodzi o ukształtowanie terenu, zatem spacer nad zbiornikiem to czysta przyjemność.

3. Wzgórze Luizy

To morenowe wzniesienie o wysokości niemal 70 metrów nad poziomem morza, znajdziecie u zbiegu ulic Niepołomickiej i Kampinoskiej. Nazwę wzięło od Pruskiej królowej Luizy, która uchodzi za symbol oporu Niemiec względem Napoleona Bonaparte. Warto tutaj przyjść dla widoków, bo choć wzgórze jest zarośnięte, da się co nieco zobaczyć.

4. Zbiornik Retencyjny “Wielkopolska”

Zbiornik “Wielkopolska” ma nieco ponad hektar powierzchni i jest bardzo miłym miejscem. Otoczenie zabudowy sprawia, że na spacer lub zwyczajnie posiedzieć, przychodzi wielu mieszkańców. Dla mnie jest malowniczym i spokojnym miejscem. Świetnym, by usiąść i pomyśleć.

5. Wąwóz Potoku Kowalskiego

Niesamowite miejsce w zachodniej części Łostowic. Wąwóz jest położony niedaleko ulicy Darżlubskiej, nieco na uboczu. Cisza i spokój pośród coraz mocniej zurbanizowanych terenów.

6. Punkt widokowy przy osiedlu Vivaldiego

Niedaleko ul. Andrzeja Grubby, stając obok osiedla Vivaldiego, można oglądać jeden z ciekawszych miejskich krajobrazów. Warto stanąć i powoli odkrywać ów widok, poświęcając na to kilkanaście minut. Widać stąd skupiska bloków na Suchaninie oraz Chełmie, osiedle Jodłowy Park z mostami kolejowym i wantowym im. Jana Pawła II oraz morzem w tle, świetnie widoczne są Stogi (zabudowa i lasy) czy Rafineria. W linii prostej z tego miejsca do morza jest niemal 12 km, zatem to jeden z najdalszych punktów widokowych w granicach miasta, z którego można dostrzec Zatokę Gdańską.

7. Zbiornik Retencyjny “Kolorowy”

Zbiornik retencyjny “Kolorowy” został zbudowany w 2002 roku na Potoku Maćkowym. Ma 0,75 ha powierzchni, dookoła alejkę i ławeczki. Przez 20 lat mocno zmieniło się jego otoczenie! Dawniej było naturalnie i dziko, obecnie są nowe ulice i bloki. Jednakże zbiornik wciąż stanowi miłą odskocznie od smutnych osiedli.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że zaspokoiłem Wasze oczekiwania względem ciekawych miejsc na Łostowicach. To przede wszystkim natura – woda w postaci zbiorników retencyjnych i potoków oraz wzgórza.

W kolejny czwartek, opiszę Wam rekomendowaną przeze mnie trasę zwiedzania, obejmującą kilka ciekawych miejsc na Łostowicach.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa