Siedem ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #22

S

CZEŚĆ PRZYJACIELE!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią postów, nt ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to najchętniej wyświetlana seria wpisów na tym blogu.

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, DWUDZIESTE DRUGIE JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!


1. Ulica Iławska – Osowa

Ulica Iławska znajduje się w oddalonej o niemal 20 km od centrum Gdańska dzielnicy o nazwie Osowa. Swój początek bierze od ulicy Kielnieńskiej, zaś kończy się w polu bardzo blisko Jeziora Wysockiego. Jej położenie na lekko “falującym” terenie, wszechobecne pola uprawne i bliskość jeziora sprawiają, iż Iławska jest bardzo ciekawą ulicą. Niewątpliwie warto ją przejść, gdyż końcowy jej fragment przechodzi w drogę nad jezioro. Sielsko i uroczo.

2. Ulica Dziewanowskiego – Śródmieście (Długie Ogrody)

Ulica Dziewanowskiego jest niedługą ulicą w Śródmieściu Gdańska, ale tej jego części, która rzadko kiedy bywa odwiedzana przez turystów. Lubię takie ulice, ponieważ leżą tuż obok znanego zabytkowego centrum miasta, a pokazują zupełnie inne oblicze Gdańska. Ulica Dziewanowskiego łączy ulicę Angielska Grobla i Na Stępce. Przez długi czas jedyną jej zabudową były zabytkowe kamienice, w tym jedna świetnie odremontowana. Od niedawna pojawiła się również nowa, współczesna architektura, która całe szczęście nie razi po oczach. Z jednej strony Dziewanowskiego wychodzi nad kanał Na Stępce, zaś z drugiej na ul. Św. Barbary i widoczną w oddali świątynię pod tym samym wezwaniem.

3. Al. Żołnierzy Wyklętych (Wrzeszcz)

Al. Żołnierzy Wyklętych to zbudowana już niemal dekadę temu “Nowa Słowackiego”. Ulica zbudowana została z nastawieniem na przepustowość, zatem z tego względu spacer ową arterią nie należy do najprzyjemniejszych. Wszechobecne ekrany akustyczne i misz-masz architektoniczny są słabą wizytówką tejże przelotówki. Jednakże jeśli miałbym się skupić na plusach, to od południa i północy mamy morenowe wzgórza, które urozmaicają widoczki. Nie można zapominać o zbiorniku retencyjnym “Srebrzysko”, który stanowi bardzo ładne tło dla pędzących samochodów.

4. Ulica Próżna (Wrzeszcz)

Ulica Próżna w Dolnym Wrzeszczu to odchodząca na południe od ul. Mickiewicza niewielka i urocza przestrzeń. Zabudowa w postaci cudnej ceglanej Poczty oraz ładnych domów z 20-lecia międzywojennego wraz z zielenią budzi (tylko) pozytywne wrażenia. Próżna łączy się z ulicą Saperów. której uroku również nie można odmówić.

5. Ulica Cystersów – Oliwa

Ulica Cystersów znajduje się w Oliwie – jednej z najładniejszych dzielnic Gdańska. Zaczyna swój bieg od skrzyżowania ze Starym Rynkiem Oliwskim, zaś kończy przy ulicy Opackiej. Spacer ulicą Opacką przynosi wiele zachwytów, szczególnie gdy lubimy przyglądać się architekturze. Na samym początku mamy ładnie zagospodarowany obszar zielony znajdujący się między jezdniami, dalej “Białą” szkołę i wiele przykładów urokliwych kamienic z przełomu XIX i XX wieku. Idąc w kierunku ul. Opackiej, po prawej stronie odsłania się fasada Katedry Oliwskiej, natomiast kawałek dalej wiele mniejszy Kościół Św. Jakuba oraz “Czerwona” szkoła. Warto, byście przeszli tę ulicę

6. Ulica Na Zaspę – Nowy Port

Ulica Na Zaspę łączy ul. Starowiślną w pobliżu Kanału Portowego z zachodnią częścią Nowego Portu. Zabudowa jest przetrzebiona, ale znajdziecie spokojnie kilka solidnych kamienic, jak i skromnych, ale ładnych domów. Spacerując zaś w kierunku Martwej Wisły, macie możliwość udać się nad rzekę.

7. Ulica Ławnicza – Śródmieście (Główne Miasto)

Ostatnia w tym zestawieniu jest ulica Ławnicza na Głównym Mieście. Łączy ona Ogarną i styk Długiej i Długiego Targu. Bardzo często właśnie z tych bocznych uliczek są najlepsze widoki. Boczna (południowa) fasada Domu Schumannów i fragment cudnego Ratusza Głównego Miasta to widok, jaki mógłby widnieć na pocztówkach i zachęcać do przyjazdu do Gdańska. Świetna uliczka.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Jestem bardzo zadowolony, że mimo, iż to już DWUDZIESTE DRUGIE zestawienie siedmiu ulic, wciąż mogę znaleźć takie ulice, które pokazują jak ciekawym miastem jest Gdańsk. A powyższe dobitnie o tym świadczą!

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u oraz obserwowania profilu 7 zdjęć z Gdańska (klik) na instagramie. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Jeden komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa