7 oczywistych miejsc w Gdańsku, które warto odwiedzić po zmroku

7

Cześć Przyjaciele!

Uwielbiam podróże i kiedy odwiedzam przeróżne miasta, staram się wygospodarować czas na osobny spacer po zmroku. Miasto za dnia i nocą to dwa zupełnie inne miejsca. Inne emocje, inne widoki, inne poczucie odkrywania, inne zdjęcia.

Mam dla Was zestaw SIEDMIU oczywistych miejsc w Gdańsku, które warto odwiedzić po zmroku. Każde z nich jest czarująco piękne, każde wywołuje emocje, każde poprawia nastrój.

Jeśli chcecie zrobić sobie prezent, odwiedźcie owe miejsca i poznajcie inny, magiczny Gdańsk!


1. Ulica Mariacka

Ulica Mariacka to śliczna, magiczna i pełna uroku przestrzeń zamknięta gotycką Bramą Mariacką i monumentalną bryłą Bazyliki Mariackiej. Urok zawdzięcza przedprożom, które prowadzą do każdej z kilkudziesięciu kamieniczek. Po zmroku ważniejsze budynki są iluminowane – to Bazylika Mariacka i Brama Mariacka. Można rzec “otulają” uliczkę. Klimatu dodają gabloty z bursztynami, przeciekawe płyty przedprożowe, rzygacze patrzące z podejrzliwością na przechodniów i koty, które lubią wylegiwać się na przedprożach. Spacer ulicą Mariacką nocą to uczta dla oczu i radość dla duszy.

2. Ołowianka

Skąd najlepiej oglądać nocą nadrzeczny Gdańsk? Moim zdaniem bezsprzecznie z Ołowianki! Począwszy od widoku z Mostu Kamieniarskiego na Żuraw, poprzez widok spod Sołdka wzdłuż Długiego Nabrzeża, aż po spojrzenie w kierunku Targu Rybnego. Od dawna uwielbiam usiąść vis-a-vis Żurawia i chłonąć tę wyjątkową atmosferę.

3. Góra Gradowa

Górę Gradową i panoramę miasta z tego jakże znanego punktu widokowego zna chyba każdy. To wspaniały miejski pejzaż, który robi wrażenie. Nie mniejsze, a może nawet większe wrażenie robi nocą. Wyobraźcie sobie wczesną letnią noc, siadacie na ławce w pobliżu Krzyża Millenijnego, dookoła ciemnawo, słychać cykanie świerszczy, zaś kawałek dalej, w zasięgu wzroku, NOCNE MIASTO -> Rozświetlone, pełne energii, gwarne, imponujące, budzące ciekawość. Właśnie tak jest na Górze Gradowej po zmroku. Spróbujcie, nie pożałujecie.

4. Pachołek

Pewnego pięknego późnego wieczoru udałem się z kolegą na Pachołek. Chciałem ujrzeć ów niesamowity widok na Gdańsk nocą. Gdy weszliśmy na górę, okazało się, że ktoś urządził sobie grilla 😉 Było miło, ale NAJMILSZE okazały się widoki! Widok z Wieży widokowej na Pachołku to (nie licząc Olivii Star) chyba najszersza perspektywa widokowa na Gdańsk. Widać stąd naprawdę kawał miasta (choć nie całe)! Ciężko sobie wyobrazić jaki jest ten widok nocą, po prostu warto tego spróbować.

5. Wyspa Spichrzów

Była Ołowianka, nie może więc zabraknąć Wyspy Spichrzów. Obecnie to najbardziej “gorące” miejsce w Gdańsku jeśli chodzi o spędzanie czasu po zmroku. Główną zachęcą są przeróżne lokale gastronomiczne, ale nie tylko. Dla mnie CLUE spaceru nabrzeżem północnego cypla Wyspy Spichrzów jest prześlicznie oświetlone Długie Nabrzeże z bramami wodnymi, Żurawiem i inną zabudową. To również rozświetlone łódki, tramwaje wodne, jachty i statki. To oczywiście koloryt wnętrz restauracji i barów wypełnionych po brzegi gośćmi. Spacer nad Motławą po Wyspie Spichrzów nocą to jest coś!

6. Skwer Heweliusza

Kolejnym oczywistym miejscem, które polecam zobaczyć w Gdańsku po zmroku jest Skwer Heweliusza. Dlaczego warto tutaj zajść i pospacerować nocą? Otóż ów skwer jest ZACNIE położony. Z jednej strony mamy widok na pomnik Jana Heweliusza i Ratusz Staromiejski, bardzo blisko Most Ław Chlebowych, z drugiej strony uroczą, kolorową fontannę, Wielki Młyn i Kościół Św. Katarzyny. Co istotne – każdy z wymienionych obiektów/budynków jest iluminowany! Na mnie to miejsce robi mega wrażenie właśnie nocą.

Niestety nie mam nocnego zdjęcia tego miejsca. 🙁

7. Ulica Piwna

Ostatnim miejscem w naszym zestawieniu jest ulica Piwna. Zamknięcie owej ulicy przepiękną Wielką Zbrojownią oraz wieżą Bazyliki Mariackiej sprawia, iż to jedna z najbardziej spektakularnych tego typu ulic jakie widziałem! Nocą, przy włączonym oświetleniu, Piwna prezentuje się fenomenalnie. Co ważne, tutaj również nie brakuje lokali gastronomicznych, więc klimatu dodają ludzie.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam serdecznie za lekturę nowego artykułu i proszę dajcie znać jak się Wam podobał 😉

Gdańsk po zmroku jest piękny, co mam nadzieję udało się pokazać. Jednocześnie były to miejsca oczywiste! Niedługo opublikuje NIEOCZYWISTE miejsca w Gdańsku, które warto odwiedzić po zmroku.

By być na bieżąco z nowymi artykułami, zachęcam do śledzenia strony 7 zdjęć z Gdańska na FB oraz profilu 7 zdjęć z Gdańska na IG.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa