Gdańskie ulice z wysokości – 7 pięknych widoczków na miasto!

G

Cześć Przyjaciele!

Miasto z poziomu chodnika oraz z wysokości to dwa różne miejsca. Jakże inaczej prezentuje się dana ulica, kiedy zwyczajnie przy niej idziemy, aniżeli z lotu ptaka. Idąc chodnikiem najczęściej oglądamy tylko tę ulicę, zaś np. z punktu widokowego mamy szerszą perspektywę.

Pragnę pokazać Wam 7 ulic w Gdańsku widzianych z wysokości :O Przy okazji napiszę skąd zrobiłem owe zdjęcia. Zapraszam 🙂


1. Ulica Na Piaskach

Ulica Na Piaskach jest jedną z bardziej klimatycznych i pięknych w Gdańsku. Biegnie nad Kanałem Raduni w sąsiedztwie ważnych dla tej części miasta zabytków i z tego względu oferuje świetne pełne zieleni i cudnej architektury krajobrazy. Ulica Na Piaskach widziana z wieży Kościoła Św. Katarzyny prezentuje się niezwykle ciekawie. Na myśl przychodzi mi Amsterdam, choć w stolicy Holandii takich miejsc jest tysiące, jednakże tutaj Gdańsk przypomina nieco Amsterdam. Otoczenie zieleni i zabytków (Wielki Młyn, Ratusz Starego Miasta) pozwala mi nawet na stwierdzenie, że Amsterdam tak pięknych uliczek nie ma. 😉

2. Ulica Krosna

Ulica Krosna leży w tej części Historycznego Śródmieścia, która najczęściej jest pomijana przez turystów. Tutaj widok z jednego z bloków przy ul. Rybaki Dolne i właściwie mamy obiekty z trzech ulic – Krosna, Stare Domki oraz Osiek. Niewątpliwie w tym przypadku spojrzenie z wysokości dodaje uroku całej okolicy, która patrząc z poziomu chodnika nie jest specjalnie ogarnięta.

3. Ulica Długa

Ulica Długa – część Drogi Królewskiej, można rzec najsłynniejsza, najbardziej oblegana, znana i jedna z piękniejszych ulic w Polsce (licząc te na obszarach staromiejskich). Z wieży Ratusza Głównego Miasta doskonale widać jej lekką krzywiznę, można dostrzec szereg różnorodnych szczytów kamieniczek oraz ich czerwone dachy. Długą od zachodu zamyka Złota Brama i Wieża Więzienna, zaś w tle osiedla położone na morenowych wzgórzach.

4. “Ulica statków” 😉

Tym razem widok z latarni morskiej w Nowym Porcie, jednakże nie na typową ulicę, a na Kanał Portowy. Można rzec, że to również “ulica”, tyle że dla statków. Gdańsk ma to do siebie, że w swych granicach ma dużo różnego rodzaju wód. Świetnie jest spojrzeć z góry na ruch na wodzie i porównać to do ruchu aut na ulicy.

5. Ulica Wały Jagiellońskie

Wały Jagiellońskie to jedna z tych ulic, które zdecydowanie lepiej prezentują się z lotu ptaka. Tak jak powiedzmy 100 lat temu była to elegancka aleja, tak obecnie służy głównie kierowcom samochodów. Tymczasem np. z dachu “Forum Gdańsk” można ujrzeć fragment ulicy z PRZEPIĘKNYM tłem w postaci zabudowy Głównego Miasta.

6. Ulica Rybołowców

Z perspektywy chodnika ulica Rybołowców jest ciekawą i klimatyczną przestrzenią zabudowaną wspaniałymi kamienicami. Kursujący tędy tramwaj jest miastotwórczym jej elementem. Patrząc jednak z wysokości, a dokładniej z jedynego w Nowym Porcie “falowca”, mamy ową ulicę w tło w postaci portowych nabrzeży i Zatoki Gdańskiej. Uwielbiam ten widok.

7. Ulica Obrońców Wybrzeża

Ulica Obrońców Wybrzeża z 10-go piętra najdłuższego z “falowców” prezentuje się ŚWIETNIE! Zgoła odmiennie, aniżeli z poziomu chodnika. Szeroka ulica wiodąca ku zielonym wzgórzom prezentuje się nad wyraz świetnie.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę wpisu. Liczę, że zestawienie ulic jest na tyle ciekawe, iż choć trochę oddaje to jak ciekawym miastem jest Gdańsk.

Więcej Gdańska, nowe posty, filmiki, moje przemyślenia i zdjęcia, czekają na fanpage’u – o TUTAJ (klik)WARTO POLUBIĆ FANPAGE I BYĆ NA BIEŻĄCO. A dodatkowo zapraszam na Instagram – o TUTAJ (klik).

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa