Gdańskie jeziora – jakie są, gdzie są i co oferują?

G

Cześć Przyjaciele!

Jeśli pomyślimy o mieście, które można rozpatrywać w kontekście jezior to jest to Olsztyn. Szczecin z kolei z swoich granicach ma ogromne Jezioro Dąbie (5400 ha!). Stosunkowo niewielkie Gniezno aż 5 jezior, zaś Poznań 4 jeziora, nad którymi mieszkańcy spędzają masę wolnego czasu. Nad pięknymi, wielkimi i super zagospodarowanymi jeziorami leżą Mazurskie miasta takie jak – Giżycko, Mikołajki bądź Ryn.

Czy zatem jest sens pokazywać Gdańsk w kontekście jezior? Moim zdaniem jak najbardziej tak.

Pierwsza kwestia jest prosta – nie każdy zdaje sobie sprawę i wie, że Gdańsk ma w swoich granicach 7 jezior. Ponadto, dzięki UNIKALNEMU położeniu miasta, UNIKALNIE położone są również jeziora. Różnią się tak położeniem, jak i tym co oferują oraz w jakiej okolicy się znajdują.

Lokalizacja jezior na mapie Gdańska:

Owszem jeziora w Gdańsku są raczej słabo wykorzystywane (w końcu mamy 21 km plaż), ale stanowią przepiękne miejsca na miejskie marszruty nieco dalej od turystów.

Zapraszam serdecznie do lektury i zapoznanie się z jeziorami w Gdańsku!


1. Jezioro Jasień

Jezioro Jasień należy do tych Gdańskich jezior, które położone są w obrębie Pojezierza Kaszubskiego. Bowiem już w Gdańsku zaczyna się ten właśnie mezoregion, który charakteryzuje się morenowymi wzgórzami i wspaniałymi jeziorami.

Jezioro Jasień jest jeziorem rynnowym o powierzchni 18,5 ha. Położone 120 metrów n.p.m. W średniowieczu właśnie z tego miejsca poprzez Potok Siedlecki doprowadzano wodę pitną do Gdańska.

Jezioro można obejść, aczkolwiek trzeba się liczyć z tym, iż będzie to wyprawa przez chaszcze. Widoki cudowne, szczególnie z tego względu, iż otoczone jest pogórkami.

Nazwa sugeruje, że jezioro leży w granicach dzielnicy Jasień. Raczej na uboczu, bez żadnej infrastruktury, aczkolwiek świetne by przyjechać np. rowerem i się wyciszyć.

2. Jezioro “Pusty Staw”

“Pusty Staw” (a tak naprawdę Jezioro Borowe) należy do tych jezior w Gdańsku, które leżą w pasie nadmorskim. Zatem blisko Zatoki Gdańskiej, w otoczeniu lasu i na niewielkiej wysokości.

Jezioro ma około 7,5 ha powierzchni i leży w lesie na Stogach. Wysokość lustra wody wynosi zaledwie 0,8 metra n.p.m. (spora różnica z Jeziorem Jasień – 120 metrów n.p.m.). Jest bardzo ciekawe ze względu jego historię. Otóż w połowie XIX wieku najpierw syn Sörna Björna zaś potem H. Manteuffel, zbudowali i rozbudowali kąpielisko, obok którego był nawet Hotel Kuracyjny i sala taneczna. W 1914 roku z kąpieli nad jeziorem skorzystało 50 000 osób.

Jezioro obecnie można obejść gdyż wokół niego prowadzi wygodna alejka z ławeczkami. Jest również pomost, zaś na wodzie fontanna. Polecam to miejsce szczególnie jesienią – kolory zwalają z nóg!

3. Jezioro Osowskie

Jezioro Osowskie należy do tych Gdańskich jezior, które położone są w obrębie Pojezierza Kaszubskiego. Bowiem już w Gdańsku zaczyna się ten właśnie mezoregion, który charakteryzuje się morenowymi wzgórzami i wspaniałymi jeziorami.

Jezioro Osowskie to jezioro rynnowe o powierzchni 29 ha. Pod pewnymi względami jest w Gdańsku rekordowe. Wysokość lustra wody wynosi 144,7 metra n.p.m. a więc najwięcej w Gdańsku, zaś jego głębokość 9 metrów, co stanowi o tym, iż to najgłębsze z jezior na obszarze Gdańska. Jedynie południowy brzeg leży w granicach Gdańska.

Jest to jedno z trudniej, jeśli nie najtrudniej dostępne jezioro w Gdańsku. Przynajmniej od strony miasta. Mnie udało się dojść nad Jezioro Osowskie od strony ulicy Chełmińskiej, choć i tak musiałem pokonać ogrodzenie.

4. Jezioro Wysockie

Jezioro Wysockie należy do tych Gdańskich jezior, które położone są w obrębie Pojezierza Kaszubskiego. Bowiem już w Gdańsku zaczyna się ten właśnie mezoregion, który charakteryzuje się morenowymi wzgórzami i wspaniałymi jeziorami.

Jezioro Wysockie to jezioro rynnowe, położone na granicy Gdańska (Osowej) i gminy Żukowo. Powierzchnia jeziora wynosi 32,3 ha, zaś lustro wody stanowi 131,2 metra n.p.m.

Trzeba przyznać, że Jezioro Wysockie jest WSPANIALE położone co najlepiej widać ze Studenckiej Góry (180 metrów n.p.m., najwyższy punkt w Gdańsku). Po obu stronach zielone wzgórza i między nimi jezioro. Jest kilka miejsc, w których można podejść lub podjechać nad samą wodę. Z tego co widziałem, ludzie przyjeżdżają nad owe jezioro i robią pikniki, zaś niektórzy się kąpią.

5. Jezioro Karaś

Jezioro Karaś należy do tych jezior w Gdańsku, które leżą w pasie nadmorskim. Zatem blisko Zatoki Gdańskiej, w otoczeniu szuwarów oraz lasu i na niewielkiej wysokości.

Jezioro Karaś położone jest w zachodniej części Wyspy Sobieszewskiej na Górkach Wschodnich. To jezioro przybrzeżne, należące do Mierzei Wiślanej. Powstało na skutek przerwania pasa wydm przez Wisłę Śmiałą w 1840 roku i następnie zbudowanie Kamiennej Grobli w drugiej połowie XIX wieku. Początkowo połączone z Jeziorem “Ptasi Raj”, później na skutek naturalnych procesów wydzieliło się tworząc osobny zbiornik wodny. Zajmuje powierzchnię 8,8 ha i jest dość płytkie.

Jezioro Karaś leży na terenie rezerwatu “Ptasi Raj” przez który wiedzie ścieżka edukacyjna. Po drodze znajdziemy domki widokowe, z ktorych pierwszy posiada widok na opisywane jezioro. W niektórych miejscach można podejść nad samą wodę, jednocześnie akwen jest otoczony trzciną i szuwarami, zatem większość linii brzegowej jest niedostępna lub mocno utrudniona.

Położenie tuż obok Wisły Śmiałej i Zatoki Gdańskiej sprawia, że można urządzić sobie świetny spacer po tej części Wyspy Sobieszewskiej.

6. Jezioro Ptasi Raj

Jezioro Ptasi Raj należy do tych jezior w Gdańsku, które leżą w pasie nadmorskim. Zatem blisko Zatoki Gdańskiej, w otoczeniu szuwarów, wydm oraz lasu i na niewielkiej wysokości.

Jezioro Ptasi położone jest w zachodniej części Wyspy Sobieszewskiej na Górkach Wschodnich. To jezioro przybrzeźne, należące do Mierzei Wiślanej. Powstało na skutek przerwania pasa wydm przez Wisłę Śmiałą w 1840 roku i zbudowanie Kamiennej Grobli w drugiej połowie XIX wieku. Początkowo połączone z Jeziorem “Karaś” (które było dawniej zatoką jeziora Ptasi Raj), później na skutek naturalnych procesów wydzieliło się tworząc osobny zbiornik wodny. Zajmuje powierzchnię niemal 52 ha i jest największe pod tym względem w Gdańsku. Jednakże trzeba zaznaczyć, że jezioro skurczyło się o 10 ha.

Jezioro Ptasi Raj leży na terenie rezerwatu “Ptasi Raj” przez który wiedzie ścieżka edukacyjna. Po drodze znajdziemy domki widokowe, z których drugi posiada FENOMENALNY widok na opisywane jezioro. W niektórych miejscach można podejść nad samą wodę, co szczególnie od strony Mierzei Messyńskiej daje najlepsze wrażenia. Jednocześnie jest to teraz rezerwatu i warto respektować znaki i prośby i nie przechodzenie.

Położenie tuż obok Wisły Śmiałej i Zatoki Gdańskiej, od której oddzielone jest pasem wydm sprawia, że można się poczuć jak z dala od miasta. Fenomenalne naturalne krajobrazy. Warto urządzić sobie świetny spacer po tej części Wyspy Sobieszewskiej.

7. Jezioro Bursztynowe

Jezioro Bursztynowe należy do tych jezior w Gdańsku, które leżą w pasie nadmorskim. Zatem blisko Zatoki Gdańskiej, w otoczeniu lasu i na niewielkiej wysokości.

Jezioro leży na Górkach Zachodnich na Wyspie Portowej w środku lasu. Zajmuje 4 ha i geograficznie należy do Mierzei Wiślanej. Powstało jako rozlewisko utworzone podczas przełomu Wisły przez Górki w 1840 roku. Ponad 100 lat później wyodrębnione przez groblę, którą poprowadzono drogę do przystani żeglarskiej.

Jezioro Bursztynowe położone jest dość głęboko w lesie, niełatwo do niego dotrzeć. Tym, którym się to uda, oferuje spokój i naturalny urok. Coś o co w mieście bardzo ciężko.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę kolejnego artykułu. Mam nadzieję, że pokazałem Wam Gdańsk od nieco innej strony. Owszem, mamy Zatokę Gdańską i 21 km plaż, ale mamy również jeziora. Warto je odkryć i odkryć, że i na tym polu coś w Polsce znaczymy.

Serdecznie zapraszam na swój fanpage 7 zdjęć z Gdańska na FB oraz konto na IG – 7_zdjec_z_gdanska

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa