Zaspa – 7 pięknych i ciekawych miejsc (projekt dzielnicowy)

Z

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę i Wisłoujście, Olszynkę i Rudniki, Matarnie i Zakoniczyn. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Trzydziestą pierwszą dzielnicą jest Zaspa!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć na Zaspie! Niby wielkie blokowisko, a jednak kryjące ciekawostki, których próżno szukać w innych dzielnicach. Murale, dużo zieleni, trudna historia zamknięta na 3 ha, relikty dawnego lotniska. Warto poznać Zaspę i przekonać się, że to nie tylko bloki, a znacznie więcej.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam w artykule:

1. Cmentarz Ofiar Hitleryzmu

Cmentarz założono tutaj pod koniec XIX wieku. Chowano na jego terenie biedotę. W latach II Wojny Światowej stał się miejscem pochówku kilkunastu tysięcy ofiar hitleryzmu. Byli to m.in. więźniowie obozów w Nowym Porcie, Stutthofie, żołnierze Wojska Polskiego, harcerze. Po 1945 roku dokonano kilku ekshumacji i pochowano na cmentarzu na Zaspie kolejarzy z Szymankowa, obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, celników, duchownych oraz działaczy Polonii Gdańskiej. Na terenie 3 ha mamy taki ładunek emocjonalny, taką masę historii, tak dużo bohaterstwa ludzi walczących o Polskę, że ciężko przejść obok obojętnie. Takie miejsca skłaniają do wielu refleksji i przypominają, iż wolność trzeba cenić oraz być wdzięcznym każdemu, kto za te wolność stracił życie.

2. Park Jana Pawła II

Park Jana Pawła II zajmuje powierzchnię ponad 20 ha, został założony w latach 80-tych ubiegłego wieku na terenie, które wcześniej zajmowało lotnisko. Miejsce jest dużą enklawą zieleni wśród bloków Zaspy, dającą oddech i kontakt z naturą. Przez teren parku prowadzi główna alejka przeznaczona na pieszych i rowerzystów oraz większa ilość żużlowych ścieżek. To one doprowadzą Was do ustronnych miejsc, gdzie można usiąść na trawie i mimo miasta dookoła, cieszyć naturą. Na terenie parku w 1987 roku papież Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą, w której udział brało milion wiernych! Stąd nazwa parku, jak również założony w 2007 roku “Zielony Pomnik” poświęcony papieżowi Polakowi.

3. Murale

Zaspa od dawna kojarzy się z muralami! Wielkoformatowe malarstwo zawitało tutaj już w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska. Następnie od 2009 roku powstało na Zaspie kilkadziesiąt dzieł sztuki. Jest ich około 60-ciu! Murale zdobią szczyty bloków 4 oraz 10 piętrowych. Oczywiście NAJWIĘKSZE wrażenie robią te o wysokości 30 metrów. Kolekcja jest różnorodna, wprowadza sporo koloru i zainteresowania do można rzec “zwykłego” blokowiska. W sezonie letnim po Zaspie oprowadzają przewodnicy, którzy dbają o to, byście zobaczyli najciekawsze prace. Sporo o muralach na Zaspie przeczytacie TUTAJ.

4. Park Millenium

Park Millenium został założony na terenie zlikwidowanych ogródków działkowych w latach 1997-1998. Na powierzchni kilkunastu hektarów urządzono osiedlowy park jakie lubię – spore połacie trawki, alejki i wiele ławek, sporo drzew, plac zabaw, wybieg dla piesków. Doskonałe miejsce na spacerek na nawet chwilę relaksu na kocu.

5. Dwór Narożny

Dwór Narożny (Eckhof), a inaczej Rozstaje (stoi na rozstaju dróg) to najmłodszy bo zbudowany w połowie XIX wieku i najmniejszy z majątków, które rozsiane były na terenie dzisiejszej Zaspy i Przymorza. To od niego wzięła nazwę ta część Zaspy – Zaspa Rozstaje. Natomiast druga część – Zaspa Młyniec – wzięła nazwę od innego, nieistniejącego już dworu. Dwór Rozstaje jest jedynym jaki ocalał i robi wrażenie swą tajemniczością. Można rzec, że nieco “nie pasuje” do okolicznych bloków, choć… to może one nie pasują do niego?

6. Kładka dla pieszych

Charakterystyczna betonowa kładka dla pieszych łączy narożniki wielkiego skrzyżowania Al. Jana Pawła II oraz Al. Rzeczypospolitej. Z jednej strony to żadna atrakcja, zaś z drugiej stanowi ona super punkt widokowy na wymienione wyżej ulice oraz zabudowę Zaspy. Można sobie również wyobrazić, jak kiedyś startowały tutaj samoloty, bowiem wzdłuż Al. Jana Pawła II funkcjonował pas startowy lotniska na terenie dzisiejszej Zaspy.

Wybaczcie, ale nie mam żadnego zdjęcia kładki lub zrobionego będąc na kładce. Gdy tylko nadrobię te stratę, uzupełnię ten punkt.

7. “Plastry miodu” i zieleń

Zaspę wielu określa “blokowiskiem” i w gruncie rzeczy tak jest, jednakże to blokowisko jest ciekawie zaplanowane. Bloki z lotu ptaka wyglądają jak plastry miodu. Spacerując między nimi nie czuć natłoku i ogromu wysokich budynków. Dominuje zieleń i miłe przestrzenie między blokami. Uważam więc, że bloki same w sobie, ich rozmieszczenie oraz tereny pomiędzy, zasługują na uwagę.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że zaspokoiłem Wasze oczekiwania względem ciekawych miejsc na Zaspie.

Powoli dochodzimy do końca “projektu dzielnicowego”, gdyż zostało nam tylko kilka dzielnic do pokazania. Wówczas będziecie mieli listę około 250 pięknych, ciekawych i ważnych miejsc w dzielnicach w całym Gdańsku oraz niemal 40 propozycji tras spacerowych.

W kolejny czwartek, opiszę Wam rekomendowaną przeze mnie trasę zwiedzania tego obszaru miasta.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa