Strzyża i VII Dwór – 7 pięknych i ciekawych miejsc (projekt dzielnicowy)

S

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę i Wisłoujście, Olszynkę i Rudniki, Matarnie, Zakoniczyn i Zaspę. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dzielnicami numer trzydzieści dwa i trzy są Strzyża i VII Dwór!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć na Strzyży i VII Dworze! Zdaje się, że te wciśnięte między Wrzeszczem i Oliwą niewielkie dzielnice nie mają się czym pochwalić. Bynajmniej! Obie dysponują ciekawymi miejscami – punktami widokowymi, zabudową i mało znanymi, acz ciekawymi miejscówkami. Strzyża ociera się o Trójmiejski Park Krajobrazowy, zaś VII Dwór to w większości właśnie las. Zaskakująco zielone ulice, historyczne budynki, linia PKM-ki i jeszcze więcej.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam w artykule:

1. Plac gen. S. Maczka

Plac gen. Stanisława Maczka położony jest w dzielnicy Strzyża, tuż obok ul. Wojska Polskiego. Miejsce wybierane na odpoczynek przez okolicznych mieszkańców. Plac cieszy oczy wysokimi drzewami, niewielką fontanną i miejscami do siedzenia. Bliżej ulicy Wojska Polskiego stoi pomnik upamiętniający gen. Stanisława Maczka.

2. Pełne zieleni ulice – Wojska Polskiego, Chopina, Abrahama

Strzyża i VII Dwór mają szczęście do zieleni przyulicznej. Obecnie często ulice są “łyse”, więc widok alei dorodnych drzew cieszy podwójnie. Al. Wojska Polskiego jest wyjątkowo obficie zadrzewiona! Szczególnie latem wygląda pięknie, a dodatkowo można się schronić przed upałem.

3. Zabudowa ulicy Zamenhofa i okolicy

W latach 20-tych XX wieku zbudowano ponad 133 domy dla gdańskich policjantów. Schuposiedlung – bo tak nazywało się osiedle, można zobaczyć i dzisiaj przy ul. Zamenhofa, Szymanowskiego i kilku innych. Domki szeregowe i bliźniaki zbudowano wg. projektu Erwina Lentza. Osiedle ma więc niemal 100 lat i moim zdaniem fajnie pokazuje, jak powinno się budować i dzisiaj. Osiedla z okresu międzywojennego mają swój klimat.

4. Punkt widokowy nad linią PKM-ki

Ponad torami kolei metropolitalnej, na terenie VII Dworu, znajduje się ciekawy, naturalny punkt widokowy. Został nawet zaznaczony na mapie google, choć ja to miejsce odkryłem już 8 lat temu. Ciekawe kto był pierwszy 😉 Widok jest bardzo ładny! Strzyża i Wrzeszcz z jednej strony, z drugiej Zaspa i przy dobrej pogodzie spojrzenie na morze. Mało znane, a ciekawe miejsce.

5. Wzgórze Lagry

Lagry to wzgórze na terenie dzielnicy VII Dwór o wysokości około 90 metrów n.p.m. Nazwa wzięła się od działającej w okolicy w latach 1941-1945 filii malborskiego obozu jenieckiego Stalag XX B/Z Danzig-Oliva. Historia mrożąca krew w żyłach, ale obecnie, to miejsce jest ŚWIETNYM miejscem jeśli chodzi o możliwości widokowe. Jak widzicie poniżej, mamy widok na ogródki działkowe na pierwszym planie, a dalej m.in. Letnice ze stadionem i dalej Zatokę Gdańską. Warto tutaj przyjść.

6. V Dwór przy Polankach

Przy ul. Polanki gdańscy patrycjusze i kupcy wznieśli piękne dwory z ogrodami. Począwszy od Oliwy, gdzie stoi Dwór I, aż do dzielnicy VII Dwór, gdzie stał Dwór VII, skąd wzięła się nazwa osiedla. Zachowało się, w różnym stanie, aż pięć dawnych rezydencji. Jedna z nich leży na obszarze, który opisuje.

Dwór V, zwany “anielskim dworem” stoi na terenie Szpitala Marynarki Wojennej i niestety jest niedostępny dla zwiedzających. Został pięknie odremontowany, a można go oglądać, tak jak na zdjęciu niżej, zza ogrodzenia, spacerując lasem. Historia posesji sięga XVII wieku i przez kolejne stulecia dwór miał najróżniejszych gospodarzy.

7. Dolina Samborowo

Dolina Samborowo lub Dolina Henrietty to polodowcowa, płaskodenna dolina położona w TPK na obszarze dzielnicy VII Dwór. To miejsce WYJĄTKOWE ze względu na lokalizacje aż 11 około 300-letnich pomnikowych dębów. Rośnie tutaj “Gruby Dąb” – jedno z największych drzew w trójmieście. Uroczy leśny pejzaż można podziwiać szczególnie na początku, bliżej ul. Abrahama, dalej jest już gęsto, ale otoczenie wzgórz urozmaica spacer.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że zaspokoiłem Wasze oczekiwania względem ciekawych miejsc na Strzyży i VII Dworze.

Powoli dochodzimy do końca „projektu dzielnicowego”, gdyż zostało nam tylko kilka dzielnic do pokazania. Wówczas będziecie mieli listę około 250 pięknych, ciekawych i ważnych miejsc w dzielnicach w całym Gdańsku, kilkadziesiąt naturalnych punktów widokowych oraz niemal 40 propozycji tras spacerowych.

W kolejny czwartek, opiszę Wam rekomendowaną przeze mnie trasę zwiedzania tego obszaru miasta.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa