Żabianka i Jelitkowo – 7 pięknych i ciekawych miejsc (projekt dzielnicowy)

Ż

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę i Wisłoujście, Olszynkę i Rudniki, Matarnie, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór oraz Rębowo i Szadółki. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dzielnicami numer trzydzieści sześć i siedem są Żabianka i Jelitkowo!

W niniejszym wpisie, pokażę Wam 7 interesujących i pięknych miejsc, które polecam zobaczyć na Żabiance i w Jelitkowie! Żabianka to oczywiście blokowisko, ale przyjemne, pełne zieleni i kolorystycznego ładu. Jelitkowo z kolei jest bardzo ważną częścią nadmorskiej odsłony miasta. Zieleń i plaża, spacery, rowery i sporo wody. A to wszystko na stosunkowo małym obszarze.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniam w artykule:

1. Deptak na Żabiance

Deptak biegnący między blokami na Żabiance to swoiste miejsce spotkań i spędzania czasu mieszkańców dzielnicy. Łączy okolice stacji SKM “Gdańsk Żabianka AWFiS” z ulicą Gospody. Mimo sąsiedztwa licznych wysokich bloków, dominuje tutaj zieleń, a spacer deptakiem to zawsze miłe przeżycie. Osobiście lubię takie miejsca, gdyż dają jak w soczewce ujrzeć przekrój mieszkańców danej dzielnicy.

2. Tereny zielone nad Potokiem Oliwskim

Tereny zielone nad Potokiem Oliwskim, pokazałem już TUTAJ w ramach Przymorza. Jednakże Potok Oliwski stanowi swoistą granicę między Przymorzem a Żabianką, zatem część parku znajduje się w obrębie tej drugiej. Na odcinku od ulicy Chłopskiej do Subisława, nad Potokiem Oliwskim i dwoma stawami, znajdziecie ścieżki spacerowe, wiele ławek, sporo zieleni, placów zabaw i kładek nad wodą.

3. Zbiornik “Orłowska II”

Zbiornik Retencyjny “Orłowska II” znajduje się w Jelitkowie na Potoku Oliwskim. Położony nieco na uboczu zbiornik jest odwrotnością gwarnej promenady i pełnej (latem) plaży. Zajmuje powierzchnie nieco ponad 0,5 ha, dookoła wiedzie alejka spacerowa z ławeczkami.

4. Plaża

Jelitkowo to oczywiście plaża i to jedna z popularniejszych w Gdańsku. Ciągnie się aż do granicy z Sopotem, co zapewnia stały napływ spacerowiczów i plażowiczów latem. Plaża jest szeroka i piaszczysta a jej wyróżnikiem jest Potok Oliwski, który właśnie tutaj ma swoje ujście do Zatoki Gdańskiej. Widok zarówno w stronę Brzeźna, jak i Sopotu oraz Gdyni to miód na serce każdego, kto kocha szerokie morskie pejzaże.

5. Park Jelitkowski i promenada

Park Jelitkowski został założony jako park kuracyjny w 1875 roku. Zajmuje około 7 ha powierzchni. Jego atutem jest oczywiście bliskość morza, jak również urokliwy Potok Oliwski z pięknym mostkiem. Na terenie parku stoi budynek Domu Zdrojowego postawiony w latach 1907-1909.

Promenada to nadmorska droga spacerowa i rowerowa, biegnąca od Brzeźna, przez Przymorze, aż do Jelitkowa (i dalej Sopotu). Świetna na rower, ale też spacer. Znajdujące się mniej więcej co 50-100 metrów wejścia na plaże odsłaniają widok jak z pocztówki.

6. Zespół Domów Rybackich

Stare domy rybackie znajdziecie przy ulicy Bałtyckiej. To zespół kilku takich domów, podkreślających morski klimat Jelitkowa. Zachęcam zboczyć z pełnej spacerowiczów promenady i wejść do zupełnie innego świata.

7. Zbiornik retencyjny “Jelitkowska”

Zbiornik retencyjny “Jelitkowska” jest bardzo dobrze znany, bowiem leży na trasie z tramwaju na plażę. Zdaje się najbardziej malowniczy z okolicznych zbiorników ma 1 ha powierzchni i dorodne drzewa wokół siebie.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że zaspokoiłem Wasze oczekiwania względem ciekawych miejsc na Żabiance i w Jelitkowie.

Powoli dochodzimy do końca „projektu dzielnicowego”, gdyż zostało nam tylko kilka dzielnic do pokazania. Wówczas będziecie mieli listę około 250 pięknych, ciekawych i ważnych miejsc w dzielnicach w całym Gdańsku, kilkadziesiąt naturalnych punktów widokowych oraz niemal 40 propozycji tras spacerowych.

W kolejny czwartek, opiszę Wam rekomendowaną przeze mnie trasę zwiedzania tego obszaru miasta.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa