Stare Przedmieście, Dolne Miasto i Długie Ogrody – pomysł na spacer mało oczywistym szlakiem (projekt dzielnicowy)

S

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę, Wisłoujście, Olszynkę, Rudniki i Matarnię, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór, Szadółki, Rębowo, Żabiankę, Jelitkowo oraz Biskupią Górę, Nowe Ogrody i Fort Góry Gradowej. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dzielnicą numer trzydzieści dziewięć jest Historyczne Śródmieście, a dokładniej Stare Przedmieście, Dolne Miasto i Długie Ogrody!

W niniejszym wpisie, polecam Wam trasę spacerową, która pozwoli zobaczyć co najlepsze na Starym Przedmieściu, Dolnym Mieście i Długich Ogrodach. Cały spacer nie wyczerpuje potencjału tej części miasta, ale daje poznać sporą ilość nieprzeciętnych zabytków, poczuć naturę oraz podejrzeć turystyczną odsłonę miasta.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z przebiegiem trasy przez Stare Przedmieście, Dolne Miasto i Długie Ogrody:

Architektoniczne cacko na początek spaceru!

Spacer po południowo-wschodniej części Historycznego Śródmieścia rozpoczniemy sobie przed przepięknymi szczytami Kościoła Św. Trójcy i Kaplicy Św. Anny. Architektoniczne cacko – tymi słowami można określić widok owej świątyni.

Warto zajrzeć na dziedziniec przed wejściem do Kościoła Św. Trójcy, bo to moim zdaniem najbardziej klimatyczne miejsce na Starym Przedmieściu. Wielka połać cegieł frontowej części kościoła, obok śliczna, sporo mniejsza Kaplica Św. Anny, zaś z drugiej strony dom galeriowy.

Jeśli macie ochotę, zajrzyjcie do środka. Co prawda nie jest tak bogato jak w Bazylice Mariackiej, ale to również wielki kościół i ciekawego wyposażenia nie brakuje.

Muzeum Narodowe warto odwiedzić choć raz w życiu

Ruszając kawałeczek dalej, mamy Muzeum Narodowe. Co ciekawe, w piątki jest darmowy wstęp. Jednakże czy to za darmo czy z biletem, warto to miejsce odwiedzić i dowiedzieć więcej o swoim mieście.

Historia i współczesność

Idąc ulicą Okopową na wysokości Urzędów Marszałkowskiego i Wojewódzkiego, zobaczymy odremontowaną przestrzeń. Z drugiej strony zbudowany niedawno parking kubaturowy i przy okazji odkryty oraz wyeksponowany Bastion Wiebego. Zbudowany w XVII wieku bastion był elementem nowożytnych fortyfikacji miasta.

Mam akurat nocne ujęcie tego miejsca 🙂

Nieprzeciętne zabytki

Skręcając kawałek dalej w lewo, ujrzymy XV-wieczną Basztę Białą oraz XIX-wieczne Koszary Wiebego. Wystarczy, że przejdziemy obok baszty, staniemy vis-a-vis koszar, a za plecami będziemy mieli Plac Wałowy. Ujrzycie tutaj zachowaną pierzeje kamienic oraz Małą Zbrojownię. Młodsza “siostra” Wielkiej Zbrojowni nie jest tak zdobna i bogata, ale to również cenny zabytek, o którym powinien wiedzieć każdy mieszkaniec Gdańska.

Przechodząc do innego świata

Następnie idziemy ulicą Pod Zrębem, by na moment zajść nad Motławę. Możecie usiąść z widokiem na przystań w przerwie od spaceru i np. coś zjeść. Kierujemy się w stronę Bramy Nizinnej, zbudowanej w pierwszej połowie XVII wieku. To jedyna brama w Gdańsku, przez którą wciąż odbywa się ruch kołowy. Warto zadumać się nad pięknem zabytku, który mimo wojen zachował się do naszych czasów. Przechodząc przez Bramę Nizinną, przechodzimy do innego świata.

Natura, fortyfikacje i interesujące zabytki

To świat zieleni i wody. Po prawej Bastion Św. Gertrudy, po lewej Bastion Żubr, między nimi dawna miejska fosa. Mało które miasto może poszczycić się zachowanymi tego typu fortyfikacjami. Śmigamy w kierunku Bastionu Żubr, który obecnie (stan na maj 2023 roku) jest w remoncie, ale warto czekać, aż cała okolica wypięknieje.

Generalnie okolica nadaje się na miłe spacery w otoczeniu natury. Nie brakuje również interesujących zabytków, jak chociażby Kamienna Śluza z XVII wieku oraz stojący obok młyn zapasowy (działał wówczas gdy odcięto od wody Wielki Młyn na Starym Mieście).

Łąkowa – dawniej kanał, dzisiaj alejka spacerowa

Kierując się w stronę ulicy Łąkowej, miniemy ul. Kurzą, przy której zobaczycie odnowioną fasadę kamienicy, jednakże wszystko to co z tyłu zbudowano na nowo. Wróbla i Łąkowa stanowią główny ciąg ulic na Dolnym Mieście. Spacerując alejką biegnącą środkiem jezdni, idziemy w miejscu kanału, który istniał od XVII do XIX wieku. Niewątpliwie interesująco wyglądała ta część miasta z kanałami, aczkolwiek i teraz jest przyjemnie.

Dolne Miasto pięknieje w oczach

Przy Łąkowej, prócz znacznej ilości zachowanych kamienic, zobaczymy Dwór Uphagenów z ok. 1800 roku oraz stojący obok XIX-wieczny Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Zachęcam do wejścia na podwórze znajdujące się za świątynią i dworem, aby ujrzeć efekty niedawnej przebudowy rezydencji Uphagenów oraz budynków dawnego szpitala na hotel. Dolne Miasto pięknieje w oczach.

Szafarnia i jeden z ładniejszych widoków nad Motławą

Wyremontowany odcinek ulicy Łąkowej ciągnie się do Podwala Przedmiejskiego. Za “podwalem” mamy wciąż czekającą na przebudowę część ulicy, która zaprowadzi nas na Długie Ogrody w okolicę Kościoła Św. Barbary. Skręcamy wówczas w lewo i kawałek dalej przed zwodzonym Mostem Stągiewnym w prawo.

Szafarnia to ulica biegnąca nad Nową Motławą na odcinku od wspomnianego wyżej mostu do Mostu Kamieniarskiego łączącego Długie Ogrody z Ołowianką. Współczesna zabudowa zdominowała krajobraz całej okolicy, choć kilka spichlerzy przypomina o dawnych czasach. Z Szafarni moi Drodzy roztacza się jeden z ładniejszych nadmotławskich widoków.


Małe podsumowanie

W ten sposób kończymy nasz spacer po Starym Przedmieściu, Dolnym Mieście i Długich Ogrodach. Trasa ma około 4,5 km długości, więc dystans do przejścia dla każdego. Z nawierzchnią bywa różnie. Mamy ładne nowe chodniki, są też miejsca dość sfatygowane, jak również fragment do przejścia trawą (od Bramy Nizinnej do Bastionu Żubr). Jednakże myślę, że większość z Was spokojnie da sobie radę.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. Mam nadzieję, że znajdzie się tutaj choćby jedna osoba, która przejdzie taką trasę. Nietypowe widoczki, inne spojrzenie na miasto, ale również interesujące i ładne miejsca na Was czekają.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

A poniżej możecie mnie wesprzeć stawiając symboliczną kawkę. Bardzo dziękuję! 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa