Dworki i dwory w Gdańsku – 7 urokliwych zabytków skrytych w różnych zakątkach miasta

D

Cześć Przyjaciele!

Duże miasta wylewają się z atrakcyjnymi miejscami daleko poza obręb centrum. Rzecz jasna zabytków, tych najwartościowszych, zazwyczaj najwięcej jest na terenie najstarszych dzielnic, tworzących jądro miasta. Jednocześnie poza śródmieściem, gdzieś w ukryciu, czekają ciekawe, urocze i mniej znane zabytki.

Pokażę Wam to na przykładzie dworów w Gdańsku. Wybrałem siedem dworów, zlokalizowanych w różnych częściach miasta, pełniących obecnie różne funkcje.

Zapraszam serdecznie do zestawienia owych urokliwych zabytków!


1. Dwór Olszyński

Dwór Olszyński pochodzi z 1802 roku i reprezentuje styl klasycystyczny. Zabytek stoi w malowniczym miejscu nad Motławą, na Olszynce. Uwielbiam tę okolicę na spacer a jeszcze bardziej na rower. Natura w postaci rzeki i zieleni świetnie koresponduje z ponad 200-letnim dworem. Obecnie mieście się tutaj Centrum Chrześcijańskie Nowe Życie.

2. Dwór Młyniska

W okolicy Elektrociepłowni Wybrzeże, wśród kominów i rur, stoi nieco ukryty, bo oddalony od ulicy Dwór Młyniska. Oryginalnie zbudowany jeszcze w XVIII wieku, zaś po zniszczeniach w 1813 roku, odbudowany siedem lat później. Klasycystyczny zabytek ROBI WRAŻENIE szczególnie na kimś, kto nie miał o nim pojęcia i wiedziony ciekawością odkrywa takie cudo. Obecnie dworek jest siedzibą zarządu Elektrociepłowni Wybrzeże.

3. Dwór Oruński

Dwór Oruński zlokalizowany jest w Parku Oruńskim na Oruni. Jego historia sięga XVI wieku, natomiast obecny klasycystyczny budynek wzniesiono na początku XIX wieku. Całkiem niedawno zakończono remont elewacji, która na tle zadbanej zieleni prezentuje się smakowicie. Obecnie działa tutaj przedszkole.

4. Dwór Uphagenów (Dolne Miasto)

Dwór Uphagenów stoi na rogu ulicy Łąkowej i Kieturakisa na Dolnym Mieście. Jego historia sięga początku XIX wieku, kiedy to rodzina Uphagenów wybrała to miejsce na swoją letnią rezydencję. W połowie XIX stulecia w dworze zaczął działać szpital, który funkcjonował aż do początku XXI wieku. Obecnie w Dworze Uphagenów oraz budynkach dawnego szpitala działa hotel. Całość genialnie odremontowano. Warto zobaczyć.

5. Dwór Kuźniczki

Dwór Kuźniczki stoi przy ul. Wajdeloty we Wrzeszczu Dolnym. Rokokowy zabytek został wzniesiony w latach 1761-1763, a jego pierwszym właścicielem był gdański rajca, Michael Gottfried Schmid. Tuż obok mamy Park Kuźniczki, który również należał do całego majątku. Obecnie w dworze działa m.in. restauracja.

6. Dwór Narożny

Dwór Narożny (Eckhof), a inaczej Rozstaje (stoi na rozstaju dróg) to najmłodszy bo zbudowany w połowie XIX wieku i najmniejszy z majątków, które rozsiane były na terenie dzisiejszej Zaspy i Przymorza. To od niego wzięła nazwę ta część Zaspy – Zaspa Rozstaje. Natomiast druga część – Zaspa Młyniec – wzięła nazwę od innego, nieistniejącego już dworu. Dwór Rozstaje jest jedynym jaki ocalał i robi wrażenie swą tajemniczością. Można rzec, że nieco “nie pasuje” do okolicznych bloków, choć… to może one nie pasują do niego?

7. Dwór II przy Polankach

Dwór II przy Polankach, nazywany również Krynica (Quellbrunn) jest zdaje się najbardziej eleganckim z dworów, które przedstawiam w niniejszym wpisie. Pierwsza wzmianka o posesji pochodzi z 1631 roku, obecnie zaś wspaniale odremontowany dwór zajmują ss. Brygidki, prowadzące ośrodek ekumeniczny z hotelem. Na zapleczu dworu jest ładnie urządzony park. Mnie kiedyś udało się wejść do środka (brama była otwarta i zapytałem jedną z sióstr).


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za uwagę i lekturę nowego artykułu. Mam nadzieje, że owe zestawienie pobudziło Waszą ciekawość i jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, zapragniecie odwiedzić każdy z wyżej wymienionych dworów.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam niezmiennie na swoje socialmedia. Na FACEBOOK’a oraz INSTAGRAM’a.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa