Główne Miasto, Stare Miasto, Ołowianka i Spichlerze – pomysł na spacer oczywistym szlakiem (projekt dzielnicowy)

G

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam już Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę, Wisłoujście, Olszynkę, Rudniki i Matarnię, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór, Szadółki, Rębowo, Żabiankę, Jelitkowo, Biskupią Górę, Nowe Ogrody i Fort Góry Gradowej oraz Stare Przedmieście, Dolne Miasto i Długie Ogrody. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dzielnicą numer czterdzieści jest Historyczne Śródmieście, a dokładniej Główne Miasto, Stare Miasto, Ołowianka i Spichlerze!

W niniejszym wpisie, polecam Wam trasę spacerową, która pozwoli zobaczyć co najlepsze na Głównym Mieście, Starym Mieście, Ołowiance i Wyspie Spichrzów. Cały spacer nie wyczerpuje potencjału tej części miasta, ale daje poznać sporą ilość wartościowych zabytków i najpiękniejszych krajobrazów ulicznych i nadrzecznych.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z przebiegiem trasy przez Główne Miasto, Stare Miasto, Ołowiankę i Spichlerze:

Początek spaceru – Brama Wyżynna

Zwiedzanie najwartościowszej pod względem nagromadzenia ważnych zabytków oraz nieprzeciętnej architektury kamieniczek części Historycznego Śródmieścia, zaczniemy przy Bramie Wyżynnej. Dokładnie przez tą bramę do Gdańska wjeżdżały orszaki królewskie. Tak było dawniej, dzisiaj zaś zacny zabytek gości turystów z całego świata. Warto zwrócić uwagę na piękną triadę herbową (zdaje się najpiękniejsza w całym mieście) i udać kawałek dalej.

Kilka zabytków blisko siebie

Kolejno po sobie oglądamy piękne i pełne wartości architektonicznej zabytki. Katownia i Wieża Więzienna pełniły funkcje obronne, później zaś w zabytkowym gmachu działało więzienie! Złota Brama obecnie nieco zaniedbana, ale prezentuje renesansowy sznyt i stanowi ZACNE wejście na ul. Długą.

Najpiękniejsze miejskie wnętrza

Ulica Długa wita dwiema pierzejami po 40-kilka kamieniczek każda. Choć są to odbudowane po wojnie fasady, niczego to Długiej nie ujmuje. Mijamy więc różnorakie kamieniczki, spoglądając na detale, zaś innym razem ciesząc oczy ogólnym głównomiejskim krajobrazem. Wejście na Długi Targ równa się minięciu wysmakowanej wieży Ratusza i otwarciu widokowym na Neptuna i Dwór Artusa. Dalej perspektywę zamyka największa z bram – Brama Zielona.

Stary port w Gdańsku

Przechodzimy przez Bramę Zieloną i wchodzimy do innego świata! Oto stary Gdański port – Żuraw, spichlerze, Motława i statki, jachty, kajaki. Widok z Zielonego Mostu na każdym robi wrażenie. Następnie polecam przejść wokół cypla Wyspy Spichrzów z najładniejszym spojrzeniem na nadrzeczną odsłonę Gdańska. Liczne restauracje są niemal zawsze oblegane ze względu na fakt, iż TEN WIDOK budzi miłe odczucia. Z drugiej strony wyspy mamy inną, nowocześniejszą architekturę oraz marinę.

Polubicie to miejsce

Dalej idziemy Szafarnią, czyli na moment zachodzimy na Długie Ogrody, po czym wchodzimy na Ołowiankę. Skupimy się na spacerze nabrzeżem nad Motławą. Osobiście UWIELBIAM te widoki i klimat, ten zapach i gwar niosący się po Motławie, dumnego Żurawia, że właśnie w Gdańsku przyszło mu żyć, śmigające w różne strony jednostki pływające. Mijamy spichlerze i Sołdka, mijamy Filharmonię, dochodząc do kładki nad rzeką.

Magiczna uliczka

Będąc już po drugiej stronie Motławy, ruszamy nad wodą w kierunku Bramy Mariackiej, po drodze podziwiając Ołowiankę i Wyspę Spichrzów, ale już z innej perspektywy. Brama Mariacka jest jedną z kilku nadwodnych furt w Gdańsku, choć tylko ona prowadzi na klimatyczną Mariacką. Widok przedproży, rzygaczy, bursztynu wraz z ogromną bryłą Bazyliki Mariackiej jest jedyny w swoim rodzaju.

Wiele jest pięknych uliczek w Polskich miastach, ale czy któraś dorównuje Mariackiej? Wątpię.

Dowód bogactwa dawnego Gdańska

W kolejce na zwiedzanie czeka wspomniana Bazylika Mariacka – temat na kilka różnych artykułów, więc nie będę wiele pisał. Nieodmiennie polecam spacer ulicą Piwną, za osi której zobaczycie jeden z piękniejszych gdańskich zabytków – zbudowaną na początku XVII wieku Wielką Zbrojownię. Uwierzcie, że jeśli miasto wystawiło tak wartościowy architektonicznie gmach na potrzeby magazynu broni to… musiało mieć mnóstwo kasy.

“Mikołaj” i wchodzimy na teren Starego Miasta

Wówczas skręcamy w prawo, by ciągiem uliczek dojść do Kościoła Św. Mikołaja – jedynego, który w całości przeżył wojenną pożogę. Kawałek za “Mikołajem” wchodzimy na teren Starego Miasta, które również ma swoje skarby. Kościół Św. Katarzyny warto zwiedzić, podobnie jak Wielki Młyn i ulokowane w nim Muzeum Bursztynu.

Finał spaceru w jednym z ładniejszych miejsc w Gdańsku

Z młynem sąsiaduje Zieleniec Heweliusza – jedno z ładniejszych miejsc łączących rekreacje z zabytkami. Obok płynie Kanał Raduni oraz stoi pełen wdzięku Ratusz Starego Miasta (również oryginalny zabytek z końca XVI wieku).

Małe podsumowanie

Opisując tę trasę mam ogromny niedosyt. Otóż liczba wspaniałych zabytków, ulicznych perspektyw, nazwisk czy muzeów jest tak duża, że gdybym miał wszystko dość dokładnie opisać, mielibyśmy godzinę czytania 😉 Starałem się więc dość ogólnie opisać ową trasę. Uwierzcie, np takiej Złotej Kamieniczce poświęcono książkę. Można długo pisać o każdym zabytku.

Spacer po turystycznej części Gdańska nie powinien przysporzyć Wam kłopotu. Trasa nie jest długa, nie ma podejść, jedynie nawierzchnia może być miejscami trudna dla kobiet w szpilkach.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu. To ostatni wpis projektu dzielnicowego, w którym pokazałem Wam niemal 300 pięknych i ciekawych miejsc, kilkadziesiąt punktów widokowych oraz ponad 40 tras spacerowych w CAŁYM Gdańsku. Mam nadzieję, że będą Wam służyć.

Dołącz do społeczności bloga na FACEBOOK’u, klikając TUTAJ i na Instagrama, klikając TUTAJ i bądź na bieżąco.

A poniżej możecie mnie wesprzeć stawiając symboliczną kawkę. Bardzo dziękuję! 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa