Zwiedzaj gdańskie muzea za darmo! Dni wolnego wstępu

Z

Cześć Przyjaciele!

W czasach obecnych liczy się każdy grosz, tak więc jeśli już gdzieś podróżujemy, staramy się na tym i owym zaoszczędzić. Wyjazd do Gdańska już sam w sobie nie jest tani, bowiem miejsca noclegowe w sezonie windują ceny jak mogą, restauracje również są drogie, a ceny w sklepach… sami wiecie.

Jeśli macie ochotę zwiedzić we dwójkę (przyjmijmy, że jedziecie we dwoje do Gdańska) kilka placówek muzealnych, musicie się liczyć z wydatkiem między 100 a 200 zł. Dla niektórych to nic, dla innych bardzo dużo. Jak więc zaoszczędzić?

Otóż muzea (nie tylko w Gdańsku) oferują dni wolnego wstępu. Tak więc w wybrane dni wchodzicie do danej placówki muzealnej za darmo. Biorąc urlop i planując przyjazd do Gdańska, warto wziąć to pod uwagę.

Miejsca, gdzie za wstęp normalnie płaci się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt złotych, zwiedzicie wówczas za darmo. Wspaniałe i wielkie Muzeum II Wojny Światowej, ciekawe, opowiadające o historii miasta oddziały Muzeum Gdańska bądź słynny tryptyk “Sąd Ostateczny” w Muzeum Narodowymto wszystko możecie zobaczyć za darmo.

Zapraszam do lektury i zestawienia muzeów w Gdańsku, oferujących dni wolnego wstępu 🙂


Po pierwsze – Muzeum II Wojny Światowej

Niezwykły budynek, jedna z nowych ikon Gdańska, która wrosła w miejską panoramę, kryje niezwykłe muzeum. Muzeum II Wojny Światowej opowiada o różnych aspektach największego w dziejach świata konfliktu. Wystawa stała zlokalizowana jest kilkanaście metrów pod ziemią na 5000 metrów kwadratowych. Innymi słowy – jest WIELKA. Jeśli chcecie zwiedzić muzeum dokładnie to jeden dzień Wam nie starczy.

Dzień wolnego wstępu to WTOREK. Wówczas muzeum działa w godzinach od 10:00 do 16:00. Co ważne, przed wejściem na wystawę trzeba odebrać w kasie wejściówkę. Muzeum nie prowadzi wcześniejszej rezerwacji, więc kto pierwszy, ten lepszy. Warto, bo normalny bilet do Muzeum II Wojny Światowej kosztuje 29 zł.

Następnie – Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska ma 10 oddziałów rozlokowanych w różnych częściach miasta. W zależności od placówki, dowiecie się czegoś innego i poznacie inny Gdańsk. Miasto na przestrzeni wieków mocno się zmieniało, było mniej lub bardziej znaczące, co widać w każdym z oddziałów Muzeum Gdańska. Dodatkowo zwiedzicie przepiękne zabytkowe wnętrza, dopełniając wizytę w mieście.

Spośród dziesięciu oddziałów, aż pięć ma dzień wolnego wstępu! Jest nim poniedziałek. Godziny podam przy opisie każdego z miejsc. Tutaj dodam, że jeśli się dobrze ogarniecie, jesteście w stanie tego jednego dnia, zupełnie za darmo, zwiedzić wszystkie pięć oddziałów. Zaoszczędzicie wówczas 116 zł na osobę.

Dom Uphagena – XVIII-wieczne wnętrze bogatego mieszczanina

Kamienica przy ul. Długiej 12 w drugiej połowie XVIII wieku została zakupiona i przebudowana przez Jana Uphagena – bibliofila, rajce miejskiego oraz historyka. Zobaczycie jak mieszkał bogaty mieszczanin, jak urządził salon, jak wyglądała kuchnia lub pokój muzyczny. Dzień wolnego wstępu to poniedziałek w godzinach 12:00-18:00.

Ratusz Głównego Miasta i jedno z piękniejszych wnętrz w północnej Europie

Ratusz stojący na styku ulicy Długiej i Długiego Targu to obiekt łączący styl gotycki z renesansowym. Jeden z piękniejszych o ile nie najładniejszy zabytkowy ratusz w Polsce. Zwiedzając wnętrze zobaczycie między innymi Wielką Salę Rady, a inaczej Salę Czerwoną z CUDOWNYM stropem, na który składa się 25 obrazów pędzla Izaaka van den Blocke. W samym środku wspaniała Apoteoza Gdańska, przedstawiająca źródła dobrobytu miasta. Pamiętajmy, że gdy artysta malował owe dzieła, Gdańsk był w niezwykłym rozkwicie. Wejdziecie również na punkt widokowy, z którego świetnie widać Drogę Królewską, Bazylikę Mariacką i nie tylko. Dzień wolnego wstępu to poniedziałek w godzinach 12:00-18:00.

Dwór Artusa – reprezentacyjne wnętrze

Wspaniała sala Dworu Artusa kryje największy renesansowy piec kaflowy w Europie, obrazy lub ich repliki przyprawią Was o zawrót głowy, a rzeźby i modele okrętów ucieszą fanów piękna. Od dawna jest to reprezentacyjne wnętrze, salon miasta Gdańska, gdzie przyjmowani są najznamienitsi goście z całego świata. Dzień wolnego wstępu to poniedziałek w godzinach 12:00-18:00.

Muzeum Poczty Polskiej – tutaj liczy się TREŚĆ przekazu

Muzeum Poczty Polskiej mieści się w gmachu przy placu Obrońców Poczty Polskiej. Upamiętnia bohaterską obronę pracowników Poczty Polskiej 1 września 1939 roku. Zobaczycie jak przebiegała walka z hitlerowcami oraz poznacie losy pocztowców. Muzeum może nie jest naszpikowane multimediami, nie ma też wyjątkowych wnętrz, natomiast TREŚĆ przekazu i historia, którą opowiada, wszystko rekompensuje. Dzień wolnego wstępu to poniedziałek w godzinach 10:00-16:00.

Muzeum Bursztynu – złoto Bałtyku w Wielkim Młynie

Muzeum Bursztynu działało przez 15 lat w Wieży Więziennej Zespołu Przedbramia ulicy Długiej. W 2021 roku muzeum przeniosło się do wyremontowanego i zaadaptowanego na ten cel Wielkiego Młyna. Wystawę WARTO zobaczyć dla największego bursztynu na świecie, inkluzji czyli zatopionych w bursztynie zwierząt lub roślin oraz przedmiotów codziennego użytku wykonanych właśnie z bursztynu. Dzień wolnego wstępu to poniedziałek w godzinach 12:00-20:00.

Po trzecie – Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe powstało z połączenia Muzeum Miejskiego i Muzeum Rzemiosła Artystycznego i jest jednym z najstarszych w regionie. Na całość składa się sześć oddziałów, z czego trzy poza Gdańskiem.

Trzy gdańskie oddziały Muzeum Narodowego mają dzień wolnego wstępu i jest to piątek. Jeśli zdecydujecie się zwiedzić wszystkie trzy oddziały w piątek, zaoszczędzicie 50 zł.

Nadmienię, że sam zwiedzałem Odział Sztuki Dawnej, natomiast Odział Etnografii oraz NOMUS – muzeum sztuki, wciąż na mnie czekają.

Dodatkowo mamy również Zieloną Bramę z różnymi wystawami i Oddział Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów, jednakże obecnie trwa tam przerwa wystawiennicza.

Odział Sztuki Dawnej i największe malarskie dzieło nie tylko w Gdańsku

Oddział Sztuki Dawnej mieści się w dawnym Klasztorze Franciszkanów. Znajdziecie tam obrazy, rzeźby, fragmenty ołtarzy oraz elementy z ulic przedwojennego Gdańska. Chlubą muzeum jest tryptyk “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga z drugiej połowy XV wieku. Jeden z cenniejszych obrazów w całej Polsce. Dzień wolnego wstępu to piątek w godzinach 11:00-18:00.

Oddział Etnografii oraz NOMUS

Nie zwiedzałem póki co tych oddziałów Muzeum Narodowego, zatem wiele nie napiszę. Jednocześnie oba oddziały mają dni wolnego wstępu. W obu przypadkach jest to piątek w godzinach 10:00-17:00 (Oddział Etnografii) i 11:00-18:00 (NOMUS).

Po czwarte – Narodowe Muzeum Morskie

Narodowe Muzeum Morskie składa się z dziewięciu oddziałów, które znajdziemy rzecz jasna w Gdańsku, ale nie tylko. Są również oddziały w Gdyni, Tczewie, Kątach Rybackich i na Helu. Zwiedzając oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, poznacie miasto związane z morzem. W końcu Gdańsk dzięki swemu położeniu był tak bogaty.

Aktualnie za darmo jesteście w stanie zwiedzić dwa oddziały NMM w Gdańsku. Dniem wolnego wstępu jest środa, a zwiedzając tego dnia, zaoszczędzicie 37 zł.

Co ważne, aktualnie w remoncie jest Żuraw, stąd nie ma go w zestawieniu.

Spichlerze na Ołowiance

Na stronie Narodowego Muzeum Morskiego przeczytamy o wystawie następujące słowa: “Narrację wystawy tworzą znaleziska archeologiczne z wraków spoczywających na dnie morza, szczegółowe makiety stoczni i portów oraz pamiątki po wybitnych postaciach związanych z morzem. To również bogata kolekcja modeli żaglowców, okrętów i statków handlowych, w tym „Vasa”, MS „Batory” i ORP „Orzeł”. Wystawę wieńczy Galeria Morska – jedyna w Polsce tak bogata i różnorodna ekspozycja malarstwa marynistycznego, z XVII i XVIII-wiecznymi dziełami malarzy holenderskich i flamandzkich, oraz obrazami artystów takich jak Iwan Ajwazowski, Wojciech Weiss, Ferdynand Ruszczyc czy Marian Mokwa”. Właśnie dlatego warto odwiedzić spichlerze na Ołowiance i poznać Gdańsk jako nadmorskie miasto. Kiedy pierwszy raz byłem w tym miejscu, zdecydowanie poczułem morski klimat. Dniem wolnego wstępu (wystawa stała z wyłączeniem 3-go piętra) jest środa w godzinach 13:00-18:00.

Ośrodek Kultury Morskiej

Ośrodek Kultury Morskiej mieści się w zbudowanym na cel wystawienniczy i muzealny budynku tuż obok Żurawia. W środku znajdziecie dwie wystawy, z czego wystawa “Łodzie ludów świata” jest dostępna za darmo w środę w godzinach 13:00-18:00. Wystawa przedstawia łodzie z najróżniejszych zakątków świata. Jest bardzo ciekawa i warto ją zwiedzić.

I na koniec – Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku posiada pięć oddziałów, z czego trzy znajdują się w stolicy województwa Pomorskiego. Zbiory muzeum są bardzo ciekawe, szczególnie dla tych, którzy interesują się historią. Obecnie główna siedziba muzeum – Dom Przyrodników – jest w remoncie, zatem jej nie zwiedzimy. Aktualnie (lato 2023) możecie zwiedzić dwa gdańskie oddziały Muzeum Archeologicznego. Jeden i drugi mają dzień wolnego wstępu. Korzystając z wolnego wstępu, zaoszczędzicie 24 zł.

Spichlerz Błękitny Baranek – miejsce, które przenosi w czasie

Spichlerz Błękitny Baranek to jeden ze spichlerzy, który przetrwał wojenne zniszczenia. Odwiedzając ten oddział Muzeum Archeologicznego, zobaczycie oryginalne wnętrze XVI-wiecznego spichlerza, co w Gdańsku, zniszczonym niemal doszczętnie w 1945 roku, jest na wagę złota. Cztery wystawy stałe dają poznać historię miasta na różne sposoby. Niewątpliwie najciekawsza jest “Średniowieczna uliczka hanzeatycka”. Spacerując po zrekonstruowanej uliczne przeniesiecie się o 600-700 lat wstecz! Zobaczycie jak pracowali i żyli dawni gdańszczanie oraz jak wyglądali. Co ciekawe, na wystawie rozpylono aromaty, dzięki którym poczujecie zapach dawnego Gdańska. Równie ciekawe są pozostałe wystawy. Warto odwiedzić! Dniem wolnego wstępu jest czwartek w godzinach 9:00-17:00.

Piwnica Romańska

Piwnica Romańska znajdująca się między Halą Targową a Kościołem Św. Mikołaja jest najstarszym zachowanym wnętrzem w Gdańsku. Zobaczycie tutaj np. Ossuarium z XVI-XVII wieku, czyli miejsce, w którym składano kości zmarłych. Dniem wolnego wstępu jest niedziela w godzinach 10:00-17:00.

Podsumowując

Reasumując, zaczynając od poniedziałku, zwiedzicie za darmo pięć oddziałów Muzeum Gdańska, w tym piękne zabytkowe i bogate wnętrza. We wtorek udacie się na ogromniastą wystawę Muzeum II Wojny Światowej, w środę wybierzecie się poznać morską odsłonę Gdańska w spichlerzach na Ołowiance. W czwartek natomiast zanurzycie się w klimacie Gdańska z XV wieku w Błękitnym Baranku, w piątek ruszacie odwiedzić oddziały Muzeum Narodowego, zaś w niedziele schodzicie do najstarszego wnętrza w Gdańsku. Podsumowując, jeśli zobaczycie wszystkie miejsca w dni wolnego wstępu, zaoszczędzicie 256 zł!


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za wizytę na blogu i lekturę niniejszego artykułu. Mam nadzieję, że przekazałem Ci wartościowe informacje i zaoszczędzisz choćby tę stówkę na zwiedzaniu muzeów w Gdańsku.

Jak zawsze zachęcam do lajkowania strony na Facebook’u oraz obserwowania profilu na Instagramie.

Poniżej możesz wesprzeć moje działania na blogu symboliczną kawką 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa