7 ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #27

7

CZEŚĆ PRZYJACIELE!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią artykułów na temat ulic pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to jedna z lepiej wyświetlanych serii wpisów na tym blogu.

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, DWUDZIESTE SIÓDME JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!


1. Ulica Pańska – Historyczne Śródmieście (Główne Miasto)

Ulica Pańska łączy Podwale Staromiejskie z ul. Szeroką na Głównym Mieście. Stosunkowo krótka uliczka (około 160 metrów) skupia przy sobie sporą ilość wartościowych zabytków. Pańska jest jedną z (moim zdaniem) ciekawszych pod kątem zabytkowego krajobrazu uliczek. Hala Targowa i Baszta Jacek, zaś dalej widoczne gotyckie szczyty Kościoła Św. Mikołaja i wieża Bazyliki Mariackiej – takie nagromadzenie dawnej architektury robi wrażenie. Poza tym uliczka jako jedna z niewielu żyje niemal cały rok, nie brakuje tutaj sklepów i lokali gastronomicznych, zaś rynek z warzywami i owocami przy przy Hali Targowej wprowadza

2. Ulica Śluza – Historyczne Śródmieście (Dolne Miasto)

Ulica Śluza na Dolnym Mieście swą nazwę wzięła od śluzy, która regulowała poziom wody, aby ta część miasta nie została zalana. Gdzie była śluza? W miejscu, gdzie opisywana ulica łączy się z Nową Motławą. Istniała już w XVII wieku. Wówczas wzdłuż głównych ulic założono kanały i tak też było w przypadku ulicy Śluza.

Dawniej ulica Śluza biegła od Nowej Motławy, przecinając Łąkową, aż na zaplecze fortyfikacji. Obecnie odcinek od ulicy Łąkowej do ul. Reduta Wyskok nosi imię Profesora Zdzisława Kieturakisa.

Kanały zostały zasypane w połowie XIX wieku. Aktualnie ulica robi wrażenie pod kątem zabudowy. Niewiele się w Gdańsku ostało wysokich i zdobnych fasad kamienic, a tutaj, owszem są. Przy ulicy stoją również dwa inne piękne budynki – Łaźnia z początku XX wieku i dawna szkoła dla chłopców wzniesiona w podobnym czasie.

3. Ulica Boguckiego – Wyspa Sobieszewska

Ulica Boguckiego jest główną drogą we wschodniej części Wyspy Sobieszewskiej. Zaczyna się na wysokości ulicy Begoniowej, kończy zaś swój bieg w Świbnie nad Przekopem Wisły. Charakter ulicy determinuje luźna zabudowa, okoliczny las i widoczne w oddali pola. O uroku Boguckiego stanowi ostatni fragment ulicy z widokiem na królową Polskich rzek. Asfalt kończy się równo z wjazdem na prom, którym można dostać się na drugą stronę rzeki.

4. Ulica Mickiewicza – Wrzeszcz

Ulica Mickiewicza znajduje się we Wrzeszczu i jest jedną z ciekawszych pod kątem zabudowy w tej części miasta. Swój bieg rozpoczyna od Placu Ks. Komorowskiego, kończy się w okolicy torowiska prowadzącego do Nowego Portu. Przedwojenna Bärenweg (Niedźwiedzia) została wytyczona w śladzie wiejskiej drogi w XIX wieku. Wschodnia część ulicy zabudowana na początku XX wieku domami należącymi do osiedla Kolonia Rzeszy. Kierując się na zachód mamy Plac Biskupa Edwarda O’Rourke oraz Kościół (kaplica) Św. Krzyża. Planowano budowę większej świątyni, niestety udało się wznieść tylko kaplicę i dom parafialny (1931 rok). Mickiewicza na zachód od Al. Hallera (jak na zdjęciu) to już nieco młodsza zabudowa, choć mająca około stu lat. Krajobraz ulicy zdominowany jest przez neobarokowy Kościół Św. Andrzeja Boboli. Świątynia została wzniesiona w latach 1913-1916 wg. proj. Hermanna Phlepsa. Bliżej Placu Ks. Komorowskiego mamy pierzeje budynków z lat 20-tych XX wieku, ale dużo ciekawszy jest budynek poczty z 1929 roku w stylu ceglanego ekspresjonizmu. Zaprojektował go nie kto inny jak Adolf Bielefeldt. Ulicą od 1930 roku jeżdżą tramwaje, co nadaje jej miejskiego sznytu.

5. Ulica Goszczyńskiego – Siedlce

Ulica Goszczyńskiego znajduje się w północnej części dzielnicy Siedlce. Swój bieg zaczyna przy zachowanej zabudowie ul. Kartuskiej, prowadząc na północ tuż obok uroczych domów w konstrukcji ryglowej. Aby dostać się do wyżej położonej części ulicy, trzeba pokonać dość 80-kilka schodów. Goszczyńskiego wspina się na wzgórze w kierunku Suchanina dzięki czemu zapewnia PIĘKNY widok w kierunku ulicy Kartuskiej i nie tylko.

6. Ulica Gen. Władysława Andersa – Piecki-Migowo, Jasień, Brętowo

Ulica Generała Władysława Andersa jest jedną z nowszych ulic w Gdańsku. Łączy ulicę Myśliwską ze stacją “Jasień PKM” Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Z jednej strony zabudowana nowymi i dość ładnymi blokami osiedla Alfa Park, z drugiej póki co wolna od zabudowy. Zapewnia widok na Trójmiejski Park Krajobrazowy, za blokami widać Jezioro Poligonowe, zaś stojąc nad torami PKM-ki można ujrzeć zbiornik retencyjny “Jasień”. Ulica Andersa przebiega przez Jasień, Brętowo i Piecki-Migowo.

7. Ulica Otomińska – Kokoszki

Ulica Otomińska położona jest na Kokoszkach, a dokładniej w Kiełpinie Górnym. Biegnie na południe, poczynając od Ronda Granicznego Wolne Miasto Gdańsk – Rzeczpospolita Polska (1920–1939), kończą się już poza granicami miasta w Otominie. Jej początkowy “falujący” odcinek daje oglądać szeroki krajobraz, który z miastem niewiele ma wspólnego. Jak widzicie na zdjęciu, są to pola/łąki, a na nich… bydło 🙂 Miasto to naprawdę RÓŻNORODNE miejsca, co znajduje potwierdzenie na ulicy Otomińskiej.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Jestem bardzo zadowolony, że mimo, iż to już DWUDZIESTE SIÓDME zestawienie siedmiu ulic, wciąż mogę znaleźć takie ulice, które pokazują jak ciekawym miastem jest Gdańsk. A powyższe dobitnie o tym świadczą!

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u oraz obserwowania profilu 7 zdjęć z Gdańska (klik) na instagramie. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa