7 miejsc w Gdańsku idealnych na rodzinny piknik

7

Cześć Przyjaciele!

Piknik wielu z nas kojarzy się z wypadem za miasto, gdzie na łonie przyrody kosztujemy różnych smakowitości. Niezmiennie tłem powinny być urocze krajobrazy i dźwięki natury.

A gdybym Wam powiedział, że nie musicie wyjeżdżać z miasta? W Gdańsku znajdziecie wiele idealnych miejscówek na rodzinny piknik i za moment to udowodnię.

Jak dla mnie to świetna sprawa, być w mieście, a jednocześnie mieć poczucie wolności i kontaktu z przyrodą. Postarałem się o miejsca typowo miejskie, położone w sąsiedztwie zabudowy, jak również oddalone od gęsto zaludnionych dzielnic.

Gdańsk daje dużo możliwości, dlatego siedem moich propozycji potraktujcie jak wstęp do tematu.

Zapraszam do lektury i siedmiu miejsc w Gdańsku idealnych na piknik!


1. Polanka w Dolinie Marnych Mostów

Dolina Marnych Mostów zlokalizowana jest w Oliwie, w sąsiedztwie Doliny Schwabego i Doliny Radości. Kawałek na zachód od Dworu Oliwskiego (5* hotel) swój początek ma leśna droga do Osowej. Wystarczy kilka kroków, by znaleźć się na drodze między dwiema rozległymi polanami. Północna część polany rozdzielona jest szpalerem drzew na dwie części. Polecam piknikowanie ZA drzewami (dokładniej to miejsce zaznaczyłem na mapie). Jesteście całkiem blisko miasta, ale wolni od gwaru i hałasu. Miejsce jest zielone, pachnące i po prostu ładne.

2. Fort Góry Gradowej

Fort Góry Gradowej, choć dawniej pełnił głównie funkcję obronną, aktualnie jest miejscem godnym odwiedzenia co najmniej z kilku powodów. Świetne wystawy w centrum nauki “Hevelianum”, zabytki sztuki fortyfikacyjnej, znakomite widoki na centrum miasta oraz pełen zieleni park. A to wszystko w granicach śródmieścia Gdańska. W niniejszych zestawieniu interesuje nas miejsce dogodne na rodzinny piknik i tutaj mam dla Was propozycję rozłożenia się na “dachu” jednego ze schronów, w których zlokalizowano wystawę “Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk”. Schrony zaznaczone na mapie (na końcu artykułu) mają dodatkowy atut w postaci kapitalnego widoku na miasto. Gdybyście byli z dziećmi, minusem jest fakt, że można łatwo spaść z kilku metrów wysokości. Wówczas polecam inne miejsca zielone na terenie fortu.

3. Bastion Żubr

Zbudowany w XVII wieku Bastion Żubr był elementem fortyfikacji nowożytnych, broniących Gdańska przed nieprzyjacielem od południa i wschodu. Dzisiaj jest to miejsce świetne na spacer, podziwianie panoramy historycznego centum miasta oraz… na piknik! Bastiony, jak również cała okolica, poddawane są właśnie rewaloryzacji. Już widać pierwsze efekty i myślę, że finalnie Bastion Żubr będzie doskonałym miejscem do spędzania czasu na kocu z zabytkami Gdańska w tle.

4. Park Reagana

Park Reagana to zdaje się najbardziej typowe i szablonowe miejsce na piknik spośród wymienionych w niniejszym zestawieniu. Miejsce znane, może i sztampowe, ale za to jak PIĘKNE. Park Reagana nadaje się IDEALNIE na piknik. Wiele hektarów łąk sprawia, iż każda część parku nadaje się na rozłożenie koca i pałaszowanie przygotowanych wcześniej smakowitości. Miasto (w sensie zabudowa) jest dość blisko, jednakże tuli nas natura, dając zapomnieć o hałasie i spalinach. Dodatkowym pomysłem na piknik niech będzie plaża. Z Parku Reagana to przysłowiowy “żabi skok”.

5. Park Jana Pawła II

Park Jana Pawła II zlokalizowany jest na Zaspie. Wiele osób (szczególnie nieco starszych) kojarzy park z wizytą Ojca Świętego Jana Pawła II w 1987 roku. Msza Święta zgromadziła wówczas milion osób! Ołtarz stał w północnej części parku, zaś wierni zgromadzeni byli na jego terenie i rzecz jasna wszędzie wokół. Wracając do piknikowania, w Parku Jana Pawła II jest pewne miejsce, które nadaje się do tego IDEALNIE. Pewnego razu przejeżdżałem przez park rowerem i gdy ujrzałem polankę, a na niej wiele miło spędzających czas osób, sam usiadłem na trawie i cieszyłem naturą. A przypominam, że wokół jest mnóstwo bloków. Miejscówkę zaznaczyłem Wam na mapie.

6. Park Oruński

Innym świetnym miejscem na piknik jest Park Oruński. Kilka lat temu odremontowany zabytkowy park cieszy oczy dwoma stawami, polankami, wzgórzami, potokiem, aleją lip bądź altaną. W Parku Oruńskim jest sporo do zobaczenia, jednakże warto też spocząć, np. na kocu nad stawem i będąc otulonym przez naturę, cieszyć się piknikiem.

7. Łąka nad Przekopem Wisły

Ostatnie miejsce, które chciałbym Wam zaproponować, zlokalizowane jest na wschodnim krańcu miasta. Mowa o łąkach nad Przekopem Wisły! Najłatwiej będzie się dostać na łąkę w pobliżu promu łączącego Świbno z Mikoszewem. Miejsce w granicach miasta, a jednocześnie z daleka od typowego dla miasta tempa życia. Tutaj czas płynie wolniej, istotną rolę odgrywa natura, a naturalne pejzaże wypełniają otoczenie. Piknik w takim miejscu to sprawienie sobie wielkiej radości i naładowanie baterii na kolejny tydzień pracy. Sprawdźcie! 🙂

Lokalizacja miejsc na mapie Gdańska:


Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za lekturę nowego artykułu i wizytę na blogu. Mam nadzieję, że powyższa lista miejsc zainspirowała Was do piknikowania w mieście, bo można i jest pięknie.

Jak zawsze zapraszam na swoje socialmedia! Na facebook’u i instagramie zawsze znajdziecie dawkę ciekawostek, znanych i mniej znanych miejsc oraz sporą ilość zdjęć Gdańska.

Jeśli doceniacie moją pracę i chcielibyście mnie jakoś wspomóc, gorąca prośba! Możecie postawić mi wirtualną kawkę. Praca na blogu wymaga ode mnie sporo wolnego czasu, a w zamian nie dostaje żadnych pieniążków. Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc! <3

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa