7 ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #30

7

Cześć Przyjaciele!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią artykułów na temat ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to jedna z lepiej wyświetlanych serii wpisów na tym blogu.

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, TRZYDZIESTE JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!


1. Ulica Piecewska – Piecki-Migowo (znana jako: “Morena”)

Ulica Piecewska biegnie między ulicami Rakoczego a Jaśkowa Dolina, w dzielnicy Piecki-Migowo. Właśnie tutaj, już w średniowieczu, istniało centrum wsi Piecki.

Rozglądając się wokół ciężko o poczucie, że jesteśmy w miejscu historycznym, wszak stoją tutaj gęsto wysokie bloki mieszkalne budowane od połowy lat 70-tych XX wieku. To one wypełniają krajobraz ulicy, choć nie tylko.

Jeśli się dobrze rozejrzymy, mamy w okolicy świadka historii, który dumnie trwa pośród współczesnej zabudowy – Dwór Uphagenów. Ten powstał z inicjatywy rodziny Uphagenów w XVIII wieku, gdyż wcześniej, pod koniec siedemnastego stulecia, Johann Uphagen wziął w dzierżawę centrum Piecek.

2. Ulica Wassowskiego – Wrzeszcz

Ulica Wassowskiego rozpoczyna się przy al. Grunwaldzkiej, kończy zaś w pobliżu Parku Jaśkowej Doliny. Na odcinku od Grunwaldzkiej do Matejki, pośród raczej współczesnej zabudowy, stoją dwa zabytkowe domy. Ciekawiej jest na odcinku od Matejki do Parku Jaśkowej Doliny, gdzie na przełomie XIX i XX wieku oraz na początku XX wieku wznoszono wspaniałe wille/kamienice/domy. Dzięki temu krajobraz tej części ulicy jest malowniczy architektonicznie, a zamknięcie zalesionymi wzgórzami dodaje uroku.

3. Ulica Krótka – Olszynka

Ulica Krótka rzeczywiście Długa nie jest, biegnie bowiem od ulicy Olszyńskiej, kończy zaś przy Opływie Motławy, biorąc zakręt do ulicy Pustej, vis-a-vis Bastionu Wilk. Długa na 300 metrów uliczka, skupia malowniczą i pełną uroku szachulcową zabudowę. Można rzec, że to taka Gdańska “kraina w kratę”. Na początku ulicy znajduje się również ładny dworek otoczony ogrodem. Połączenie głównej ulicy Olszynki z terenami spacerowymi sprawia, że ulica Krótka w krótkim zaiste czasie łączy dwa światy.

4. Ulica Otomińska – Kiełpino Górne

Ulica Otomińska zaczyna bieg przy skrzyżowaniu z ulicą Kartuską, ciągnąc się na południe, aż do granic Kiełpina Górnego i tym samym całego miasta. Dalszy jej ciąg przebiega już poza gdańskiem, a prowadzi, zgodnie z logiką, do jeziora Otomińskiego. Otomińska jest ciekawym punktem widokowym, na ulokowane na wschód od niej na zboczu pola, Obwodnicę Trójmiasta i osiedle Wiszące Ogrody. Na dalszym odcinku pejzaż ulicy wypełniają domy mieszkalne.

5. Ulica Czopowa – Zamczysko (Historyczne Śródmieście)

Czopowa to krótka uliczka na terenie Zamczyska, części Historycznego Śródmieścia, nazwanej tak ze względu na fakt, iż właśnie tutaj stała krzyżacka warownia. Położona na uboczu, raczej rzadko odwiedzana, jest jedną z tych, które opowiadają ciekawe historie. Z jednej strony zabytkowe i współczesne (choć fajnie nawiązujące do tych historycznych) budynki hotelu Grand Cru, z drugiej obiekty dawnego browaru, chociażby spichlerz. Uliczka po remoncie z kamiennym brukiem na jezdni i tego typu zabudową, przenosi w czasie.

6. Ulica Szklana Huta – Letnica

Ulica Szklana Huta ciągnie się od Marynarki Polskiej do Starowiejskiej na terenie Letnicy. Zapewne, gdyby ktoś, nie znając Gdańska, nagle znalazł się na owej ulicy, nie spodziewałby się, że to stolica Pomorza i jedno z większych Polskich miast. Brukowa nawierzchnia, domy z cegły i ogródki. Dalej pojawiają się nieco solidniejsze, acz wciąż skromne kamienice. Całości dopełnia oś widokowa, zamknięta bryłą bursztynowego stadionu.

7. Ulica Batorego – Wrzeszcz

Ulica Batorego jest jedną z tych ulic Wrzeszcza, które przenoszą do innego, piękniejszego świata. Wille z końca XIX i początku XX wieku wraz z zielenią tworzą niezapomniane pejzaże. Chodzić i odkrywać takie miejsca, co miód na serce miejskiego świra.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Jestem bardzo zadowolony, że mimo, iż to już TRZYDZIESTE zestawienie siedmiu ulic, wciąż mogę znaleźć takie ulice, które pokazują jak ciekawym miastem jest Gdańsk. A powyższe dobitnie o tym świadczą!

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u oraz obserwowania profilu 7 zdjęć z Gdańska (klik) na instagramie. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • Bardzo fajne zestawienie pokazujące różnorodność ale myślę, że można by takich zestawień zrobić więcej, nawet cały cykl bo wiadomo, że w Gdańsku ciekawych miejsc (ulic) jest bez liku ;dzielnice położone “na górkach” otwierają szerokie perspektywy widokowe przez większość turystów nie kojarzone z Trójmiastem tak mocno jak bliskość zatoki morskiej np. ul Górska na Niedźwiedniku i okolice w odniesieniu do Otomińskiej. Sam osobiście zakochałem się jako przyjezdny we Wrzeszczu i w Oliwie z powodu “górskiego” krajobrazu z iście górskimi rzekami i krajobrazami ,punktami widokowymi ale i zaskakującej starej architektury. Obie dzielnce sa trochę jak oddzielne miasta dlatego nic dziwnego, że “wrzeszczanie” mawiają “jadę do Gdańska” kiedy mają pomknąć w kierunku najstarszych dzielnic z dworcem głównym.

    • Dziękuję za komentarz 🙂 Bardzo się cieszę, że Pan dostrzega to piękno innych dzielnic i widzi Pan nie tylko architekturę, ale też otoczenie. A co do artykułu, to jest cały cykl. Niniejszy jest trzydziestym tego typu zestawieniem. Proszę wpisać w wyszukiwarce na blogu frazę “7 ulic” 😉

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa