7 ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #31

7

Cześć Przyjaciele!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią artykułów na temat ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to jedna z lepiej wyświetlanych serii wpisów na tym blogu.

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i ciekawe jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, TRZYDZIESTE PIERWSZE JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!


1. Ulica Zajęcza – Oliwa

Zajęcza jest stosunkowo krótką, bo mającą 200 metrów uliczką, łączącą ulicę Czyżewskiego z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. To właśnie on, ów park, a dokładniej morenowe wzgórza porośnięte lasem, stanowią zwieńczenie osi widokowej. Krajobraz ulicy wypełniają ceglane elewacje starych domów, które wraz z brukowaną jezdnią i zielenią, tą przy ulicy oraz na jej końcu, tworzy miły dla oka widok.

2. Ulica Podgarbary – Główne Miasto (Historyczne Śródmieście)

Ulica Podgarbary jest jedną z mniejszych uliczek na Głównym Mieście. Biegnie ona wzdłuż linii murów obronnych, z którymi jest ściśle związana, gdyż powstała wtedy, kiedy fortyfikacje, a więc w 1343 roku. Biegnie między Ogarną a Długą, wzdłuż dawnej Stajni Dworu Miejskiego, zbudowanej w 1619 roku przez Hansa Strakowskiego, z widokiem na południową część Złotej Bramy i kopułę (Dworu Bractwa Św. Jerzego) z Św. Jerzym zabijającym smoka. Miejski charakter często kryje się w takich uliczkach.

3. Ulica Pokładowa – Przeróbka

Ulica Pokładowa znajduje się na terenie Przeróbki, a dokładniej północnej, przemysłowej jej części, zaczynając swój bieg od ulicy Ku Ujściu, kończąc zaś na wysokości plaży na Westeplatte. To jedna z ulic ukazujących przemysłowy, portowy i nieco zapomniany fragment miasta. Dużo dzikiej zieleni, stare przystanki, place z hałdami, widoczne w oddali żurawie – tego można się spodziewać. Ulica Pokładowa jest również jedyną opcją dostania się do Twierdzy Wisłoujście.

4. Ulica Żuławska – Orunia

Żuławska zaczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Smętną, ciągnie się na południe, by na wysokości Parku Ferberów, skręcić w prawo. Następnie przebiega mniej więcej równolegle do Południowej Obwodnicy Gdańska, by na końcu odbić na północ i dotrzeć do skrzyżowania z ulicą Przybrzeżną. Charakter ulicy Żuławskiej oddaje jej nazwa, gdyż w całości przebiega przez Żuławy Wiślane (tutaj Żuławy Gdańskie). Obszar nizinny, poprzecinany rowami i kanałami, wypełniony polami uprawnymi. Zabudowa znajduje się na początkowym fragmencie ulicy, są to bloki, domy i trochę kamienic.

5. Ulica Zagroble – Płonia

Zagroble jest jedną z ulic Płoni Wielkiej, a szerzej, dzielnicy Rudniki. Ulica w dużej mierze biegnie na południowym brzegu Martwej Wisły, z odgałęzieniami wiodącymi na południe, w kierunku ul. Płońskiej. Zagroble, ze względu na swoje odseparowanie od reszty miasta, ma swój specyficzny klimat. Z jednej strony Martwa Wisły, dalej również widok na Wisłę Śmiałą, Górki Zachodnie i Wyspę Sobieszewską, z drugiej stare, mające duszę domy.

6. Ulica Nowomiejska – Młyniska

Ulica Nowomiejska leży w dużej mierze na terenie dzielnicy Młyniska i po części na Starym Mieście (Historyczne Śródmieście). Rozpoczyna swój bieg przy ul. Jana z Kolna, obok Placu Solidarności, przecina ul. Księdza Jerzego Popiełuszki, dochodząc do ul. Narzędziowców. Na długości niecałych 400 metrów sporo się dzieje! Przede wszystkim widok na Pomnik Poległych Stoczniowców i Europejskie Centrum Solidarności, z drugiej strony biurowiec i powstający budynek mieszkalny. Kawałek dalej stare, acz piękne ceglane gmachy upamiętniające historię stoczni – Budynek Dyrekcji Stoczni i Remiza Strażacka. Poza tym widok żurawi i pracującej wciąż części stoczni. Na koniec dodam, że nazwa “Nowomiejska” jest nieprawidłowa. Otóż ulica została założona pod koniec XIX wieku, zyskując nazwę: “Młodomiejska” – od Młodego Miasta, założonego w 1380 roku przez Krzyżaków.

7. Ulica Kartuska – Siedlce, Zabornia, Jasień, Kokoszki

Ulica Kartuska jest najdłuższą z Gdańskich ulic. Na długości 12 km zmieniają się krajobrazy i charakter ulicy. Na terenie Siedlec dominuje pierzejowa zabudowa powstała w dużej mierze po II Wojnie Światowej, ale mamy też trochę kamienicznych ostańców. Zabornia to domy, działki i zbiornik retencyjny. W tej części Kartuska, poprzez fakt, iż wznosi się coraz wyżej, stanowi ciekawy punkt widokowy. Jasień to starsze i nowsze osiedla, jak również ogródki działkowe i widok na jezioro. Na terenie Kokoszek mamy osiedla, domy i las, które budują krajobraz ulicy.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Jestem bardzo zadowolony, że mimo, iż to już TRZYDZIESTE PIERWSZE zestawienie siedmiu ulic, wciąż mogę znaleźć takie ulice, które pokazują jak ciekawym miastem jest Gdańsk. A powyższe dobitnie o tym świadczą!

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u oraz obserwowania profilu 7 zdjęć z Gdańska (klik) na instagramie. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • Pierwsze zdjęcie i budynek po lewej stronie. Mieszkam w tym budynku Pod oknami jest również mój mini ogródek z kwiatami. Dziękuję za prezentację uliczki która prowadzi do parku krajobrazowego. Pozdrawiam i życzę przygody z gdańskimi uliczkami.

  • Rzadko wchodzę na blogi, ale ten mnie zainteresował. wydaje mi się jednak, że nawigacja nie pomaga Panu w promowaniu treści. Pisze Pan że ta seria 7 ulic dobrze się klika – zainteresowałem się nią, ale konia z rzędem dla tego kto wie jak znaleźć tę serię na Pana blogu. Klikając w taga można znaleźć tylko 3 części z ponad 30…. to chyba jest przypadłość blogów w ogóle – strasznie ciężko znaleźć na nich coś czego się akurat szuka

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa