Cześć Przyjaciele!
19 września 2014 roku odbyło się huczne otwarcie Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Wówczas ważniejsze było dla mnie kibicowanie biało-zielonym, ale wiedziałem, że za jakiś czas będę chciał się bliżej przyjrzeć temu obiektowi. Zawsze cieszyłem się z budowy i Teatru i ECS-u, gdyż liczyłem na rozciągniecie Śródmieścia, oczywiście w świadomości mieszkańców i turystów. Szczerze mówiąc moje oczekiwania w pewnym stopniu zostały spełnione. Więcej osób bywa w okolicach Placu Solidarności i za Ogarną się zagląda. Bardzo ten fakt mnie cieszy.
Wracając do samego Teatru Szekspirowskiego, dzisiaj udałem się zobaczyć jak wpisał się ów gmach w okolice oraz zajrzeć do wszystkich zaułków i na mur. Od strony ulicy Bogusławskiego jest ładny, dość szeroki chodnik, lecz szkoda, że zastawiony przez auta. I tak jest trochę lepiej gdyż auta zaparkowane były równolegle, ale nadal nie ma swobody, a co dopiero będzie podczas spektaklów?
Przez jedno z wejść dostałem się między… No właśnie, gdzie? Bryła teatru jest otoczona wysokim na 6 metrów murem. To sprawia, że mamy wiele różnych zaułków. Właśnie między sam gmach teatru a mur wszedłem. Ściana teatru ma dodatkowo przypory nawiązujące do np. wieży Bazyliki Mariackiej, w nawierzchni zainstalowane są światła a wszystko potęguje fakt, że cegły są w takim ciemno-grafitowym kolorze. Z drugiej strony mamy zaułek, który ulega zwężeniu i na jego końcu niektórym ciężko byłoby się przecisnąć. Jeszcze inny zaułek nazwałem ślepym.
Widząc na zewnątrz i w zaułkach ten ciemny kolor cegieł jakże zdziwiony byłem widząc wewnątrz muru, na klatce schodowej zupełnie jasne, eleganckie wnętrze. Niesamowity kontrast. Zostało wejście na mur. Szczerze mówiąc sądziłem, że będzie więcej widać. Jednak mimo wszystko cieszy fakt oglądania Głównego Miasta i Starego Przedmieścia z innej, nowej perspektywy.
Kilka (ważnych) słów na koniec
Teatr mi się podoba. Kolor cegieł sprawia, że nie jest to zwykły, nijaki budynek, tylko obiekt wyróżniający się. Otwierany dach, elegancja w wykończeniu. Cieszy mnie, że nie jest to tylko zamknięta bryła. Powstała ciekawa ogólnodostępna przestrzeń między murami, jak i na murze. Oczywiście planuje wybrać się na spektakl, by ocenić wnętrze jak i komfort oglądania sztuki. Jak na razie jestem zadowolony 🙂
Ponadto, zapraszam poniżej do lajkowania strony “7 zdjęć z Gdańska” na FB oraz obserwowania 7_zdjec_z_gdanska na IG.
Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!