Płot w Oliwie, który chce się oglądać.

P

W Oliwie, na rogu Al. Grunwaldzkiej i ul. Poczty Gdańskiej stoi zbudowany przed 1915 rokiem gmach dawnego hotelu “Niemiecki Dwór”, który obecnie częściej nazywa się “była przychodnia”. Po latach, gdy obiekt popadał w ruinę, został zakupiony wraz z działką o powierzchni ponad 5,5 tys m2 przez dewelopera Moderna Investment. Obok wyburzono parterowe domki, na których miejscu postawiony zostanie nowy budynek. W wyremontowanym budynku dawnego hotelu i nowym gmachu ma powstać hotel sieci Hampton by Hilton, przychodnia, apteka i sklep sieci Lidl. 


Wizualizacja dawnego hotelu po remoncie i nowego budynku.
Niezwykły płot.

    Wszystko wydaje się normalne, deweloper kupił obiekt, remontuje go, obok stawia nowy i przeznacza pod różne funkcje. Lecz jest coś, co przyciągnęło uwagę wielu osób, w tym i mnie, to płot, którym otoczono plac budowy nowo stawianego obiektu wzdłuż Al. Grunwaldzkiej. 


Kiedy wybrukowano pierwszą ulicę, a kiedy pierwszy chodnik ?

    Na płocie każdy chętny może obejrzeć dawne fotografie Oliwy oraz przeczytać sporo ciekawych informacji na temat dzielnicy. Kolejne plansze prowadzą przez dawną Oliwę opisując Dworzec i okolice, Park Oliwski, Oliwskie ulice oraz Pachołek. Kilka informacji mnie zainteresowało. Czytając kolejne opisy zdjęć na ogrodzeniu sporo się nauczyłem i dowiedziałem. Pierwsza informacja z brzegu – w 1874 roku wybrukowano pierwszą ulicę w dzielnicy zaś rok później chodnik. Następnie zobaczyłem zdjęcie kamienicy, która znajdowała się w miejscu dzisiejszego McDonald’sa zaś na innej fotografii nieistniejące obecnie uformowane w stożki drzewka przed Pałacem Opatów w parku. 


Kamienica, która stała w miejscu, gdzie dzisiaj stoi McDonald’s.
Na zdjęciu z prawej widać drzewa, które nie dotrwały do naszych czasów.

Ukazana wyjątkowość Oliwy.

    Wystawa wspaniale opisuje wyjątkowość Oliwy, aż pozwolę sobie zacytować – “Wyjątkowe położenie w leśnych dolinach u stóp zalesionych wzgórz pełnych stawów i potoków oraz sąsiedztwo słynnego klasztoru w Oliwie sprawiały, że przez stulecia to właśnie tutaj powstawały mieszczańskie dwory i rezydencje najbogatszych gdańskich rodzin”. Nieco dalej przeczytałem i zobaczyłem jak “biała szkoła” przy ulicy Cystersów była przyozdobiona drewnianymi wykuszami i balkonami oraz dowiedziałem się, że pod wzgórzem Pachołek miał miejsce Hotel “Carlshof” otwarty w 1882 roku. Obecnie to kamieniczka mieszkalna, nie ma chociażby tabliczki informującej o jej historii, czy się mylę ? Tego typu ciekawostek na płocie w Oliwie jest jeszcze więcej 😉 To niesamowite, jak można urozmaicić zwykły spacer poprzez takie informacje. Do tego pełni funkcje edukacyjną czego sam doświadczyłem.


W dolnym, środkowym zdjęciu widać “białą szkołę” przy ul Cystersów. Obecnie bardziej “goła”.Hotel “Carlshof” u stóp wzgórza Pachołek. 

Jak widać można na czas budowy postarać się zaciekawić przechodniów, w przystępny sposób opisując historie dzielnicy oraz przenosząc oglądających w przeszłość za pomocą starych fotografii i pocztówek. Pomysł świetny i godny naśladowania ! 😉 Najlepszym jest fakt, iż po obejrzeniu fotografii na ogrodzeniu, można udać się na zaproponowany przez dewelopera spacer i poszukać miejsc, o których przed chwilą się czytało 😉 Do tego zachęcam ! Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym ! Pozdrawiam, Cześć ! 🙂

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa