Przejazd PKM-ką z Wrzeszcza do Portu Lotniczego – widoki i wrażenia. #2

P

Cześć Przyjaciele!

W czwartek (14.01.2016 r.) dodałem post o tym co widać z PKM-ki i jakie były moje wrażenia. Wówczas napisałem o krajobrazach oglądanych na południe od linii kolejowej. Dzisiaj to, co widać na północ od linii, gdy wracałem z Portu Lotniczego do Wrzeszcza.

Co ważne! Czytasz DRUGĄ część przejazdu PKM-ką. PIERWSZĄ masz TUTAJ.

Przez nową część terminala dostałem się na peron.

Kupno biletu

Wysiadłem i choć wiedziałem, że mogę kupić bilet u kierownika pociągu, postanowiłem sprawdzić czy tak samo można to zrobić w biletomacie na przystanku autobusowym. Przystanki przeniesiono, ale biletomat stoi tam gdzie stał (być może już go przeniesiono). Kupiłem bilet miejski na Gdańsk, choć z tego biletomatu dostałem taki do skasowania na peronie, zaś wcześniej z biletomatu na peronie SKM dużo większy, nie do skasowania.

Zbiorniki retencyjne

Wróciłem na peron, lecz przez nową część terminala, specjalnym łącznikiem nad ulicą. Usiadłem wygodnie, tym razem patrząc na północ. Z początku z estakady obserwowałem stosunkowo nowe budynki, hotel Hampton by Hilton i biurowce Allconu. Za stacją Matarnia przy ulicy Jesiennej zza drzew wygląda Kościół Św. Walentego a my jedziemy dalej, gdzie kawałek przed obwodnicą znajduje się wyjątkowo uroczy zbiornik retencyjny otoczony ścieżkami z ławkami ! Kolejne miejsce do odwiedzenia 🙂 Za stacja Kiełpinek ładnie prezentuje się las, lecz to jeszcze nic, gdyż za moment krajobraz urozmaica zajmujący niecałe 4 ha zbiornik retencyjny “Jasień”. Wspaniale widoki ! W okolicy tzw. Moreny z tej strony doglądam kilku wzgórz, które rozbudzają wyobraźnie i dopisuje je, a jakże, do listy “do zobaczenia” 🙂

Ulica Jesienna kawałek za stacją Matarnia.
Zbiornik “Kiełpinek” to kolejne miejsce, gdzie jeszcze mnie nie było.
Kolejny zbiornik retencyjny pod nazwą “Jasień” – woda fajnie urozmaica podróż.Genialny pejzaż za stacją Brętowo

W okolicy Stacji Brętowo i kawałek dalej moim zdaniem jest najpiękniejszy widok na całej trasie PKM-ki. Za ulicą Potokową wznoszą się zielone wzgórza, które ciągną się dalej a między nimi wyrastają dwie grupy bloków na Niedźwiedniku. Genialnie się to wszystko prezentuje, czuć przestrzeń. Dojeżdżając do wiaduktu nad ulicą Słowackiego widzę jak bloki sąsiadują z lasem, a już za stacja Gdańsk Niedźwiednik warto zauważyć wyraźnie wybijające się wzgórza za zabudowa VII Dworu. Mijam stacje Gdańsk Strzyża, skąd świetnie ogląda się teren po części Oliwy, Przymorza i Zaspy. Niedługo później przesiadłem się we Wrzeszczu na SKM-ke i gdy tak wracałem do domu przez Biskupia Górę myślałem…

Widoczki za stacją Brętowo! 
Rzeźba terenu nie daje się nudzić :>
Widok w okolicy ulicy Polanki.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Jestem bardzo zadowolony z tej inwestycji i nie chodzi mi o połączenie komunikacyjne. Przede wszystkim wiele osób zostało dzięki PKM-ce wprowadzonych na mało lub nawet dla niektórych nieznane obszary. Prócz tego, że wielu mieszkańców przekona się o tym, jakie piękne są tam krajobrazy, że pomyśli jaki Gdańsk wspaniały, to złamią schemat, poznają nowe miejsca na spacery i właśnie o to chodzi! Kurde… jestem szczęśliwy.

Zachęcam do zaglądania również na fanpage -> 7 zdjęć z Gdańska (klik)

Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa