Na czym polega wyjątkowość Gdańskiego krajobrazu?

N
Cześć przyjaciele!

Gdańsk, dzięki położeniu na styku trzech zróżnicowanych krain geograficznych, jest miastem niezwykle ciekawym. Od początku blogowania podkreślam jedno – to miasto jest różnorodne, na wielu płaszczyznach.

Oczywiście każde miasto leży w unikalnym terenie i każde zapewne się tym chwali, co jest jasne. Jednak w Gdańsku rozchodzi się o coś więcej, o wyjątkowe połączenie zupełnie odmiennych krain geograficznych na obszarze jednego miasta – tego nie ma nigdzie indziej.

Zapraszam ze mną a sami się przekonacie 🙂 

 

Żuławy Gdańskie

Przede wszystkim, jakie to krainy geograficzne? Pierwszą są Żuławy, na których leży część Oruni, Olszynka i Rudniki. Żuławy charakteryzują się tym, iż jest to równina położona w znacznej części poniżej poziomu morza. Podobno tutejsze gleby są najżyźniejsze w Polsce. Na terenie Olszynki jest najniżej położony punkt Gdańska – 1,1 metra poniżej poziomu morza.

Rzeka Motława będąca granicą między Orunią a Olszynką.
Płasko…?

 

Mierzeja Wiślana

Drugim takim obszarem jest Mierzeja Wiślana, na którą składa się ponad 20 km plaż na terenie Gdańska oraz pasm piaszczystych wydm. Mierzeje przecinają ramiona ujściowe Wisły – Martwa Wisła, Wisła Śmiała i obecne ujście, Przekop Wisły. Na plażach Wyspy Sobieszewskiej nie raz znalazłem małe kawałki bursztynu, a do tego w rezerwacie “ptasi raj” zaobserwowano prawie 300 gatunków ptaków. Po drugiej stronie Wisły Śmiałej na Górkach Zachodnich można wejść na tzw. Źródlaną Górkę (wydma), która ma ponad 20 m nad poziomem morza a z niej zaobserwować cudowne krajobrazy.

Koniec lub początek Gdańska, plaże, wydmy, lasy… 
Za to kocham Gdańsk! Nie ma drugiego takiego miasta.

 

Wysoczyzna Gdańska

Ostatnią krainą geograficzną na terenie Gdańska jest Wysoczyzna Gdańska. To urozmaicony obszar, pagórkowaty i porośnięty liściastym lasem. Krawędź wysoczyzny poprzecinana dolinami i potokami jest bardzo malownicza. Najwyższy punkt Gdańska znajduje się w Osowej – 182 metry nad poziomem morza.

Było płasko, tak?… 😉

 

Zróżnicowanie krajobrazowe, wielki atut Gdańska

Połączenie na terenie jednego miasta tak zróżnicowanych terenów daje wiele możliwości.

Spacer na Olszynce (teren Żuław) pośród równin? Przejazd rowerem doliną? Wiele dzielnic z pięknymi naturalnymi punktami widokowymi? Wydmy będące naszą małą pustynią? Ponad 20 km plaż na spacery? To tylko w Gdańsku!

Dlaczego to połączenie jest tak wyjątkowe?

Tereny depresyjne w naszym kraju są właśnie na Żuławach, żadne inne większe miasto nie leży na tym terenie. A nawet jeśli policzyć takie jak Nowy Dwór Gdański, to nie mają one dostępu do morza. Tak więc już sam fakt, że w Gdańsku mamy kawałek Żuław powoduje, iż warto się jemu bliżej pod tym kątem przejrzeć. Do tego dodajemy dostęp do morza na długości ponad 20 km oraz wszelakie wzgórza i doliny. Na obszarze jednego miasta spotykają się odmienne krajobrazy. Co daje właśnie w Gdańsku trzy zupełnie różnorodne obszary a to wielki zasób.

To zdjęcie dobrze obrazuje zróżnicowanie w Gdańskim krajobrazie.

 

Kilka (ważnych) słów na koniec

Zróżnicowanie krajobrazowe daje nam smakować wielu pięknych krajobrazów. Doceniam ten fakt i uczulam każdego, by również to robił.

Więcej myśli, inspiracji i oczywiście Gdańska na 7 zdjęć z Gdańska (klik) facebook’u 🙂

Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa