Cześć przyjaciele!
Gdańsk, dzięki położeniu na styku trzech zróżnicowanych krain geograficznych, jest miastem niezwykle ciekawym. Od początku blogowania podkreślam jedno – to miasto jest różnorodne, na wielu płaszczyznach.
Oczywiście każde miasto leży w unikalnym terenie i każde zapewne się tym chwali, co jest jasne. Jednak w Gdańsku rozchodzi się o coś więcej, o wyjątkowe połączenie zupełnie odmiennych krain geograficznych na obszarze jednego miasta – tego nie ma nigdzie indziej.
Zapraszam ze mną a sami się przekonacie 🙂
Żuławy Gdańskie
Przede wszystkim, jakie to krainy geograficzne? Pierwszą są Żuławy, na których leży część Oruni, Olszynka i Rudniki. Żuławy charakteryzują się tym, iż jest to równina położona w znacznej części poniżej poziomu morza. Podobno tutejsze gleby są najżyźniejsze w Polsce. Na terenie Olszynki jest najniżej położony punkt Gdańska – 1,1 metra poniżej poziomu morza.
Rzeka Motława będąca granicą między Orunią a Olszynką. |
Płasko…? |
Mierzeja Wiślana
Drugim takim obszarem jest Mierzeja Wiślana, na którą składa się ponad 20 km plaż na terenie Gdańska oraz pasm piaszczystych wydm. Mierzeje przecinają ramiona ujściowe Wisły – Martwa Wisła, Wisła Śmiała i obecne ujście, Przekop Wisły. Na plażach Wyspy Sobieszewskiej nie raz znalazłem małe kawałki bursztynu, a do tego w rezerwacie “ptasi raj” zaobserwowano prawie 300 gatunków ptaków. Po drugiej stronie Wisły Śmiałej na Górkach Zachodnich można wejść na tzw. Źródlaną Górkę (wydma), która ma ponad 20 m nad poziomem morza a z niej zaobserwować cudowne krajobrazy.
Koniec lub początek Gdańska, plaże, wydmy, lasy… |
Za to kocham Gdańsk! Nie ma drugiego takiego miasta. |
Wysoczyzna Gdańska
Ostatnią krainą geograficzną na terenie Gdańska jest Wysoczyzna Gdańska. To urozmaicony obszar, pagórkowaty i porośnięty liściastym lasem. Krawędź wysoczyzny poprzecinana dolinami i potokami jest bardzo malownicza. Najwyższy punkt Gdańska znajduje się w Osowej – 182 metry nad poziomem morza.
Było płasko, tak?… 😉 |
Zróżnicowanie krajobrazowe, wielki atut Gdańska
Połączenie na terenie jednego miasta tak zróżnicowanych terenów daje wiele możliwości.
Spacer na Olszynce (teren Żuław) pośród równin? Przejazd rowerem doliną? Wiele dzielnic z pięknymi naturalnymi punktami widokowymi? Wydmy będące naszą małą pustynią? Ponad 20 km plaż na spacery? To tylko w Gdańsku!
Dlaczego to połączenie jest tak wyjątkowe?
Tereny depresyjne w naszym kraju są właśnie na Żuławach, żadne inne większe miasto nie leży na tym terenie. A nawet jeśli policzyć takie jak Nowy Dwór Gdański, to nie mają one dostępu do morza. Tak więc już sam fakt, że w Gdańsku mamy kawałek Żuław powoduje, iż warto się jemu bliżej pod tym kątem przejrzeć. Do tego dodajemy dostęp do morza na długości ponad 20 km oraz wszelakie wzgórza i doliny. Na obszarze jednego miasta spotykają się odmienne krajobrazy. Co daje właśnie w Gdańsku trzy zupełnie różnorodne obszary a to wielki zasób.
To zdjęcie dobrze obrazuje zróżnicowanie w Gdańskim krajobrazie. |
Kilka (ważnych) słów na koniec
Zróżnicowanie krajobrazowe daje nam smakować wielu pięknych krajobrazów. Doceniam ten fakt i uczulam każdego, by również to robił.
Więcej myśli, inspiracji i oczywiście Gdańska na 7 zdjęć z Gdańska (klik) facebook’u 🙂
Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!