Miejskie inspiracje #76 – ten REMONT był potrzebny!

M
CZEŚĆ PRZYJACIELE!

Cieszę się, że po ponad dwóch miesiącach wracam do Was z kolejną, już siedemdziesiątą szóstą odsłoną „miejskich inspiracji”.

Do tej serii wpisów wybieram siedem zdjęć z różnych części Gdańska, chcąc podkreślić specyfikę architektoniczną oraz krajobrazową miasta. Do tego dodaje opisy owych miejsc bądź przemyślenia z nimi związane.

NIE PRZEDŁUŻAJĄC, ZAPRASZAM NA 7 ZDJĘĆ Z GDAŃSKA!
1. Plaża jest uniwersalna

Plaże w Gdańsku i nie tylko są przestrzeniami, które służą praktycznie wszystkim. Można tutaj spacerować, opalać się, służą za plac zabaw dla dzieci, miejsce odpoczynku z pięknym widokiem, spotkanie przy piwie, plener fotograficzny i co tam jeszcze chcecie.

Zdając sobie z tego sprawę, jeszcze mocniej cieszę się, że mieszkam w Gdańsku, który ma ponad 20 km plaż.

2. Miejsca budzą wspomnienia

Miasto to miejsca, a miejsca to nie tylko coś fizycznego, co można ogarniać zmysłami. W miejscach zostawiamy część siebie. W miejscu z tym właśnie widokiem zostawiłem część siebie sprzed niemal 11 lat. I wciąż o tym pamiętam, a gdy tam wracam, czuje te same emocje.

3. Życie w równowadze

Aby żyć w pełni, potrzebujemy żyć w równowadze. Ładować zmysły, a później pozwolić im odpocząć. W Gdańsku miejsc dogodnych do odpoczynku umysłu i ciała jest wiele. Wyspa Sobieszewska jest tutaj najlepszym przykładem

4. TUTAJ jest mój DOM

Odwiedziłem w tym roku (póki co!) Niemcy, Francję, Gruzję, Ukrainę, Szwecję i sporo miejsc w Polsce (Wrocław, Bydgoszcz, Rzeszów, Bieszczady, Pieniny, Ustkę, Swołowo, Tczew, Chełmno, Lublin). Wszędzie czułem się dobrze, ładowałem zmysły nowymi widokami, bodźców było co nie miara. Wszędzie było wspaniale, ale tu TUTAJ jest mój DOM. To tutaj są miejsca, gdzie mogę te wszystkie miejsca przetrawić i przemyśleć.

Zawsze lubię wyjeżdżać, ale jeszcze bardziej kocham wracać.

5. Miejskie kontrasty

W moim odczuciu kontrasty są w mieście nieuniknione. Jednego razu “ujdą”, innego wspaniale podkreślają upływ czasu. Ten na zdjęciu niżej pięknie pokazuje, jak z biegiem lat zmieniała się Oliwa.

6. Nowe miejskie perspektywy

Otoczenie Motławy w Gdańsku mocno się zmienia. Nie zawsze są to zmiany, które mnie cieszą, jednak mamy i takie. Otworzony niedawno hotel Holiday Inn mieści się w nowym gmachu na płn. cyplu Wyspy Spichrzów, który mimo gabarytów i dość nowoczesnego wyrazu, mnie się podoba.

Nowa zabudowa to również nowe perspektywy jak ta niżej, przejścia, uliczki, pierzeje, lokale usługowe. Miasto jest żywe, zmienia się, oby jak najwięcej pozytywnych.

7. Ten remont był potrzebny!

W ścisłym centrum miasta brakuje zadbanych przestrzeni zielonych. Z tego też względu bardzo się cieszę z remontu Skweru im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku. Przyjemniej jest na samym skwerze, ale nie tylko, nawet idąc chodnikiem obok bądź jadąc autobusem człowiek czuje się lepiej. Tak działa estetyczna, uporządkowana przestrzeń.

KILKA (WAŻNYCH) SŁÓW NA KONIEC

Dziękuję Wam za wizytę na blogu. Liczę, że znaleźliście jakieś ciekawe ujęcie miasta bądź inspirującą myśl.

Jeśli nie widzieliście żadnego z poprzednich wpisów tej serii, wystarczy że na stronie głównej bloga klikniecie w lupę i wpiszecie tam frazę – „miejskie inspiracje” bądź „przemyślenia i refleksje”. Uważam, że pośród tych siedemdziesięciu sześciu wpisów każdy znajdzie coś ciekawego z Gdańska dla siebie.

Gorąco zachęcam do polubienia mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FACEBOOK’u, gdyż tam czeka jeszcze więcej pięknego Gdańska!

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

 

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa