7 kroków, aby poznać Gdańskie Śródmieście

7
Cześć Przyjaciele!

Myśląc o temacie na dzisiejszy wpis, pomyślałem o Historycznym Śródmieściu Gdańska, zastanawiając się – jakie ono jest? Jakimi obrazami dysponuje? Jak jest ciekawe i różnorodne?

Postanowiłem w siedmiu prostych krokach pokazać, w jaki sposób po kolei poznawać Gdańskie Śródmieście. Oczywiście siedem zdjęć nie wyczerpie tematu, zatem dopisujcie kolejne punkty 🙂

Nie przedłużając, zapraszam do lektury!

Po pierwsze, Oglądanie z góry w Nietypowych miejscach

Na zdjęciu niżej mamy widok z Biskupiej Góry na wieże Głównego Miasta. Schodząc z Chełmu do centrum Gdańska, obserwuje jak zmieniają się widoki i klimat Śródmieścia.

Lubię oglądać znane budynki z mniej znanych, nietypowych perspektyw, co umożliwia ukształtowanie terenu zachodniej części Śródmieścia Gdańska.

Po drugie, TYPOWE uliczne krajobrazy

Śródmieście Gdańska dysponuje kilkoma typowymi, co nie znaczy, że nie pięknymi, ulicznymi krajobrazami. Po tym, jak spojrzeliśmy na miasto z wysokości z nietypowej perspektywy, nacieszmy oczy znanymi widokami (np ulicy Długiej).

Po trzecie, znane i piękne nadwodne krajobrazy

Długie Nabrzeże, nabrzeże Ołowianki, nabrzeże Wyspy Spichrzów, most Zielony lub Kamieniarski – wszystkie te miejsca łączy jedno, wspaniałe nadwodne krajobrazy. Połączenie wody i uroczej zabudowy jest w Gdańsku na dość wysokim poziomie, warto znaleźć jak najwięcej perspektyw co by ujrzeć połączenie wody z Głównym Miastem, Ołowianką lub Wyspą Spichrzów.

Na zdjęciu widok z nabrzeża Wyspy Spichrzów na Ołowiankę i Rybackie Nabrzeże.

Po czwarte, mniej znane, również świetne nadwodne krajobrazy

Czasami wystarczy odejść trochę dalej, nabrać perspektywy i ujrzeć widok taki jak niżej. Mimo, że tereny za Ołowianką niespecjalnie zachęcają, warto szukać mniej znanych, ale również ładnych widoków nad Motławą.

Na zdjęciu spojrzenie z nabrzeża Siennej Grobli.

Po piąte, oglądanie miasta poprzez nowe budownictwo

W każdym mieście w jego Śródmieściu powstają nowe budynki. Tworzą mniej lub bardziej ciekawe nowe krajobrazy, perspektywy, kontrasty. W Gdańsku więcej jest słabych niż dobrych tego przykładów, chociażby Forum Gdańsk czy Bastion Wałowa. Jednak niektóre, jak Ośrodek Kultury Morskiej czy Rajska 8 (na zdjęciu) to bardzo fajne, dobrze wpisujące się w krajobraz nowe budynki.

 

Po szóste, znajdowanie kameralnych miejsc

W Śródmieściu Gdańska dobrym przykładem jest Kanał Raduni (na zdjęciu widok z ul. Elżbietańskiej). Uliczki nad Kanałem, widoki takie jak niżej, urocze zaułki. Dobrze jest łączyć przy poznawaniu miasta miejsca eksponowane, z takimi, które są gdzieś z boku, a tworzą atmosferę.

Po siódme, spacer po zmroku

Przeróżne miejsca zupełnie inaczej wyglądają za dnia i po zmroku. Wiele budynków jest ładnie iluminowanych, co tworzy super klimat i daje spacerującym super wrażenia. Warto zajść w tak oczywiste miejsca jak ul. Mariacka czy Długa, jak również w miejsce z punktu poprzedniego lub spojrzeć z Góry Gradowej.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę tekstu. Jeśli ten wpis się Wam spodobał, napiszcie o tym w komentarzu, udostępnijcie to Waszym znajomym (możecie to zrobić TUTAJ (klik)).

Siedem kroków, które opisałem, pozwolą na całkiem fajnym poziomie poznać Śródmieście Gdańska.

-> Zapraszam do odwiedzania fanpage’a 7 zdjęć z Gdańska (klik)

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa