7 miejsc, koniecznych do odwiedzenia na Głównym Mieście w Gdańsku

7

Cześć Przyjaciele!

Najważniejsza, bogata w zabytki jak i najpiękniejsze uliczne krajobrazy część Gdańska – Główne Miasto – jest pierwszym wyborem każdego zwiedzającego. Podobnie my mieszkańcy, lubimy pospacerować ulicą Długą, przejść nad Motławą lub zajrzeć na Mariacką.

Ten wpis skierowany jest do każdego, choć szczególnie może zainteresować tych, którzy są w Gdańsku rzadko, bądź nie byli nigdy.

Wymieniłem siedem miejsc, a raczej sporych przestrzeni, które warto przejść, obejrzeć, przyjrzeć się im, aby mieć wszechstronne spojrzenie na Główne Miasto.

Dzięki temu DOBRZE poznasz jakie jest Główne Miasto i jestem pewien, będziesz zadowolony 🙂

Bez przedłużania, zapraszam dalej!

1. Ulica Długa i Długi Targ

Spacerując od Bramy Wyżynnej, mamy po drodze Katownie i Wieżę Więzienną a w niej Muzeum Bursztynu. Złota Brama przenosi nas w trochę inny świat (zawsze tak to odczuwam) pierzeje pięknych, 82 kamieniczek, kierując wzrok na smukłą, piękną wieże Ratusza Głównego Miasta. Po drodze warto przyglądać się kamieniczkom, odwrócić po widok na Złotą Bramę i Wieżę Więzienną, wejść do Domu Uphagena, zwiedzić Ratusz. Długi Targ to przepiękny plac – znajdziemy tutaj wspaniałe zestawienie Neptuna, Dworu Artusa i Ratusza, dalej plac zamyka Brama Zielona.

Długa i Długi Targ to istotny, wręcz jasny element zwiedzania Głównego Miasta, wiem, że zwiedzając Gdańsk tutaj przyjdziecie, zachęcam Was jednak do szukania i zapamiętania tej przestrzeni poprzez piękne zestawienia budynków, ciekawe obrazki, które zapadną w pamięci.

2. Piwna i Chlebnicka

Ulice Piwna i Chlebnicka są w moim odczuciu nie tylko jednymi z piękniejszych w Gdańsku, ale i generalnie, biorąc pod uwagę wszystkie Polskie Miasta. Zaczynamy od widoku ulicy Piwnej i fasady Wielkiej Zbrojowni, patrząc w drugą stronę, uliczny krajobraz ma swój monumentalny wyraz w postaci wieży Bazyliki Mariackiej. Idąc w stronę Motławy, Bazylika odgrywa istotną rolę, kontrastując swym ogromem z maleńkimi w porównaniu kamieniczkami tuż obok niej. Chlebnicka jest jedną z ulic, które KONIECZNIE trzeba w Gdańsku zobaczyć. Szczególnie pierzeja południowa, między ulicami Kuśnierską a Pończoszników, robi duże wrażenie.

3. Ulica Mariacka

Położona po sąsiedzku do Chlebnickiej, jest jedną z piękniejszych uliczek jakie miałem okazje poznać. Patrząc w dół do Motławy, uliczkę kończy widok Bramy Mariackiej, z kolei w drugą stronę, monumentalnej Bazyliki Mariackiej. Rzędy kamieniczek z przedprożami, rzygacze, sklepiki z bursztynem, klimatyczne kawiarnie. Magiczne miejsce, szczególnie po zmroku nabiera tajemniczego wyrazu.

Poznając Główne Miasto, nie można jej ominąć!

4. Długie i Rybackie Nabrzeże

Coś co odróżnia Gdańsk od innych miast, to nabrzeża nad Motławą. To niesamowite, jak spacerując po Głównym Mieście, zmienia się krajobraz i otoczenie. Wychodząc przez którąkolwiek z bram, otwiera się przed nami zupełnie inny pejzaż, szerszy krajobraz, obejmujący zabudowę usytuowaną nad samą rzeką z Żurawiem na czele.

Chcąc poznać Główne Miasto, koniecznie trzeba przejść Długie i Rybackie Nabrzeże, ale również spojrzeć na nie z kilku innych perspektyw – Mostu Kamieniarskiego, Ołowianki, Mostu Wapienniczego.

5. Grobla I

Piątą przestrzenią, którą moim zdaniem trzeba przejść, jest ulica Grobla I. Można iść już od Ul. U Furty i Grobli IV, powoli zbliżając się do wspaniałego widoku, a można od razu stanąć i podziwiać. Mowa o zestawieniu fontanny czterech kwartałów, barokowej Kaplicy Królewskiej oraz ogromnej Bazyliki Mariackiej.

Na mnie, mimo, że widziałem ów widok setki razy, nie przestaje robić wrażenia.

6. Okolica Kościoła Św. Jana

Chcąc mieć dobry ogląd Głównego Miasta, nie możemy poprzestać na najbardziej znanych miejscach. Kościół Św. Jana i jego okolica jest świetnym miejscem, trochę nieoczywistym dla turystów, a wartym uwagi. Poczynając od samej świątyni (warto wejść do środka!), przez Zaułek Zachariasza Zappia, oryginalne kamieniczki przy Warzywniczej, malowniczą pierzeje kamieniczek przy Straganiarskiej, po widok na wieże kościoła z ul. Tandeta.

Główne Miasto ma swoje ukryte skarby, których warto szukać.

7. Okolica Kościoła Św. Mikołaja

Ostatnią przestrzenią Głównego Miasta, jaką rekomenduje w celu dobrego poznania tej części miasta, jest Kościół Św. Mikołaja i okolica. Sama świątynia jest wyjątkowa, ponieważ przetrwała wojnę, warto ją zwiedzić (niestety póki co zamknięta ze względu na zły stan techniczny). Dodatkowo okolica jest niesamowicie ciekawa, mamy widok z ul. Lawendowej na wieże Bazyliki Mariackiej, mamy Halę Targową, mamy oryginalne kamieniczki, w tym jedną “krzywą”.

Lokalizacja owych przestrzeni na mapie miasta

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję serdecznie za wizytę na blogu i lekturę tego wpisu. Zwiedzając Główne Miasto, warto zadbać, aby przyjrzeć się każdej z opisanych, siedmiu przestrzeni, co da fajny przegląd tego co najważniejsza część Gdańska ma najlepszego. Oczywiście po tym szukać dalej i rozkoszować odkrywaniem 😉

Jeśli podobał się Wam ten wpis, jesteście ciekawi Gdańska i kolejnych postów, dołączcie do społeczności bloga na stronie 7 zdjęć z Gdańska na facebook’u.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa