7 NAJLEPSZYCH ulicznych krajobrazów na Głównym Mieście w Gdańsku

7
Cześć Przyjaciele!

Zwykle pokazuje Wam miejsca nietypowe, takie które trzeba odkryć, często poza przetartymi szlakami. Od kilku lat sam odkrywam tego typu miejsca, ale… doceniam również te znane widoki.

Czasami coś co jest oczywiste nam umyka, nie potrafimy tego dostrzec, szczególnie jako mieszkańcy miasta.

W związku z powyższym, postanowiłem, że w dzisiejszym zestawieniu pokażę Wam siedem ulicznych krajobrazów na Głównym Mieście. Widoki dobrze znane, jednocześnie wspaniałe, warte ciągłego do nich wracania.

Zapraszam na 7 NAJLEPSZYCH ulicznych krajobrazów na Głównym Mieście w Gdańsku.

1. Ulica Grobla I i widok na Kaplicę Królewską

Wyobraź sobie, że jesteś w Gdańsku po raz pierwszy. Idziesz ul. Szeroką w stronę Motławy, rozglądasz się i nagle, po wcześniejszych wąskich bocznych uliczkach, po prawej otwiera Ci się szeroki uliczny krajobraz, zwieńczony barokową Kaplicą Królewską i górującą nad nią Bazyliką Mariacką.

Jedno z bardziej widowiskowych zamknięć osi ulicy w Gdańsku.

2. Spojrzenie wzdłuż ul. Świętojańskiej

Być może niewiele osób pomyślałaby o tej ulicy, a jednak. W moim odczuciu, patrząc od strony Pańskiej w kierunku Motławy, mamy świetne zestawienie dwóch świątyń. Na pierwszym planie Kościół Św. Mikołaja, dalej wieża Kościoła Św. Jana.

3. Piwna i widok na Bazylikę Mariacką

Idąc ulicą Piwną w stronę Chlebnickiej, chyba każdy zwraca uwagę na rząd kamieniczek i wyrastającą nad nimi masywną, ceglaną wieżę Bazyliki Mariackiej. Widok robiący niesamowite wrażenie. Bez tej wieży, Piwna nie byłaby tak piękną ulicą.

4. Ulica Mariacka i widok na Bazylikę Mariacką

Mariacka jest wyjątkową przestrzenią, prócz przedproży, kamieniczek i bursztynów, uroku dodają jej zamknięcia. Od strony Motławy Brama Mariacka, z drugiej masywna sylweta Bazyliki Mariackiej. Z tej wąskiej uliczki Bazylika prezentuje się jeszcze okazalej.

5. Ulica Długa i widok na Ratusz

Jeden z ikonicznych Gdańskich widoków, który zna każdy mieszkaniec i przyjezdny. Ulica Długa zwieńczona smukłą, zakończoną hełmem wieżą Ratusza Głównego Miasta, jest moim skromnym zdaniem najpiękniejszą tego typu w Polsce, a może i nie tylko.

6. Długi Targ i spojrzenie na Dwór Artusa oraz Ratusz

Kolejny widok, bez którego Gdańsk nie byłby tym samym miastem. Idąc Długim Targiem w stronę ulicy Długiej, mamy po prawej stronie pierzeje kamienic z Dworem Artusa i Ratusz a nad tym wszystkim wyrasta wieża Bazyliki Mariackiej. Cudo.

7. Ulica Piwna i widok na Wielką Zbrojownie

Kończymy ulicą Piwną, tym razem widokiem na przepiękną fasadę Wielkiej Zbrojowni, która zamyka ulicę od strony zetknięcia Tkackiej i Kołodziejskiej.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Doceniajmy najbardziej znane widoki, cieszmy ich pięknem, bądźmy wdzięczni, że w każdej chwili możemy je oglądać.

Zapraszam do polubienia fanpage 7 zdjęć z Gdańska (klik) na FB.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa