7 pomysłów na pętle spacerowe w Gdańsku

7

Cześć Przyjaciele!

Do tej pory opublikowałem na blogu trzy wpisy z pomysłami na spacery po Gdańsku. Odnośniki do każdego znajdziecie poniżej. Oczywiście zachęcam do zerknięcia, jest tam kilka świetnych tras i jest bardzo prawdopodobne, że znajdziecie coś dla siebie.

W zdecydowanej większości podałem pomysły na trasy z punktu A do punktu B, zaś dzisiaj podzielę się z Wami pomysłami na pętle spacerowe. To super wygodne rozwiązanie, bowiem można podjechać komunikacją miejską lub samochodem na “START” spaceru i wiadomo, że wracamy w to samo miejsce, mając możliwość spokojnego powrotu do domu.

Nie przeciągając, zapraszam do przeglądu pomysłów na siedem super pętli spacerowych w Gdańsku!

1. Pętla Oruńsko – Łostowicka

Początek pierwszej pętli spacerowej to Park Oruński, aczkolwiek póki co do niego nie wchodzimy. Kierujemy się ulicą Nowiny na południe, skręcamy w prawo w ul. Kampinoską i spacerujemy aż do osiedla Moje Marzenie do pętli autobusowej. Następnie schodzimy w dół do zbiornika retencyjnego “Augustowska” i Doliną Potoku Oruńskiego, śmigamy do Parku Oruńskiego.

Droga jest piękna, zielona, widokowa. Jest trochę trudności na ul. Kampinoskiej, gdyż mamy podejście oraz na dość długim odcinku brak chodnika, więc trzeba uważać. Cała trasa to około 4,5 km długości.

2. Pętla w Świbnie

Start tej pętli spacerowej to koniec ul. Boguckiego (dojazd autobusem 112 bądź samochodem), skąd kierujemy się na północ i wędrujemy z nurtem Przekopu Wisły aż do rezerwatu “Mewia Łacha”. Następnie idziemy plażą i wejściem nr 4 ruszamy do lasu, maszerując przezeń na południe do ul. Boguckiego.

Piękna, dość prosta na papierze trasa. Genialne widoki na Wisłę, plaże, wydmy, jeśli szczęście dopisze to foki. Trudny może się okazać krótki etap przejścia przez wydmy, oraz niektóre fragmenty drogi nad Wisłą (powalone drzewa chociażby). Cała trasa ma około 7 km długości.

3. Pętla Stogi i Górki Zachodnie

Jedna moich ulubionych pętli spacerowych. Nie mam dokładnie opracowanej trasy, ponieważ ta w dużej mierze przebiega lasem i kwestia wyboru ścieżki jest dość indywidualna. Spacer zaczynamy na Stogach przy Pustym Stawie, spacerując nad jego południowym brzegiem, dalej przecinamy pusty pas terenu i wchodzimy do lasu, kierując się na wschód. W ten sposób dochodzimy do ul. Stogi, którą łatwo docieramy nad ujście Wisły Śmiałej, skąd plażą wędrujemy aż w okolice pętli tramwajowej, skąd już prosta droga ulicą Nowotną nad Pusty Staw.

Kolejna pętla obejmująca wspaniałe nadmorskie rejony. Trasa świetna o każdej porze roku. Jej długość to około 10 km.

4. Pętla Nowy Port

Czwarta pętlą, jaką chciałbym Wam zaproponować, jest spacer dookoła Nowego Portu. Zaczynamy pod Morskim Domem Kultury i kierujemy ulicą Wyzwolenia wprost nad Martwą Wisłę. Z widokiem na Twierdze Wisłoujście, śmigamy ul. Starowiślną, skręcamy w lewo, jesteśmy przez moment na ul. Na Zaspę, po czym skręcamy w prawo w ul. Władysława IV i następnie w Oliwską. Spacerujemy aż do latarni morskiej, po czym wracamy do ul. Rybołowców i dalej ul. Wolności oraz Marynarki Polskiej, docieramy pod MDK.

Myślę, że w ramach serii o dzielnicach (którą chciałbym w tym roku zacząć, więcej będę o tym pisał TUTAJ) dokładniej opiszę ową trasę. Dodam, że taka pętla spacerowa po Nowym Porcie pozwoli zapoznać się z miejscami nad wodą oraz ciekawymi ulicami i kamienicami. Cała trasa ma nieco ponad 5 km.

5. Pętla turystycznej części Historycznego Śródmieścia

Pętla numer pięć to spacer najbardziej znanymi rejonami Gdańska, co może się zdawać dość oklepane, ale serio, sam spaceruje tą trasą od dobrych kilku lat co najmniej raz w ciągu miesiąca i zawsze mi się podoba.

Początek pętli niech stanowi Złota Brama, za którą idziemy Długą i Długim Targiem, przechodzimy przez bramę i most o tej samej nazwie, po czym odbijamy na lewo na nabrzeże wokół płn cypla Wyspy Spichrzów, docierając do Mostu Stągiewnego. Dalej idziemy Szafarnią, nabrzeżem Ołowianki nad Motławą, przechodzimy kładką do ul. Wartkiej i wędrujemy nad Motławą aż do Bramy Mariackiej. Śmigamy Mariacką, trafiamy na Piwną, skąd przez Tkacką lądujemy na Długiej tuż przy Złotej Bramie.

Opisałem to bardzo ogólnie, więc na pewno zrobię jeszcze dokładny opis owej trasy. Na ten moment po prostu polecam się przejść. Taka pętla to niecałe 3,5 km, zatem na spokojną godzinkę spaceru. Szczególnie polecam się przejść po zmroku.

6. Pętla przez fort Góry Gradowej

Zaczynamy od ul. Nowe Ogrody, skąd rzut beretem do tzw mokrej fosy przy ul. Powstańców Warszawskich. Spacerujemy “zewnętrzną” alejką wzdłuż ul. Dąbrowskiego, następnie udajemy się ul. Gradową pod krzyż milenijny, kierujemy na południe, następnie skręcamy w lewo do Reduty Napoleońskiej. Stąd wędrujemy w stronę Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy, za Kościołem Bożego Ciała przechodzimy na drugą stronę ul. 3 Maja i wzdłuż DDR-ki (należy uważać na rowerzystów) spacerujemy aż do ul. Nowe Ogrody.

Wychodzi z tego około 3,5 km spaceru z pięknymi widokami. Należy mieć na uwadze przewyższenia.

7. Pętla przez dawną fosę Dolnego Miasta

Ostatni pomysł (w tym wpisie) na pętle spacerową w Gdańsku, obejmuje południową część Historycznego Śródmieścia. Zaczynamy przy Kościele Św. Trójcy, po czym kierujemy do ul. Rzeźnickiej, dalej przez Plac Wałowy nad dawną fosę przy Bastionie Św. Gertrudy. Spacerujemy wzdłuż dawnej fosy aż do Bastionu Królik, skąd przez ul. Chłodną dochodzimy do ul. Łąkowej. Wędrujemy Łąkową i Wróbla, skręcamy w Toruńską i docieramy pod Kościół Św. Trójcy.

Połączenie natury, fortyfikacji, kamienic i ulic. A to wszystko na trasie o długości nieco ponad 4 km.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Na koniec kilka kwestii!

Po pierwsze – DZIĘKUJĘ. Każdemu kto wchodzi na bloga, czyta wpisy, ogląda zdjęcia, jest zainteresowany. Wiem, że jest stałe grono czytelników, bardzo się cieszę.

Po drugie – jeśli trafiłeś na mojego bloga po raz pierwszy, zerknij do innych wpisów – jest ich ponad 470!!! (tyle było, gdy udostępniałem ten artykuł, obecnie – w kwietniu 2021 roku – jest już ponad 600 artykułów na blogu!). Mały update – w marcu 2023 artykułów na blogu jest już ponad 800!

Po trzecie – koniecznie polub mój fanpage 7 zdjęć z Gdańska (klik)

Po czwarte i ostatnie – zamierzam jeszcze w tym roku wystartować z projektem dzielnicowym. Będę zbierał ciekawe, często mało znane miejsca z danej dzielnicy, tworzył trasy i dokładnie je opisywał. Jesteście ciekawi? 😉

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa