Siedem pomysłów na nieszablonowy spacer po Gdańsku

S

Cześć przyjaciele 🙂

W czerwcu ubiegłego roku przedstawiłem siedem pomysłów na letni spacer po Gdańsku.

Artykuł cieszył się powodzeniem, postanowiłem zatem zebrać miejsca i ułożyć drugą jego część.

Spacery są dla tych, którzy chcą poznać Gdańsk na nowo, nieco inny aniżeli na co dzień, zaskakujący, spokojny, piękny.

Po odbyciu każdego z nich, to miasto nie będzie już takie samo!

1. Ze Stogów na Górki Zachodnie

Na Stogi wybieramy się tramwajem linii 3 lub 8, wysiadając na przystanku “Zimna”. Ulicą o tej samej nazwie, dojdziecie nad Martwą Wisłę, następnie wracacie do ul. Tamka, kierujecie się w stronę kanału “Łacha”. Idąc nad kanałem, skręcacie w prawo na ul. Zawiślańską, a następnie w lewo.

Droga wiedzie wzdłuż Martwej Wisły, jest spokojnie, zielono, pięknie. Prostą drogą docieracie do ul. Kutnowskiej, przy której pojawia się zabudowa, po czym odbijacie w lewo w Łęczycką i dalej udajecie się w prawo ul. Łowicką.

Jeśli chcecie, możecie w tym miejscu skończyć, spoglądając z daleka na Wisłę Śmiałą, jednak wiem, że “miejskich świrów” tutaj nie brakuje, więc idziemy dalej 😉 Za pętlą linii autobusowej 111, skręcacie w lewo w ul. Przełom i podążacie równolegle do nurtu rzeki. Przy samej pętli macie “Górę Źródlaną”, o którą warto zahaczyć dla widoków.

Dalej kroczycie ul. Stogi, która po pewnym czasie bierze zakręt w prawo. Dochodząc niemal do końca, z lewej strony, ukazuje się wejście na plażę nr 20. Za nim zaczyna się świat wydm, plaży, wielgachnych kamieni, ujścia Wisły Śmiałej, falochronów. Widoki kojące serce.

Długość trasy to około 8,5 km.

Plusami trasy są : Długi spacer nad Martwą Wisłą, gdzie jest wiele spokojnych miejsc do posiedzenia. Widok z Góry Źródlanej, z której widać w jednym krajobrazie rzekę, jezioro oraz morze. Widok z kamieni na falochron oraz plażę, który oczaruje każdego.

Trasa widoczna na mapie Gdańska:

2. Z Matarni do Osowej

Przenosimy się, można rzec, na drugi koniec miasta. Spacer zaczynamy na Matarni, przy przystanku autobusowym “Astronautów”, do którego można dotrzeć np. linią 110 i 122 z Wrzeszcza. Idziecie kawałek przy ul. Słowackiego w stronę lotniska, po czym odbijacie w prawo w widoczną drogę w lesie.

Drzewa robią za naturalny ekran akustyczny, a Wy spokojnie idziecie aż do ul. Astronautów i skręcacie w prawo w Radarową. Z Radarowej udajecie się w lewo na Radiową i dalej ponownie w lewo w ul. Spadochroniarzy. Po kilkuset metrach odbijacie w prawo i dalej udajecie się przez pola nad Zbiornik Retencyjny “Rębiechowo 3”.

Tą samą drogą wracacie do ul. Radiowej, zaś dalej skręcacie w prawo w ul. Telewizyjną. Po około 300 metrach odbijacie w boczną drogę, która poprzez pola doprowadzi Was do ul. Meteorytowej. Skręcacie w lewo a następnie w prawo w ul. Wenus, która wiedzie spokojnymi okolicami aż do ul. Planetarnej, na którą skręcacie w prawo.

Tak docieracie do ul. Nowy Świat, skąd już tylko “rzut beretem” nad brzeg Jeziora Wysockiego, gdzie mamy finał spaceru.


Długość trasy to około 10 km.

Plusami trasy są : Wiele wiejskich krajobrazów, która dają zapomnieć o wielkim mieście. Tereny nad wodą przy stawie oraz jeziorze, gdzie można rozłożyć koc lub posiedzieć na trawce i się zrelaksować.

Trasa widoczna na mapie Gdańska:


3.
Z Osowej do Oliwy

Zostajemy w Osowej, gdzie zaczyna się trzeci sugerowany spacer. Dokładniej nad Jeziorem Wysockim. Możecie tutaj dojechać linią 210 spod Dworca Głównego w centrum miasta, wysiadacie na przystanku autobusowym Biwakowa i kierujecie na zachód nad jezioro. Wiem, za moment będziecie się wracać, lecz uważam, że cudny pejzaż jeziora i okolicznych terenów to świetny start dla całej trasy.

Z nad jeziora udajecie się na wschód do ul. Barniewickiej, przecinacie ją i wchodzicie w ul. Biwakową. Z prawej strony ujrzycie wejście do parku, który jest jednym z nowszych zieleńców w Gdańsku. Przechodząc przez park, zachęcam do chwili wytchnienia nad stawem, genialne miejsce!

Wychodząc z parku skręcacie w lewo na ul. Biwakową i kawałek dalej udajecie się dwa razy w prawo na ul. Koziorożca i dalej w lewo na ul. Jednorożca. Tutaj jest już łatwiej, z ul. Jednorożca udajecie się w prawo w ul. Wodnika, którą docieracie do Węzła Owczarnia.

Za węzłem znajdziecie się na ul. Owczarnia, na rozdrożu udajecie się w lewo i przed budynkiem pod nr 37 na drogę z prawej strony. Idziecie jakieś 200 metrów, skręcacie w lewo i za moment w prawo. Droga lasem prowadzi aż w okolicę ul. Spacerowej, jednak kiedy już zobaczycie ową ulicę (oraz usłyszycie) skręcacie w prawo na drogę biegnącą równolegle do niej. Następnie kierujecie się do Oliwy, a finał spaceru jest nad stawem młyńskim u podnóża Pachołka.

Długość trasy to około 9,5 km.

Plusami trasy są : Cudny pejzaż nad Jeziorem Wysockim, możliwość spoczynku w Parku przy ul. Biwakowej, przejście lasem, finał nad stawem 🙂

Trasa na mapie Gdańska:

4. Ze Starych Szkotów do Św. Wojciecha

Spacer zaczynamy przy Kościele Św. Ignacego, jednej z dwóch barokowych świątyń w Gdańsku. Idziecie wzdłuż Kanału Raduni, aż na wysokość Parku Oruńskiego. Wchodzicie do parku i przez część z placami zabaw, kierujecie się w stronę Góry Pięciu Braci.

Ścieżką wśród zieleni docieracie do miejsca, gdzie widać Dolinę Potoku Oruńskiego, wówczas udajecie się w lewo (na południe) do ul. Kampinowskiej. Skręcacie w lewo po czym dochodzicie do ul. Nowiny.

Ul. Nowiny spacerujecie aż do ul. Starogardzkiej, po czym, przechodząc przez most idziecie drogą technologiczną nad Kanałem Raduni. Z nad Raduni skręcacie w prawo na wysokości nr 394.

Podążacie na zachód przez jakieś 550 metrów, po czym skręcacie w lewo, spacerując na południe do ul. Stromej i skręcacie w lewo. Tak docieracie z powrotem do Kanału Raduni. Przy Kościele Św. Wojciecha mamy finał spaceru.


Długość trasy to około 8,5 km.

Plusami trasy są : Malowniczy Kanał Raduni, tereny zielone i widokowe na zachód od ul. Trakt Św. Wojciecha.

Trasa na mapie Gdańska:

5. Z Sobieszewa do Przegaliny

Do Sobieszewa (za most) dojedziecie liniami autobusowymi 186 oraz 112. Spacer zaczynacie od ul. Turystycznej, za cmentarzem skręcacie w lewo w ul. Falową. Podążając w stronę morza, usłyszycie fale i po chwili zobaczycie.

Dalej na wschód w stronę Świbna polecam wybrać spacer naprzemiennie plażą i lasem. Nim dojdziecie do Przekopu Wisły odbijacie na południe do ul. Świbnieńskiej. Świbnieńską docieracie do Śluzy i tutaj mamy finał spaceru. W pobliżu znajduje się pętla linii autobusowej 112.

Długość trasy to około 13 km. 


Plusami trasy są : Piękna i mało uczęszczana plaża, długi odcinek do przejścia lasem, otwarte przestrzenie, widoki przy Śluzie.

Trasa na mapie Gdańska:

6. Z Chełmu do Łostowic

Spacer zaczynamy przy rondzie łączącym ulice Worcella, Buczka, Odrzańską i Chałubińskiego. Wybieracie tą pierwszą, docieracie do drugiego ronda i skręcacie w prawo w ul. Cienistą. Cienista za skrzyżowaniem z al. Sikorskiego zmienia się w ul. Witosa.

Na wysokości Kościoła Św. Urszuli Ledóchowskiej udajecie się w stronę “Pasażu Chełmskiego”. Za ul. Szpora, schodzicie do widocznego w dole stawu. Jarem Wilanowskim docieracie do ul. Wilanowskiej, przecinacie Al. Waclava Havla i dalej spacerujecie ul. Płocką.

Skręcacie w lewo w ul. Koszalińską. Dalsza część spaceru wiedzie przez Park na Kozaczej Górze, gdzie można skorzystać z wieży widokowej. Dochodzicie do ul. Świętokrzyskiej, skąd skręcacie w lewo w ulice Wielkopolską docierając nad staw. Tutaj mamy finał spaceru.

Długość trasy to około 5,3 km.

Plusami trasy są : Możliwość wypoczynku w Jarze Wilanowskim, spacer parkiem na Kozaczej Górze, widoki z wieży widokowej, miłe chwile nad stawem przy Wielkopolskiej.

Trasa na mapie Gdańska:

7. Z Suchanina na Jasień

Początek spaceru to Staw na Cygańskiej Górze, gdzie można z centrum dojechać autobusami linii 115, 130, 184, 210. Po chwili na ul. Bethovena, skręcacie w lewo w ul. Powstańców Warszawskich. Następnie wybieracie ul. Otwartą, którą spacerujecie do samego końca, skręcacie w prawo i za moment w lewo, w stronę ronda przy GPNT (Gdański Park Naukowo Technologiczny).

Dalej ul. Trzy Lipy i Piecewską docieracie do ul. Żylewicza. Mijając ZKPiG nr 21 wejdziecie na ul. Marusarzówny, za którą zejdziecie w dół do doliny. Następnie kierujecie się na południe do ul. Myśliwskiej. Możecie zahaczyć o Wróbla Staw i Zbiornik Retencyjny Jasień, lecz nie koniecznie.

Dalej skręcacie w ul. Jasieńską, którą dotrzecie do Zwierzynieckiej, przy której ma miejsce niewielki park. Niedaleko jest ul. Kartuska, z której skręcacie w ul. Źródlaną. W ten sposób dojdziecie do Jeziora Jasień i tutaj mamy finał spaceru.

Długość trasy to około 9 km (11,5 km wliczając spacer nad zbiornikami wodnymi).

Plusami trasy są : Widoki w stronę Siedlec z ul. Powstańców Warszawskich, zróżnicowanie wysokościowe terenu przy ulicach Marusarzówny i Powstania Styczniowego, park przy ul. Zwierzynieckiej, reset nad Jeziorem Jasień.

Trasa na mapie Gdańska:

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za uwagę lekturę artykułu. Zapraszam na spacery i odkrywanie własnych tras.

Gdańsk to jedno z najciekawszych miast w Polsce.

Aby się o tym przekonać, warto odbyć choć kilka tego typu spacerów. Wówczas cała optyka patrzenia na miasto się zmieni. Spróbujcie 😉

Jeśli pomysły na spacery są ciekawe zachęcam do polubienia mojej strony na FACEBOOK’u.

Wówczas nie przegapicie żadnego wpisu na blogu, gdzie dokładnie opisuje swoje spaceru i wszelakie miejskie inspiracje.

Odkrywajcie, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • A orientujesz się może jak te trasy spacerowe pod kątem wózka? Wózek terenowy, w lesie, po piasku, na nierównościach daje radę ale czasem zaskoczą mnie gdzieś duże schody albo bardzo wąska ścieżka. 🙂
    A pomysły na spacery super i chętnie bym potestowala (poza Chełmskim, bo ten dobrze znam 🙂 )
    Pozdrawiam

    • Pierwsza propozycja, zawiera przejście dość dzikimi rejonami nad Martwą Wisłą między Stogami na Górkami Zachodnimi. Tam może być ciężko z wózkiem. Dalej już spoko, da radę. Więc mogłaby Pani zacząć od ulicy Kutnowskiej. Z Matarni do Osowej spokojnie da radę, z Osowej do Oliwy również. Trasa numer 4 może być kłopotliwa, zatem być może warto iść po prostu nad Kanałem Raduni, zahaczając o Park Oruński i wzgórze w Św. Wojciechu (tam prowadzą mega strome schody, ale jest inne wejście wzdłuż drogi krzyżowej). Z Sobieszewa do Przegaliny będzie pewnie kłopot na plaży, ale lasem da radę. Z kolei z Suchanina na Jasień są gdzieniegdzie przeszkody, więc celowałbym w spacer głównymi ulicami – Beethovena -> Trzy Lipy -> Piekarnicza -> Bulońska -> Myśliwska -> Jasieńska -> Kartuska -> Źródlana. Dodam, że planuje wpis z miejscami na spacer właśnie z dzieckiem 😉

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa