7 fajnych miejsc na spacer w Gdańsku

7
Cześć Przyjaciele!

Wrzesień i październik to wciąż fajny czas, aby udać się na spacer po mieście.

Przygotowałem Wam 7 fajnych miejsc/tras na spacery po Gdańsku. Są to miejsca znane i mniej znane, trasy krótkie i dłuższe. Tak aby każdy odnalazł coś fajnego dla siebie.

Nie przedłużając, zapraszam do lektury 🙂

1. Dolina Potoku Oruńskiego i Park Oruński

Najlepiej dojechać tramwajami linii 2, 6, 7 lub 11 do pętli “Łostowice Świętokrzyska” i zejść chodnikiem do Zbiornika Retencyjnego “Augustowska”. Możecie obejść staw dookoła, lub od razu odbić w lewo i kierować na wschód Doliną Potoku Oruńskiego. Świetne miejsce na spacer, niedawno wyremontowana droga, spokojne, ładne krajobrazowo, a po kilku chwilach wita Was Park Oruński. Park również nie tak dawno odświeżony, zdecydowanie jedno z ładniejszych miejsc w Gdańsku. Po całym spacerze możecie się udać do “Kuźni” przy ul. Gościnnej na kawkę i coś na ciepło do jedzenia.

2. Nad Motławą i Radunią

Myślę, że każdy czytający te słowa spacerował nad Motławą, również miejsca nad Radunią nie są Wam obce. A gdyby tak połączyć wędrówkę nad Motławą i Radunią w jednym spacerze?

Napisałem o tym jak różny klimat możecie znaleźć nad wodą w centrum Gdańska TUTAJ.

Zaczynacie pod Basztą Łabędź i kierujecie się do Mostu Zielonego, mijając po drodze widoki na Ołowiankę, Szafarnie i Wyspę Spichrzów, oraz oglądając z bliska kolejne bramy i wspaniałego Żurawia. Przechodzicie nad Motławą Mostem Zielonym i schodzicie na Wyspę Spichrzów, idąc jej północnym cyplem do Mostu Stągiewnego, podziwiacie Długie i Rybackie nabrzeża, Ołowiankę oraz Szafarnie, przyglądacie się również nowej zabudowie na samej wyspie. Dalsza trasa wiedzie wzdłuż mariny przy Szafarni, przez Ołowiankę do kładki, za którą skręcacie w prawo i za moment jesteście przy Kanale Raduni. Mijacie Muzeum II Wojny Światowej, Rybaki Górne i Dolne, idąc ul. Wodopój zadzieracie głowy w górę, dalej Wielki Młyn, Most Chlebowy i ul. Elżbietańska, z której świetnie prezentuje się Kanał Raduni wraz z wieżą Kościoła Św. Katarzyny.

3. Trójmiejski Park Krajobrazowy: Złota Karczma -> Oliwa

Trzecia propozycja spaceru jest dla tych, którzy pragnąc zaznać natury w dużym mieście i odetchnąć od zgiełku. Na start spaceru dobrze jest dojechać do przystanku “Harfowa”, gdzie zatrzymują się autobusy linii 110, 122, 126, 157 i 210.

Idziecie ulicą Wiolinową aż do samego wejścia do lasu, i dalej podążacie żółtym szlakiem do Drogi Matarnianej, która kawałek dalej staje się ul. Bytowską. Jeden z ładniejszych naturalnych zakątków Gdańska, super krajobrazy, doliny, wzgórza, stawy, potok. Kiedy dojdziecie do Kuźni Wodnej, możecie skręcić w prawo w ul. Kwietną, którą dotrzecie do centrum Oliwy, na Stary Rynek Oliwski.

4. Dzielnice nadmorskie: od Brzeźna do Jelitkowa

Popularny kierunek wśród osób mieszkających w Gdańsku i nie tylko, jednocześnie obfitujący w piękne miejscówki i widoki oraz świetny na odpoczynek.

Spacer zaczynacie z Parku Brzeźnieńskim, skąd warto jest podejść na Falochron Zachodni, gdyż prowadzi tam droga z pięknym widokiem na Zatokę Gdańską. Wracacie do Parku Brzeźnieńskiego, dalej kierujecie się nadmorską promenadą w stronę Jelitkowa. I tutaj fajnie jest czasami wejść na plażę lub zboczyć do Parku Reagana, aby trochę się poszwendać, znaleźć jakieś ciekawe miejsca i odpocząć: np na leżaku w parku lub siedząc na plaży 🙂 Dochodząc do Jelitkowa, wchodzicie do Parku Jelitkowskiego, który jest ostatnim miejscem na trasie.

PS. Niedługo planuje “miejską podróż” tą trasą, chcąc ogarnąć po drodze jak najwięcej, więc śledźcie bloga bo na pewno będzie relacja 🙂

Możecie też zacząć w Jelitkowie i idąc na Falochron Zachodni złapać zachód słońca!
5. Fosa Starego Przedmieścia i Dolnego Miasta

Piąty pomysł na miejsce dobre na spacer, to bastiony i fosa oddzielająca Stare Przedmieście i Dolne Miasto od Olszynki. Trasa spacerowa mniej popularna wśród mieszkańców Gdańska, a serio piękna.

Możecie zacząć od Placu Wałowego, gdzie dojedziecie spod Dworca autobusem linii 123. Zaraz za budynkiem dawnego Miejskiego Lombardu z 1867 roku wejdziecie na Bastion Św. Gertrudy. Możecie rozejrzeć się po okolicy i dalej kierować wzdłuż fosy do kolejnego bastionu – Bastionu Żubr. Z niego rozciąga się wiele lepszy widok, zatem koniecznie wejdźcie na górę. Dalsze spacer obfituje w zieleń i wodę. Idąc do samego końca, wychodzicie przy ul. Elbląskiej, skąd blisko do autobusów i tramwajów.

6. Stogi i Górki Zachodnie

Od dwóch lat tradycyjnie w październiku jadę na Stogi nad “Pusty Staw” i zaczynam spacer, myśląc o mijającym roku. Ta przestrzeń pozwala mi na spokojne obmyślenie tego co zrobiłem i tego w którą stronę chciałbym podążać.

Dlatego również i Was zachęcam do przebycia podobnej trasy.

Na Stogi dojedziecie tramwajem (na Przeróbkę) i dalej autobusem zastępczym (ze względu na remont torowiska). Spacer zaczynacie nad tzw. “Pustym Stawem” i dalej kierujecie lasem w stronę Górek Zachodnich, docierając do ul. Stogi. Ta ulica prowadzi prosto na plażę, którą wrócicie na Stogi.

7. Stocznia Cesarska

Ostatni pomysł na spacer to kolejne ciekawe miejsca i zupełnie inny, ale jak charakterystyczny dla Gdańska klimat.

Zaczynacie na Moście Wapienniczym i idziecie bulwarem przy Brabanku nad Motławą, dalej przy ul. Wiosny Ludów, po drugiej stronie macie Polski Hak. Kiedy nabrzeże się kończy, wchodzicie na teren Stoczni Cesarskiej. Dalej możecie spacerować ul. Popiełuszki do ECS-u, gdzie warto wjechać (za darmo) na dach i z wysokości oglądać industrialną odsłonę Gdańska.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Liczę, że zainspirowałem Was do spacerów po Gdańsku. Przedstawione miejsca i trasy są znane, choć myślę, że niektóre rzucają inne światło na nasze miasto.

Jeśli macie jakieś swoje ulubione trasy po Gdańsku, piszcie w komentarzu pod spodem lub TUTAJ.

Jeśli chcielibyście więcej pomysłów na wędrówki po Gdańsku, to napisałem już dwa posty po 7 pomysłów na spacer po Gdańsku. Linki są niżej, zaglądajcie!
-> Siedem pomysłów na letni spacer po Gdańsku
-> Siedem pomysłów na nieszablonowy spacer po Gdańsku

Polecam Waszej uwadze fanpage, gdzie niemal każdego dnia zamieszczam zdjęcia, filmiki i przemyślenia odnośnie miasta.
 

 

 

A tutaj możecie wesprzeć mnie i “postawić” kawę 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa