Narysowałem 7 nietuzinkowych miejsc w Gdańsku! Zgadniecie, które to budynki/miejsca? ;)

N

Cześć Przyjaciele!

Niniejszy wpis, przygotowywałem łącznie kilka ładnych tygodni. Wziąłem sobie na “warsztat” narysowanie siedmiu nieco mniej znanych, architektonicznych oblicz Gdańska.

Poznacie różnorodną architekturę miasta, tworzącą odmienny charakter w różnych jego częściach.

W opisach zawrę pewne podpowiedzi, nakierowujące Was na prawidłową odpowiedź. Bowiem chciałbym bardzo, abyście sami spróbowali rozpoznać owe budynki lub miejsca. W niektórych przypadkach będzie to łatwe, w innych trudniejsze, ale to tylko zabawa 🙂

A tak w ogóle, skąd mnie wzięło na rysowanie?

Po pierwsze, dzięki albumom. W latach 2009-2014, robiłem albumy o różnych Polskich miastach i miasteczkach. Pragnąc, by prezentowały się ciekawie, zacząłem rysować. Nigdy się tego nie uczyłem, tylko zwyczajnie, brałem ołówek i działałem tak jak potrafiłem.

Po drugie, kliknijcie TUTAJ. Przeszło 3 lata temu, opublikowałem wpis ze swoimi rysunkami trzech budynków w Gdańsku. Napisałem tam, co daje mi rysowanie miasta, czego się nauczyłem o rysowanych budynkach oraz odkryłem, że niektóre rzeczy dostrzeżemy tylko, jeśli damy sobie czas. Dużo czasu.

Po trzecie, to świetny sposób na poznawanie miasta. Również, a może przede wszystkim, na odległość. Sposób na tęsknotę za ukochanymi miejscami.

Po tym dość długim wstępie, czas na esencje, opisy i zdjęcia rysunków. Miłego oglądania i odgadywania! 🙂

1. To chyba najtrudniejsza rysowana zagadka! Wszystko przez fakt, iż takich kamienic jest w Gdańsku trochę. Ale… jeśli poszukiwania zawęzimy do Wrzeszcza? A dodatkowo, jeśli napiszę, że jest to fragment kamienicy, stojącej przy jednej z odchodzących ulic od Al. Grunwaldzkiej? Teraz powinno być dużo łatwiej, choć wiem, że wciąż nie ŁATWO!

A zatem, wiecie gdzie stoi taka kamienica?

2. Piękny szachulcowy dom w dzielnicy, która jest bramą do Żuław. Nie stoi sam, bowiem jadąc ulicą, mijacie ich kilka/kilkanaście. Tuż obok płynie rzeka, której nazwa kojarzona jest z naszym miastem.

A zatem, wiecie w jakiej dzielnicy i przy jakiej ulicy stoją takie domy?

3. Osiedle położone z dala od centrum miasta. Zabudowane jednorodnie, przytulone do lasu, z tajemniczym stawem. Budynek, który widzicie na rysunku, jest jednym z zabytków owego osiedla.

A zatem, wiecie o jakie osiedle chodzi i fragment jakiego budynku narysowałem?

4. Zestawienie fragmentu spichlerza pamiętającego dawne czasy, ze stojącym za nim współczesnym budynkiem. Serce miasta, które co roku nabiera innego kształtu. Nowy fragment miasta, którego jeszcze kilka lat temu nie było.

A zatem, wiecie o jaką część Gdańska chodzi?

5. Jest ich wiele, jednak zwykle oglądamy je z poziomu ulicy. Tutaj jest inaczej. Ten rysunek był najbardziej wymagający. Ale od Was nie wymagam cudów! Napiszcie o jakieś części Gdańska (na rysunku) mowa.

A zatem, wiecie jaką część Gdańskiego Śródmieścia narysowałem?

6. Jedna z wielu pięknych części Gdańska, jakby wyjętych z daleka z poza miasta. Stojąc przed owym budynkiem, czas zwalnia, ciało i umysł przenosi wprost do wioski z dala od miasta. Na chwilę zapomina się o tym całym harmidrze, klaksonach, kurzu, masie ludzi. Taki malutki, magiczny świat.

A zatem, wiecie o jakim budynku mowa?

7. Znany wielu z Was monumentalnych gmach. Jednak widziany z boku. Na pierwszym planie ceglana kamienica i budynek powojenny, tworzące “ramę” dla bohatera rysunku. Bohatera neorenesansowego, całkiem niedawno wyremontowanego i cieszącego oczy przechodniów.

A zatem, wiecie z którego miejsca jest taki widok? I kim jest ów “bohater”?

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Przyjaciele za lekturę jakże ważnego dla mnie wpisu. Dodam, że jeśli chodzi o rysowanie jestem samoukiem, więc proszę o łagodne traktowanie 🙂

Swoje odpowiedzi, jakie miejsca/budynki narysowałem, możecie umieszczać w komentarzach pod wpisem oraz pod przypiętym postem na fanpage’u -> 7 zdjęć z Gdańska

A może ktoś z Was narysował jakieś miejsca w Gdańsku? Napisał wiersz? Mógłbym zebrać Wasze prace i pokazać na blogu 🙂

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa