37 interesujących, ładnych i ciekawych miejsc w Gdańsku

3

Cześć Przyjaciele!

Dzisiaj mam dla Was dużo dobrego. Postanowiłem zaszaleć i wypisać nie siedem, a TRZYDZIEŚCI SIEDEM interesujących, ładnych i ciekawych miejscówek w Gdańsku.

Gdańsk to masa tego typu miejsc. Miejsc bardziej i mniej okazałych, między zabudową i z dala od typowo miejskiego otoczenia, o wielkim jak i mniejszym obszarze, mało znanych i mocno obleganych.

Wędrując z przypadkowego punktu A do innego przypadkowego punktu B, bez kłopotu napotkamy coś, co nas zainteresuje i skłoni do spędzenia tam kilku chwil.

Opisy miejsc są krótkie i treściwe, po to byście mieli sam konkret – 37 ciekawych miejsc w Gdańsku! Zapraszam do lektury 🙂

1. Nowa plaża na Westerplatte

Wzdłuż bulwaru poprowadzonego po falochronie, od niedawna mamy nową plażę. Bardzo przyjazne miejsce, a usiąść tak przy kamieniach, patrząc na morze i zachód słońca – coś pięknego.

2. Droga do zbiornika “Stara Orunia”

Od ulicy Nowiny do zbiornika wodnego “Stara Orunia”, wiedzie ścieżka jak na zdjęciu. Idąc do góry, warto się obejrzeć 😉

3. Park Oruński

Parku Oruńskiego teoretycznie nikomu przedstawiać nie trzeba. Teoretycznie, bo znam kogoś, kto dopiero ze mną i to w wieku 60 lat po raz pierwszy to miejsce zobaczył. Niedawno rozmawiałem z kolegą w pracy, który również parku na Oruni nie widział. A więc jeśli ktoś z Was nie był – KONIECZNIE!

4. Stocznia Cesarska

Industrialny klimat, statki, żurawie, stare hale, coś czego próżno szukać w wielu innych miastach. Obszar między al. księdza Popiełuszki a Martwą Wisłą, kryje wiele nieodkrytego piękna.

5. Mostek nad Kanałem Raduni

Mostek łączący ulicę Garncarską z Elżbietańska jest świetnym punktem widokowym na Kanał Raduni, Most Ław Chlebowych i Kościół Św. Katarzyny. Szczególnie polecam nocą!

6. Rezerwat przyrody “Mewia Łacha”

Być w mieście, ale tak naprawdę daleko poza nim? W Gdańsku to możliwe. Na końcu miasta, na wschodnim krańcu Wyspy Sobieszewskiej jest miejsce wyjątkowe. Pełne spokoju i uroczych krajobrazów.

7. Zbiornik retencyjny “Rębiechowo III”

Jeden ze zbiorników, o którym mało kto wie. Usytuowany blisko lotniska, wprowadza sielankowy, wiejski klimat w podróże międzynarodowe.

8. Dziedziniec przed Kościołem Św. Trójcy

Urocze miejsce na Starym Przedmieściu. Znajduje się między Kościołem Św. Trójcy, Kaplicą Św. Anny i domem galeriowym. Warto tutaj zabłądzić.

9. Ścieżka do Falochronu Zachodniego

Ścieżka między Parkiem Brzeźnieńskim a Falochronem Zachodnim w Nowym Porcie to spacer z widokiem na morze. A jeśli do tego dodamy zachód słońca? Jest bajkowo.

10. Biskupia Górka

Jedna z części Gdańskiego Historycznego Śródmieścia. Odseparowana, odosobniona, z jakże ciekawym klimatem.

11. Ulica Mariacka

Jeśli ktoś z Was nie był jeszcze w Gdańsku lub znacie kogoś takiego, to wiecie, Mariacką TRZEBA zobaczyć. Klimacik szczególnie po zmroku magiczny.

12. Dach Forum Gdańsk

Dach centrum handlowego Forum Gdańsk jest ciekawym, zaskakującym punktem widokowym. Szczególnie po zmroku, fajnie tak być w mieście, ale jednak obok niego.

13. Północny cypel Wyspy Spichrzów

Miejsce bardzo znane, ale każdy kolejny krok postawiony na nabrzeżu to kolejne, nowe spojrzenie na nadrzeczny, pełen uroku Gdańsk.

14. Ścieżka z widokiem na Bazylikę Mariacką

W parku na terenie Grodziska (popularne “Forty”), znajdziecie wiele uroczych miejsc, ale ta ścieżka zawsze robi na mnie największe wrażenie. Wąska, niepozorna alejka i wielka, masywna, ceglana wieża Bazyliki Mariackiej w tle.

15. Nabrzeże Ziółkowskiego

Świetna miejscówka nad kanałem portowym w Nowym Porcie. Z widokiem na statki, Westerplatte, latarnię morską.

16. Most na wyspę Ostrów

Coś dla fanów stoczniowej odsłony Gdańska. Tutaj mamy widok gdzie pierwsze skrzypce gra stocznia, dopiero dalej widać budynki stojące w centrum miasta.

17. Park Na Zboczu

Umiejscowiony między Wzgórzem Mickiewicza a Siedlcami park, to świetne miejsce z widokiem na Siedlce, Suchanino i Piecki-Migowo (Morenę). Szczególnie ciekawie jest zimą po zmroku, kiedy większość okien w mieszkaniach się świeci.

18. Mostek na Olszynce

Właściwie mostek między Olszynką a Orunią, nad Motławą. Fajne, spokojne miejsce, które upodobałem sobie kiedy chcę odpocząć i zobaczyć zachód słońca.

19. Cmentarz Żołnierzy Francuskich

Bardzo ładne, ukryte miejsca przy ul. Powstańców Warszawskich. Rzadko kto tam zagląda, a to miejsce pozwala w krótkiej chwili uciec od hałasu ulicy.

20. Św. Wojciech

Wysunięta na południowy kraniec Gdańska, spokojna i tajemnicza część miasta. Uroczy kościółek, widoki nad Kanałem Raduni i super widokowo wzgórza.

21. Przegalina

Powrót do centrum Gdańska po wieczorze spędzonym w Przegalinie, to jak powrót do domu z podróży na wieś do rodziny. Wciąż w granicach Gdańska, a zupełnie nie miejskie miejsce.

22. Park Reagana

Wielki nadmorski park, gdzie można spacerować, leżeć na trawce, piknikować, biegać, jeździć rowerem. A tuż obok mamy nadmorską promenadę i plażę. Żyć, nie umierać.

23. Twierdza Wisłoujście

Unikatowy zabytek, dbający niegdyś o to, aby nikt nieproszony od strony morza nie wdarł się do Gdańska. Obecnie twierdze można zwiedzać w sezonie z przewodnikiem.

24. Wnętrze Bazyliki Mariackiej

Wnętrze, które ROBI WRAŻENIE. Przestrzeń, wszechogarniająca biel, ogromne filary, sklepienia, światło wpadające przez wielkie okna… Coś zdumiewającego.

25. Wzgórze Luizy

Punkt widokowy w dzielnicy Łostowice. Nie widać stąd centrum miasta ani morza, ale i tak jest fajnie. W takich miejscach mam poczucie ODKRYWANIA własnego miasta.

26. Kamienna Grobla

Fanstastyczne miejsce! Grobla między Wisłą Śmiałą a jeziorem “Ptasi Raj”. Od kilku lat niestety niedostępna (jakoś da się przejść, ale lepiej nie ryzykować), choć można wejść na jej początek co już daje super wrażenia.

27. Wzgórze nad Południową Obwodnicą Gdańska

Miejsce dla “miejskich świrów”, dla których nie jest dziwne chodzić w takich miejscach i dodatkowo się nimi zachwycać. A jest czym.

28. Diabełkowo

Fragment Wrzeszcza (ulice Wileńska i Grodzieńska) z uroczą przedwojenną zabudową. Rajska enklawa, którą warto zobaczyć, odkrywając kolejne warstwy miasta.

29. Staw “Martynka”

Taka nazwa widnieje na “wikimapii” i dotyczy stawu na Kokoszkach. Nieco ukryty za lasem, pełen jest uroku i spokoju.

30. Plaża na Stogach

Oficjalnie najszersza plaża w Polsce, moim zdaniem najładniejsza w Gdańsku. Tutaj nikomu miejsca nie zabraknie. A jeśli przyjdziecie podziwiać wschód słońca, może się okazać, że cała plaża będzie dla Was. 😉

31. Jar Wilanowski

Wąwóz położony między dzielnicami Chełm i Ujeścisko. Jest naturalnym kierunkiem spacerów mieszkańców tych dzielnic. Warto samemu przekonać się jak to miejsce żyję i jak jest ładne.

32. Ulica Chlebnicka

Chlebnicka posiada moim zdaniem najładniejszą i najbogatszą pierzeję kamieniczek na Głównym Mieście. Położona między mocno uczęszczanymi Mariacką i Długim Targiem, jest trochę pomijana, a warto poświęcić jej kilka chwil.

33. Góra Źródlana

Najwyższa wydma w Gdańsku (na Górkach Zachodnich) z niebagatelnym widokiem. Gdzie bowiem widać z jednego miejsca – rzekę, jezioro i morze? 🙂

Wisła Śmiała, jezioro Ptasi Raj i morze

34. Park przy ul. Chirona w Osowej

Zapewne wielu z Was nie zna tego miejsca, a w moim odczuciu jest to jeden z ładniejszych zieleńców w Gdańsku. Będąc w okolicy, warto zajrzeć.

35. Oliwskie ZOO

Spacer parkiem z pięknymi krajobrazami i do tego Ogród Zoologiczny? Gdańskie ZOO to połączenie parku, krajobrazów i oczywiście wspaniałych zwierząt. Koniecznie do zobaczenia.

36. Ołowianka

Od lat moje ulubione miejsce w Gdańsku. Nabrzeża z pięknymi widokami na Główne Miasto i Wyspę Spichrzów, Filharmonia, fontanna, mniej znane rejony za przepompownią ścieków. Warto odkrywać.

37. Park w Królewskiej Dolinie

Uroczy, mało znany i raczej rzadko odwiedzany park we Wrzeszczu. Trzy stawy, klimatyczne alejki, potok, ławeczki. Nic tylko przyjść i odkrywać.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu. Wierzę, że znaleźliście choć jedno miejsce, które w najbliższym czasie odwiedzicie. Jeśli macie jakieś pytania, zachęcam do komentowania.

Oczywiście takich miejsc w Gdańsku jest więcej. Na blogu od samego początku staram się pokazać jak ciekawe i pełne uroku oraz niespodzianek mamy miasto.

Zapraszam serdecznie na facebook’a -> 7 zdjęć z Gdańska

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa