Jaki jest Wasz Gdańsk? Wasze skojarzenia z grodem Neptuna

J

Cześć Przyjaciele!

W lutym opublikowałem wpis pt. “Z czym kojarzy Ci się Gdańsk? Siedem skojarzeń“. Wymieniam tam moje siedem pierwszych skojarzeń z Gdańskiem.

W komentarzach na facebook’u (7 zdjęć z Gdańska), wypisaliście swoje skojarzenia. Zebrałem je wszystkie, przygotowując niniejszą notkę.

Aby było łatwiej wszystko uporządkować, podzieliłem Wasze skojarzenia na nieco większe kategorię.

Jeśli chcecie zobaczyć, jaki jest Wasz Gdańsk, z czym kojarzy się Wam gród nad Motławą, zapraszam serdecznie do lektury!

Miejsca ikony

Jest kilka symbolicznych miejsc, kilka słów “wytrychów”, które w mgnieniu oka kojarzą się z Gdańskiem. A są to piękna uliczka Mariacka, którą wymieniło 6 osób, słynny Żuraw, wymieniony 8 razy, Fontanna Neptuna, powtarzana przez Was 9 razy, najbardziej znana ulica Długa, odnotowana 5 razy, wymieniona 3 razy Bazylika Mariacka i tyle samo Ratusz Głównego Miasta. Do tego Stocznia, która wraz z Neptunem była najczęściej przez Was wymieniana, Westerplatte (4 wzmianki) i Pomnik Poległych Stoczniowców (2 wzmianki).

Warte podkreślenia jest to, iż każde z tych miejsc ma mnóstwo wartości, historii, uroku. Ukazuję potęgę miasta, jego, tkwiącą w przeszłości, siłę. Spacerując ulicami miasta, nie sposób nie zwrócić uwagi na stoczniowe żurawie, masywną wieżę Bazyliki Mariackiej bądź śliczną, smukłą wieżę Ratusza Głównego Miasta.

Położenie miasta

Gdańsk jest wyjątkowo położonym miastem, o czym napisałem chociażby TUTAJ. Fakt ten nie uszedł Waszej uwadze. Kojarzycie Gdańsk z plażą i morzem, które wymieniło po 6 osób, z tym wiąże się skojarzenie z wiatrem (2 wzmianki) oraz przestrzenią, krzykiem mew, bursztynami (2 osoby) i spacerem. Nie ma Gdańska bez Motławy, którą wymieniliście 5 razy. Patrząc zaś szerzej, wypisaliście takie skojarzenia jak port, morenowe wzgórza, Wyspę Sobieszewską i Olszynkę.

Powyższe skojarzenia, odnoszą sie do każdego z trzech mezoregionów, składających się na całe miasto. Morenowe Wzgórza to Pojezierze Kaszubskie, Olszynka to Gdańskie Żuławy, z kolei Wyspa Sobieszewska – Mierzeja Wiślana.

Ludzie

Miasto to ludzie. Ludzie tworzą miasto, inaczej nie miałbym o czym już szósty rok pisać 😉 Wymieniliście Jana Heweliusza, Lecha Wałęsę, Stanisławę Fleszarową-Muskat, Pawła Adamowicza. Wspomnieliście również “malarza na Długiej”. Do tego, co mnie się spodobało, kojarzycie Gdańsk z przyjaciółmi i wspaniałymi, otwartymi ludźmi.

Wspomnienia/dom

Równie często, pisaliście o wspomnieniach związanych z Gdańskiem. Aż 7 osób wzmiankowało dzieciństwo, 3 osoby szkołę, 2 osoby stan wojenny, poza tym przeszłość, fotografa z Baszcie Jacek i zapach Blaszanki. Miasto to również dom. Dosłownie i w przenośni. 3 razy wzmiankowaliście dom właśnie, 2 razy rodzinę, raz tatę. Padło skojarzenie “moje miasto”, zatem nie chodzi tylko o murowany dom, w którym mieszkamy, ale również całe miasto, które traktujemy w ten sposób.

Miejsca ważne dla Was

Każdy z nas kojarzy Gdańsk również z miejscami niekoniecznie bardzo znanymi, ale dla nas konkretnie ważnymi. W komentarzach pojawiły się: uliczki Dolnego Wrzeszcza, Lody Miś, Gaj Gutenberga, Browar we Wrzeszczu czy Politechnika. Do tego trzy razy napisaliście o Grodzisku.

Wartości

Miasto niesie ze sobą coś więcej niż ulice, gwar i budynki. To wartości. Od miasta można się uczyć. 5 osób kojarzy Gdańsk z “kolebką Solidarności”, aż 7 osób z wolnością, pięciu z Was napisało, że Gdańsk kojarzycie z pięknem, 2 osoby wzmiankowały rozwój i do tego jeszcze uśmiech.

Inne

Wypisaliście wiele skojarzeń, których nie potrafię wpasować do ww. kategorii. A są to: spichlerze, filharmonia, ulica Piwna, ECS, Rybka, zacumowane statki, Stara Poczta, Hala Targowa, Twierdza Wisłoujście, Bastiony i fosa.

Mniej przyjemne skojarzenia

Oczywiście nie zabrakło mniej przyjemnych skojarzeń. Jednocześnie cieszy fakt, że było ich niewiele, a skupiliście się na plusach. Kojarzycie Gdańsk z więzieniem, deweloperami, z tym, że jest drogo oraz ze śmieciami.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Lutowy wpis, pokazał mi, że myślimy o Gdańsku pozytywnie. Tak też kojarzymy nasze miasto. Cieszę się, że napisałem tę zupełnie nieplanowaną notkę. Dziękuję Wam, gdyż bez Was bym tego nie zrobił.

Zachęcam do czytania reszty wpisów na blogu, których opublikowałem już ponad 500!

Jeśli interesuje Was Gdańsk, nie tylko ten znany, zapraszam do polubienia fanpage’a 7 zdjęć z Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa