7 miejsc, które warto odwiedzić w Brętowie (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w „projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował co czwartek przez 2 lub 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np w Nowym Porcie nie ma).

Pokazałem Wam już Wrzeszcz. Jeśli nie mieliście okazji, nadrobicie, klikając TUTAJ.

Drugą dzielnicą, której się przyjrzymy, jest Brętowo!

W niniejszym artykule, zajmiemy się siedmioma miejscami bądź obszarami, które warto odwiedzić w Brętowie.

Pokazałem Wam również Wrzeszcz, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę, Wisłoujście, Olszynkę, Rudniki i Matarnię, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór, Szadółki, Rębowo, Żabiankę, Jelitkowo, Biskupią Górę, Nowe Ogrody i Fort Góry Gradowej, Stare Przedmieście, Dolne Miasto, Długie Ogrody, Główne Miasto, Stare Miasto, Ołowiankę i Wyspę Spichrzów. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniłem w tym wpisie.

Zapraszam serdecznie do lektury!

1. Matemblewo

A konkretniej – Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej. Zatopiony w lesie, niewielki fragment całej dzielnicy, otula spokojem i sielskim klimatem. Kościół Matki Bożej Brzemiennej, droga krzyżowa z ołtarzem papieskim (z wizyty Jana Pawła II w Sopocie na Hipodromie w 1999 roku) oraz kapliczka. Świetne na przystanek w trakcie dłuższej pieszej lub rowerowej wycieczki.

2. Niedźwiednik

Niedźwiednik przez wiele osób uważany jest za osobną dzielnicę, choć biorąc pod uwagę aktualny podział administracyjny, należy do dzielnicy Brętowo. Kazałem długo mu na siebie czekać, a kiedy w końcu tam trafiłem, byłem pod wrażeniem. Widoków oczywiście! Konkretne miejsca pokażę w kolejnym wpisie z tej serii – “7 świetnych punktów widokowych w Brętowie”. Spacer w celu odkrywania krajobrazów sam w sobie jest fascynujący.

3.Dziki teren między ul. Potokową a Słowackiego

“W tym miejscu miał powstać szpital” – taką informacje o tym obszarze można przeczytać na wikimapii. Totalnie niesamowite miejsce! Puste. Spokojne. A przecież tuż obok jest ul. Słowackiego, Rondo de la Salle, Potokowa. Zapchane samochodami.

4. Dawny zespół młyński górny

Zbiornik retencyjny i teren rekreacyjny położony na biegu Potoku Strzyża. (Jakby co, o Strzyży jest niżej. ;)) Bardzo lubię klimat tego miejsca, nietypowe ławki, wodę, spokój.

5. Strzyża

Strzyża na terenie Brętowa to osobna historia. Niekoniecznie mam na myśli historię Potoku 😉 Raczej historii wędrówki od ujścia do źródeł Strzyży! Bowiem chcąc iść nad samym potokiem na terenie Brętowa… no trzeba się namęczyć i przedzierać przez krzaki. W zamian odkrywa się cudne, niedostępne miejsca.

6. Stacja PKM “Niedźwiednik”

Położona na pograniczu Brętowa i Wrzeszcza, jest dobrym punktem widokowym. W dużej mierze na Wrzeszcz, ale to nie ma znaczenia 😉

7. Lasy

Brętowo to zielona dzielnica. Na północ i południe od ul. Słowackiego, mamy wspaniałe leśne tereny. A tam wiele nieodkrytych dróg.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu.

Za tydzień przedstawię 7 punktów widokowych w Brętowie, zaś za dwa tygodnie trasę zwiedzania po Brętowie.

Dołącz do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to” i bądź na bieżąco.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa