7 miejsc, które warto odwiedzić na Starych Szkotach (projekt dzielnicowy)

7

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował co 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np w Nowym Porcie nie ma).

Trzecią dzielnicą są Stare Szkoty!

W niniejszym artykule, zajmiemy się siedmioma miejscami bądź obszarami, które warto odwiedzić w danej dzielnicy oraz punktami widokowymi.

Pokazałem Wam również Wrzeszcz, Brętowo, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Wyspę Sobieszewską, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę, Wisłoujście, Olszynkę, Rudniki i Matarnię, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór, Szadółki, Rębowo, Żabiankę, Jelitkowo, Biskupią Górę, Nowe Ogrody i Fort Góry Gradowej, Stare Przedmieście, Dolne Miasto, Długie Ogrody, Główne Miasto, Stare Miasto, Ołowiankę i Wyspę Spichrzów. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Dodatkowo, trzymajcie mapkę z zaznaczonymi miejscami, które wymieniłem w tym wpisie.

Zapraszam serdecznie do lektury!

1. Kościół Św. Ignacego Loyoli

Jedyny, poza Kaplicą Królewską, barokowy kościół w Gdańsku. Zbudowany w połowie XVIII wieku, jest największym i najważniejszym zabytkiem dzielnicy. Warto zajrzeć do wnętrza, w którym zachowało się zabytkowe wyposażenie. Przed świątynią stoi drewniana dzwonnica z 1777 roku. Kościół wraz z dzwonnicą, stanowi ważny element architektoniczny w krajobrazie Starych Szkotów.

2. Szaniec Jezuicki

Drugi najbardziej znany zabytek Starych Szkotów. Fort trapezowy, został zbudowany w połowie XIX wieku przez Prusaków. Stanowi bardzo ciekawy element, kontrastując ze zwyczajną zabudową mieszkaniową tuż obok. Idąc ulicą, nagle mamy głęboką na kilka metrów fosę i mające ponad 150 lat mury. To robi wrażenie.

3. Widok z ul. Kolonia Anielinki

Tuż obok Szańca Jezuickiego, na ul. Kolonia Anielinki, łatwo odszukać nieoficjalnego punktu widokowego. Widać z tego miejsca dawną fosę Dolnego Miasta, Bastion Żubr, Kamienną Śluzę, Dolne Miasto oraz dzielnice położone dalej – Przeróbkę i Stogi. Z kolei z drugiej strony, rozciąga się Orunia.

4. Widok z górki obok cmentarza

Na południe od Cmentarza Św. Ignacego, ma miejsce polanka. Jest to polanka usyuowana na wzniesieniu. Mamy zatem piękne widoki, mogąc podziwiać je, siedząc na trawce w samotności.

5. Kanał Raduni

XIV-wieczny zabytek jest atrakcją i ważnym miejscem kilku Gdańskich dzielnic, przez które przepływa. Również Stare Szkoty mają to szczęście, leżeć nad kanałem. Jeśli pragniemy zaznać ładnych obrazków owej dzielnicy, warto przejść się alejką nad kanałem. Dowód macie niżej.

6. Dziki teren przy torach

Miejsce mniej oczywiste, a leżące na terenie dzielnicy. Między torami kolejowymi a ul. Sandomierską, rozciąga się spory, niezabudowany, dziki teren. Odkryłem go z kumplem i opisałem TUTAJ. Niecodzienne spojrzenie na znane budynki zmienia perspektywę i daje odświeżyć myślenie o mieście.

7. Ul. Mostowa

Patrząc na granicę Starych Szkotów na “wikimapii”, fragment ulica Mostowej jest w ich obrębie. Wybrałem ją do tego zestawienia ze względu na fakt, iż przebiega tuż obok dawnej fosy i mamy stąd widok na Bastion Żubr.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za wizytę na blogu i lekturę nowego wpisu.

Za tydzień, przedstawię trasę zwiedzania Starych Szkotów, łączącą większość miejsc, które wymieniłem w niniejszym artykule.

Dołącz do społeczności bloga, klikając poniżej “lubię to” i bądź na bieżąco z nowymi notkami.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa