10 najciekawszych budynków w Gdańsku

1

Cześć Przyjaciele!

Gdańsk, jak każde stare miasto, przez wieki rozwoju i rozbudowy, dorobił się najróżniejszych budynków. Znajdziemy w mieście przykłady mniej i bardziej interesujących gmachów. Niektóre z nich powstały wieki temu, niektóre są wiele młodsze.

Postanowiłem wybrać i opisać pokrótce 10 moim zdaniem najciekawszych budynków w Gdańsku.

Oczywiście to subiektywny wybór, z tego względu jeśli macie swoje inne typy, proszę o komentarz pod tym wpisem lub wiadomość na fanpage -> 7 zdjęć z Gdańska (klik)

Tymczasem zapraszam do zestawienia 10-ciu najciekawszych budynków w Gdańsku!

1. Bazylika Mariacka

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku był budowany z przerwami aż 159 lat! Powstająca w latach 1343-1502 świątynia, jest największą na świecie, zbudowaną z cegły. Jej wymiary to 105 metrów długości, 66 metrów szerokości (w transepcie), 29 metrów wysokości od posadzki do sklepienia oraz wieża o wysokości 82 metrów. Prezentuje się niesamowicie zarówno w panoramie miasta (chociażby z Góry Gradowej), jak i wąskich uliczek Głównego Miasta (np Złotników, Kaletnicza, Mariacka). W takim zestawieniu nie mogło jej zabraknąć.

Po więcej informacji zapraszam do artykułu -> 7 ciekawostek o Bazylice Mariackiej (klik)

2. Hala Widowiskowo-Sportowa “Olivia”

Dobrze znana “Olivia” została zaprojektowana przez duet Panów Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego. Zbudowana w latach 1965-1972, budzi mój podziw architekturą i specyficznym kształtem. Niedawno wyremontowano elewacje oraz zainstalowano iluminacje, dzięki czemu “Olivia” odzyskała piękno z dawniejszych lat.

3. Muzeum II Wojny Światowej

Siedziba Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku powstawała w latach 2012-2017. Zajmuje teren byłej dzielnicy “Wiadrowni” i od razu rzuca się w oczy, aczkolwiek w moim odczuciu nie szokuje. Projekt architektoniczny opracowany przez studio “Kwadrat” jest o tyle ciekawy, iż cała wystawa mieści się kilkanaście metrów pod ziemią. Ponad posadzką placu wyrasta wysoka, pochyła, czerwona wieża, po części przeszklona.

W centrum Gdańska w ostatniej dekadzie zbudowano kilka budynków pretendujących do miana “ikon”, jednak jeśli miałbym wybierać, postawiłbym właśnie na siedzibę MIIWŚ.

4. Falowiec przy ul. Obrońców Wybrzeża

Już 10 lat temu, kiedy pokazywałem rodzinie Gdańsk, pojechaliśmy na Przymorze zobaczyć falowiec. Ten stojący przy ul. Obrońców Wybrzeża ma niemal 900 metrów długości, a został zbudowany w latach 1970-1973. Przeznaczony dla 6 tysięcy mieszkańców blok jest najdłuższym w Polsce i drugim pod tym względem w Europie.

5. Żuraw

Gdańsk to od samego początku miasto portowe, zatem nie mogę pominąć budynku związanego z tym aspektem miasta. Żuraw to połączenie bramy miejskiej i portowego dźwigu. Zbudowany w latach 1442-1444 jest największym zachowanym dźwigiem portowym średniowiecznej Europy. Prawdziwy symbol miasta. Patrzysz na Żuraw, myślisz Gdańsk.

Jeśli chcesz zobaczyć jak narysowałem m.in. Żuraw, zapraszam TUTAJ (klik).

Żuraw gra bardzo ważną rolę w krajobrazie nad Motławą

6. Gmach główny Politechniki Gdańskiej

Przepiękny gmach główny Politechniki Gdańskiej, został wzniesiony w latach 1900-1904 wg proj. Hermanna Eggerta i Georga Thura, z uszczegółowieniami Alberta Carstena. Neorenesansowy budynek stoi na osi ul. Narutowicza, stanowiąc doskonałą wizytówkę samej uczelni, jak i całego miasta. Nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu.

7. Schronisko Młodzieżowe

Schronisko Młodzieżowe im. Paula Beneke, zostało wzniesione w latach 1938-1940 na Biskupiej Górze. Autorem zrealizowanego w 1,5 roku projektu był Hans Riechert. Co ciekawe, po oddaniu było to największe schronisko w Niemczech (mogło pomieścić do 500 gości). Imie Paula Beneke, nie pozostawało bez odbicia w owym budynku, który oryginalnie posiadał modele okrętów, upamiętniające zdobycie przez niego “Sądu Ostatecznego”.

8. Hala K1

Hala K1 na zlokalizowana jest na wyspie Ostrów na terenie Stoczni Gdańskiej. Wymieniam ją tutaj z jednego powodu – wielkości. Około 7 ha powierzchni! To największa hala w środkowo – wschodniej Europie.

Niestety nie mam zdjęcia samej hali, z tego względu dodaje fotografię z jej okolic.

9. Stadion Energa

Stadion w dzielnicy Letnica, zbudowano w latach 2008-2011. Jego pojemność wynosi 41 620 miejsc, wymiary to 236 na 203 metry i 45 metrów wysokości. O jego wyjątkowości stanowi elewacja, wykonana z 18 tysięcy płytek w 6 odcieniach bursztynu. Jest to jeden z ładniejszych stadionów w Europie.

10. Dworzec Główny

Ostatnim budynkiem, który postanowiłem zamieścić w tym jakże ciekawym zestawieniu, jest gmach Głównego Dworca Kolejowego. Zbudowany u schyłku XIX wieku, neorenesansowy, jest jednym z tych budynków, bez których nie wyobrażam sobie Gdańska.

Więcej o Dworcu oraz innych budynkach z przełomu stuleci, przeczytacie TUTAJ (klik).


Kilka (ważnych) słów na koniec

Zdaje sobię sprawę, że poza dziesięcioma budynkami wymienionymi wyżej, jest wciąż wiele innych bardzo ciekawych.

Jeśli macie ochotę na kolejną dziesiątkę, lub chociaż siódemkę, dajcie znać 😉

Jeśli nie miałeś okazji, poniżej masz pięć ostatnich artykułów na blogu, życzę miłej lektury!

Drogi czytelniku, dołącz do społeczności bloga, śledząc mój fanpage 7 zdjęć z Gdańska (klik).

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa