Majówka w Gdańsku – 11 miejsc/tras/atrakcji na świeżym powietrzu

M

Cześć Przyjaciele!

Ze względu na zbliżającą się “majówkę”, wypisałem Wam 11 pomysłów co możecie zobaczyć w Gdańsku na świeżym powietrzu. Nawet jeśli przyjedziecie na dzień, warto mieć jakiś cel.

Z racji obostrzeń, ciężko o atrakcje typu restauracje, muzea itp., ale mimo wszystko zachęcam do przyjazdu do Gdańska, bowiem znajdziecie tutaj mnóstwo możliwości spędzenia wolnego czasu mimo pandemii.

Oto 11 atrakcji w Gdańsku na “majówkę”

1. Wschód/zachód słońca na plaży

Plaż w Gdańsku jest około 21 km, zatem każdy znajdzie jakiś fragment dla siebie. Jednak, by poczuć klimat i magię tej scenerii, polecam wschód lub zachód słońca właśnie na plaży. Możecie wierzyć lub nie, ale świat mało kiedy jest tak piękny, jak plaża przy wschodzie lub zachodzie słońca.

1 maja wschód będzie o 5:08, zaś zachód o 20:19. Jeśli macie możliwość, polecam całym sercem!

A jaką plażę wybrać? Na przykład Stogi (na zdjęciu – jeśli chcecie zobaczyć więcej zdjęć, zapraszam TUTAJ), gdzie dojedziecie w 25 minut tramwajem numer 9 spod Dworca Kolejowego i Bramy Wyżynnej.

2. Piękna trasa ze Stogów na Górki Zachodnie

Skoro już jesteśmy przy Stogach, polecam trasę, o której pisałem wiele razy, chociażby TUTAJ. Zaczyna się przy Pustym Stawie (jezioro) gdzie dojedziecie tramwajem linii 9 (przystanek Rozłogi). Biegnie nad jeziorem, następnie lasem aż na Górki Zachodnie, skąd możecie wrócić plażą na Stogi.

3. Zachwyć się Wyspą Sobieszewską

Wyspę Sobieszewską moglibyście zwiedzać nawet kilka dni. To najpiękniejsza naturalna dzielnica Gdańska, położona na mierzei, zajmuje 35 km2, a mieszka tam tylko około 3400 osób. Plaża, lasy, rzeki, rezerwaty przyrody, to wszystko na Was czeka.

O ciekawych miejscach na Wyspie Sobieszewskiej, napisałem TUTAJ, zaś TUTAJ opisałem trasy piesze i rowerową.

4. Kajakiem po wodnych zakątkach Gdańska!

Gdańsk to miasto wypełnione wodą. Prócz morza, jest wiele rzek, kanałów, które pozwalają zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy i dodatkowo nieco odizolować. Kajak wypożyczycie TUTAJ, tam również znajdziecie dostępne trasy i miejsca, w które warto się udać.

Od siebie polecam na początek opłynąć Wyspę Spichrzów i dodatkowo Ołowiankę. Zapewniam, że widoki są świetne!

5. Największy Ogród Zoologiczny w Polsce

Oliwa to jedna z piękniejszych Gdańskich dzielnic. Jednym z jej wielu atutów jest pięknie położony między morenowymi wzgórzami Ogród Zoologiczny. Gdańskie ZOO to świetne miejsce na spacer, taki wielki park, z tą różnicą, że mamy możliwość podglądać życie wielu gatunków zwierząt.

Wszystkie informacje dotyczące zwiedzania Ogrodu Zoologicznego, znajdziecie TUTAJ.

6. Gdańskie nadmorskie parki (spacer i piknik)

Od Brzeźna do Jelitkowa ciągną się nadmorskie parki oraz nadmorska promenada. Możecie zacząć spacer od Parku Brzeźnieńskiego im. Jana Jerzego Haffnera, skąd pięknie widać morze, następnie kierować się do Parku Ronalda Reagana, największego w Gdańsku (około 100 ha), gdzie znajdziecie miejsce na piknik na trawie, skończyć zaś w Parku Jelitkowskim.

Tuż obok Parku Brzeźnieńskiego przyjeżdżają linie tramwajowe numer 3 i 5, zaś w okolicy Parku Jelitkowskiego jest pętla tramwajowa, skąd odjeżdżają tramwaje numer 4, 6 i 8.

Po drodze jest również molo

7. Zobacz najładniejszy Polski stadion piłkarski

W gdańskiej dzielnicy Letnica, w latach 2008-2011, zbudowano wspaniały stadion piłkarski. Jego charakterystyczna, bursztynowa elewacja, stała się znakiem rozpoznawczym w panoramie miasta. W moim odczuciu, ze względu na pomysł i nawiązanie do bursztynu i morza jest najładniejszy w całej Polsce.

Do stadionu dojedziecie tramwajem numer 7 i 10 spod Dworca Kolejowego (musicie wysiąść na przystanku “Stadion”). Informacje na temat zwiedzania, znajdziecie TUTAJ.

8. Fort Góry Gradowej i dawna fosa Dolnego Miasta

To właściwie dwa różne miejsca, choć łączy je fakt, iż położone są w Historycznym Śródmieściu Gdańska.

Fort Góry Gradowej warto zacząć zwiedzać od Góry Gradowej właśnie, czyli świetnego punktu widokowego. Jednocześnie na nim nie poprzestawać, gdyż dalej znajdziecie fajne miejsca z widokami, zabytkowe schrony i koszary. W schronach i remizach artyleryjskich, zlokalizowana jest dostępna za darmo wystawa “Wehikuł czasu – człowiek i pocisk”. Dodatkowo “forty” to piękny park.

Najłatwiej trafić tam idąc do Dworca PKS i wchodzić coraz wyżej.

Dawna fosa Dolnego Miasta leży nieco bardziej na uboczu (trzeba dojść do końca ulicą Łąkową i Wróbla), ale też nie jest tak mocno oblegana. Zobaczycie tam XVII-wieczną Kamienną Śluzę, Bastion Św. Gertrudy i Żubr. Spacer nad wodą umila zieleń, z kolei z Bastionu Żubr jest widoczna ładna panorama miasta.

Aby tutaj dotrzeć, polecam podjechać autobusem linii 111 z Dworca Kolejowego i wysiąść na przystanku “Dobra”, cofnąć się do Motławy i skręcić w lewo i kierować do Bastionu Żubr i Kamiennej Śluzy.

9. Wypożycz rower i odkryj zupełnie inną odsłonę Gdańska

Kolejny sposób na zwiedzanie Gdańska na świeżym powietrzu, to wypożyczenie roweru lub przywiezienie swojego i zrobienie jakiejś ciekawej trasy. Trasy rowerowe opisałem TUTAJ, ale mogę Wam napisać, że na początek super będzie pojechać w kierunku Brzeźna i dalej Jelitkowa, na Westerplatte bądź do Oliwy (Park Oliwski, Dolina Radości).

Rower możecie wypożyczyć przy Kołodziejskiej 7/9, Pończoszników 3 lub Kotwiczników 20, ale jest tego wiele więcej.

10. Rejs na Westerplatte

Idąc nabrzeżem Motławy raczej na pewno dostaniecie ulotkę bądź zostaniecie zachęceni na rejs po Motławie lub na Westerplatte. Szczerze, jeśli nie mieliście okazji dotychczas nigdy płynąć przez Gdańsk, polecam mocno. Przede wszystkim zobaczycie Gdańską Stocznię, do tego nabrzeże portowe. Wielkie statki w Stoczni Remontowej, woda, wiatr. Westerplatte to miejsce rozpoczęcia II Wojny Światowej, ale również plaża, bulwar i teren spacerowy.

11. Sopot, Gdynia i inne miasta województwa Pomorskiego

Będąc w Gdańsku, łatwo dostać się do Sopotu lub Gdyni. W Sopocie polecam boczne uliczki pełne pięknej zabudowy oraz spacer po lesie z widokami (np. Glinna Góra na przedłużeniu ulicy Kochanowskiego). W Gdyni warto udać się do Oksywia, zejść do morza i iść bulwarem i plażą do Babich Dołów lub poszwendać się po Porcie. Polecam również inne miasta w regionie, jak np. Słupsk, Tczew, Kartuzy bądź Puck.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam Kochani za wizytę na blogu i lekturę tego artykułu. Jeśli zdecydujecie się przyjechać, życzę miłego pobytu i super pogody! 🙂

W razie pytań, proszę pisać w sekcji komentarzy lub niżej na FACEBOOK’u. Zachęcam również do śledzenia mnie na INSTAGRAMIE – 7 zdjęć z Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa