Jak zwiedzać Wyspę Sobieszewską? Proponowane trasy piesze i trasa rowerowa

J

Cześć Przyjaciele!

“Projekt dzielnicowy” – tak nazwałem cykl wpisów, w których pragnę przybliżyć 7 ciekawych miejsc i 7 punktów widokowych różnych Gdańskich dzielnic. Dodatkowo opracowałem trasy spacerowe, spajające najciekawsze miejsca, abyście mogli na własną rękę wszystko obejrzeć.

Dla porządku: w “projekcie dzielnicowym”, każdej kolejnej dzielnicy, poświęcę, jak wspomniałem wyżej, trzy wpisy. Będę je publikował przez 3 tygodnie.

(Przy mniej zasobnych w ciekawe miejsca dzielnicach, będę je łączył lub pomijał naturalne punkty widokowe, których np. w Nowym Porcie nie ma.)

Pokazałem Wam również Wrzeszcz, Brętowo, Stare Szkoty, Aniołki, Siedlce, Piecki-Migowo, Nowy Port, Oliwę, Zabornię, Orunię, Brzeźno, Ujeścisko, Górki Zachodnie, Przymorze, Stogi, Św. Wojciech i Lipce, Jasień, Młyniska i Letnicę, Chełm i Wzgórze Mickiewicza, Łostowice, Osową, Kokoszki, Przeróbkę, Wisłoujście, Olszynkę, Rudniki i Matarnię, Zakoniczyn, Zaspę, Strzyżę, VII Dwór, Szadółki, Rębowo, Żabiankę, Jelitkowo, Biskupią Górę, Nowe Ogrody i Fort Góry Gradowej, Stare Przedmieście, Dolne Miasto, Długie Ogrody, Główne Miasto, Stare Miasto, Ołowiankę i Wyspę Spichrzów. Na górze witryny, znajdziecie zakładkę „PROJEKT DZIELNICOWY”, gdzie zastaniecie wszystkie wpisy tego właśnie projektu.

Ósmą dzielnicą jest Wyspa Sobieszewska!

Zazwyczaj proponuje Wam jedną trasę spacerową po dzielnicy, jednak w tym przypadku jest inaczej. Wyspa Sobieszewska jest na tyle duża, a jej atrakcje na tyle od siebie oddalone, iż trzeba zrobić sobie co najmniej cztery spacery lub jedną długą wycieczkę rowerem.

Zapraszam na spacer i rower na Wyspę Sobieszewską!


Na pierwszy ogień: Spacer po Górkach Wschodnich

Pierwsza propozycja trasy spacerowej na Wyspie Sobieszewskiej, wygląda następująco. Zaczynamy przy Moście Zwodzonym 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski, a dokładniej na bulwarze nad Martwą Wisłą na lewo od niego (patrząc z mostu). Spacer bulwarem jest świetnym przeżyciem: pierwsza kwestia to widoki, druga, możliwość skorzystania z ławki i zjedzenie czegoś na początek spaceru. Wędrujemy aż do końca nabrzeża, odbijając do ulicy Nadwiślańskiej.

Wzdłuż ulicy idziemy aż do jej końca i tym samym pętli autobusowej linii 186. Co ważne, warto po drodze obserwować zabudowę i szukać starych drewnianych domów oraz zwrócić uwagę na wydmy, które w niektórych miejscach są tuż obok ulicy.

W okolicy pętli autobusowej, zaczyna bieg szlak turystyczny przez Rezerwat Przyrody “Ptasi Raj”. Jest oznaczony, więc kierujemy się zgodnie z wskazówkami. Po drodze zobaczycie 10 tablic informujących o tutejszej faunie i florze, jak i 2 domki widokowe. Pierwsze przy Jeziorze “Karaś”, drugi przy Jeziorze “Ptasi Raj”. Krajobraz szczególnie z drugiego, robi MEGA wrażenie, o czym pisałem już TUTAJ. Idąc zgodnie ze znakami, docieramy na plażę wejściem numer 19. Kierujemy się wówczas na prawo, idąc na wschód plażą. Chcąc dotrzeć do cywilizacji i centrum wyspy, wystarczy wejść do lasu wejściem numer 16.

Powyższa trasa spacerowa jest przepięknie widokowa, różnorodna, dająca wiele możliwości odpoczynku i zrobienia pięknych zdjęć. Spacer nad Martwą Wisłą, lasem, przez rezerwat, widoki z domków, ciekawa zabudowa i wydmy przy ulicy Nadwiślańskiej oraz przepiękna plaża. Cała trasa ma około 10 km długości.

Ślad trasy na mapie:


W dalszej kolejności: Spacer po centralnej części Wyspy Sobieszewskiej

Trasę zaczynamy tak jak poprzednio, przy Moście Zwodzonym 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Piewsza część spaceru, wiedzie wzdłuż ulicy Turystycznej, czyli głównego traktu na wyspie. Przechodzimy przez można rzec “centrum” dzielnicy, gdzie jest większe zagęszczenie sklepów oraz lokali gastronomicznych, jak również obiektów oferujących noclegi. Wzdłuż ulicy biegnie trasa pieszo-rowerowa, zatem wygodnie idziemy początkowo przy zabudowaniach, a następnie przy lesie.

Odbijamy w lewo w ulicę Lazurową (tuż obok znajduje się przystanek autobusowy). Po chwili drogi przez las, po prawej stronie, pokaże się Wam ciekawa budowla – to Zbiornik Wody “Kazimierz”. Na górze znajduje się taras widokowy, ale aby tam wejść (co z całego serca polecam) potrzeba już wcześniej zarezerwować miejsce (można to zrobić na TEJ stronie, choć zaznaczam, że obecnie, ze względu na wirusa, wszystko może być utrudnione bądź niedostępne). Zbiornik jest udostępniony od czerwca do września.

Dalsza część trasy, prowadzi wprost na piękną plażę. Wówczas idziemy plażą na zachód (wchodzimy wejściem numer 11, wychodzimy tym pod numerem 16). Plaża to kwintesencja Wyspy Sobieszewskiej! Jest szeroka, nie zadeptana, spokojna, ale jednocześnie czuć moc fal, wiatru, a widoki fascynują na każdym kroku. Jeśli macie ochotę zobaczyć wiele zdjęć plaży na Wyspie Sobieszewskiej, zapraszam do kliknięcia TUTAJ. Wejściem numer 16, docieramy do punktu wyjścia i w ten sposób kończymy spacer.

Chcąc na spokojnie poznać Wyspę Sobieszewską, powyższa trasa będzie odpowiednia dla początkujących. Pozwala na poznanie natury naszej pięknej rajskiej wyspy, odsłania takie krajobrazy, o jakie ciężko w innych miejscach. Trasa ma około 8 km.

Ślad trasy na mapie:


Dla lubiących spokój: Spacer ulicą Przegalińską

Tym razem propozycja wędrówki po południowych rubieżach Wyspy Sobieszewskiej, gdzie towarzyszem będzie nie las i plaża, a pola i rzeka. Zaczynamy w tym samym miejscu co poprzednio, idąc ulicą Turystyczną. Warto od razu kupić sobie coś do picia i jedzenia, gdyż dalej nie uświadczycie sklepu. Po chwili, skręcamy w prawo w ulicę Przegalińską, która w dużej mierze biegnie nad Martwą Wisłą.

Wąska, niemal wiejska uliczka, pole po lewej stronie, dzika zieleń i szeroka rzeka w po drugiej, klimat jakiego nie doświadczycie w mieście. Po dłuższym czasie spaceru w samotności (wątpię, by ktoś wpadł na pomysł takiej wędrówki) i masy pięknych widoków za sobą, docieramy do zabytkowej śluzy w Przegalinie. Tutaj również, znajdziecie przystanek linii 112, którą dotrzecie z powrotem do centrum miasta.

Trasa jest zdecydowanie mocno poza skupiskami ludzi, widoki nieco inne, ale spokój miejsca ładuje baterie. Trasa ma około 8 km.

Ślad trasy na mapie:


Na koniec coś specjalnego: Spacer nad Przekopem Wisły

Ostatnia, czwarta trasa po Wyspie Sobieszewskiej, którą chciałbym, abyście poznali, biegnie nad Przekopem Wisły do Rezerwatu “Mewia Łacha”. Tutaj początek spaceru mamy na ulicy Świbnieńskiej przy pomniku “100-lecia Przekopu Wisły”. Idziemy na północ do końca tejże ulicy, skręcamy w prawo, dochodząc nad Przekop Wisły. Od ponad 120 lat właśnie tędy uchodzi do morza królowa Polskich rzek – Wisła.

Nad przekopem biegnie świetna, miejscami trudna, ale obfitująca w genialne krajobrazy, trasa spacerowa. Po drodze zapewne kogoś spotkamy, ale wciąż jest to niewiele osób, co sprawia, że mamy poczucie obcowania z przyrodą i uroczymi krajobrazami sam na sam. Po drodze napotkacie platformę widokową, a dalej kolejną, która położona jest już na terenie “Mewiej Łachy”. Dotrzemy tam przez oznaczoną ścieżkę spacerową. Chwile później znajdziemy się na plaży, można rzec na początku Gdańskich plaż. Niesamowite wrażenia towarzyszą jeszcze długo, gdyż warto usiąść na piasku i kontemplować widoki. Do ulicy Świbnieńskiej, wracamy wejściem numer 4.

Wędrówka nad Przekopem Wisły i przez Rezerwat Przyrody “Mewia Łacha” daje tonę krajobrazów, spokój, piękno. To przeświadczenie, że jest się przecież w granicach miasta, ale zupełnie tego nie czuć. Trasa ma około 7 km.

Ślad trasy na mapie:


Coś dla cyklistów: Trasa rowerowa po Wyspie Sobieszewskiej

Szlak rowerowy im. Wincentego Pola jest na tyle świetnym pomysłem, że nie ma sensu, bym wymyślał coś innego. Szlak ma około 28 km długości i należy do tych łatwiejszych. Biegnie przez centrum Wyspy Sobieszewskiej, dalej ul. Przegalińską, Świbnieńską, rezerwat “Mewia Łacha”, lasami do rezerwatu “Ptasi Raj” na Górkach Wschodnich. Dokładny opis, znajdziecie na TEJ stronie.


Kilka (ważnych) słów na koniec

Myślę, że dzięki tym trasom, lepiej poznacie Wyspę Sobieszewską. To rajska, bursztynowa wyspa, ogromny naturalny zasób Gdańska. Plaże, lasy, pola, rzeki, stare budownictwo. Niby w mieście, a jednak klimat zupełnie odmienny.

Już niedługo będę opisywał i pokazywał kolejne dzielnice. Bądźcie czujni 😉

Aby być na bieżąco z nowymi artykułami na blogu, zachęcam do dołączenia do społeczności bloga. Możecie to zrobić, klikając niżej “lubię to”.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • Trasą numer 2 poszedłbym lasem gdzie jest wygodna droga zamiast Turystyczna

    Rok temu Zbiórka wodny był otwarty jak i inne obiekty szlaku hydrotechnicznego więc w tym roku szykuje się to samo 🙂

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa