Zostań turystą w swoim mieście! – tajemnicze zakątki fortu Góry Gradowej, czyli pomysł na dzień w Gdańsku

Z

Cześć Przyjaciele!

Mam przyjemność wraz z Visit Gdańsk, zaprosić Was, mieszkańców Gdańska, do zwiedzania własnego miasta. Jestem pewien, że poznacie miasto na nowo i stanie się ono atrakcyjniejsze.

Znając lepiej Gdańsk, poznacie lepiej siebie. Zostań turystą w swoim mieście!

Zachęcam do zaopatrzenia się w Kartę Mieszkańca (więcej informacji TUTAJ). Dzięki niej, wiele z opisanych miejsc, zwiedzicie za darmo, bądź uzyskacie zniżkę.

Przygotowałem dla Was osiem artykułów, w których zapoznam Was z ciekawymi zabytkami, miejscami, atrakcjami Gdańska. Publikuje je co dwa tygodnie.

Niżej znajdziecie poprzednie artykuły w ramach współpracy z Visit Gdańsk:

W niniejszym artykule, opisałem i pokazałem miejsce WYJĄTKOWE – to fort Grodzisko, nazywany również fortem Góry Gradowej. Zabiorę Was za pośrednictwem bloga na parkowe ścieżki z widokiem na miasto, obejrzycie najstarszy pomnik w Gdańsku, poznacie fortyfikacje, w których umieszczono wyjątkowe centrum edukacyjne.

Fort “Grodzisko” – wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska

Odkąd zacząłem się interesować Gdańskiem, Fort Grodzisko był jednym z dwóch miejsc, które odwiedzałem najczęściej. Miałem (i mam nadal) tak ułożoną trasę, by zobaczyć różne oblicza tego wyjątkowego miejsca.

Jakie oblicza? O tym dzisiaj moi Drodzy.

Wędrując po “fortach” zaznacie i poczujecie historię Gdańska, z drugiej zaś strony, obejrzycie panoramę miasta. Możecie odpocząć na jednej z ławek wśród zieleni, mając bardzo blisko tętniący życiem gród nad Motławą.

Fort Grodzisko, położony jest na morenowym wzgórzu w zachodniej cześci Śródmieścia. Z tego względu, spacer po tym terenie jest niezwykle urozmaicony. Możecie spacerować tutaj kilka razy, za każdym zwracając uwagę na coś innego.

Po pierwsze – fortyfikacje

Przede wszystkim, to fortyfikacje rozsiane na terenie wzgórz. Pierwsze zbudowano już w XVII wieku, natomiast wszystkie ceglane budynki, oglądane dzisiaj, to XIX wiek. Redita Napoleońska z początku dziewiętnastego stulecia, Majdan fortu i położone obok Koszary Schronowe, Wozownia Artyleryjska bądź schrony. Do tego kaponiery – północna, środkowa i południowa. Fortyfikacje zlokalizowane są na różnych wysokościach i w nietuzinkowych miejscach, które zachęcam, byście poznali.

Centrum nauki “Hevelianum”

Obiekty poforteczne pełnią różne funkcje, aczkolwiek zdecydowaną większość, zajmuje centrum nauki “Hevelianum”. Interaktywnych, niezwykle ciekawych wystaw, nie zlokalizowano w nowoczesnych budynkach, a w XIX-wiecznych schronach, Kaponierze Południowej bądź Koszarach Schronowych. Warto jest zapoznać się z ofertą “Hevelianum”, tym bardziej, że z kartą mieszkańca raz w roku możecie zobaczyć wystawy za darmo. Jeśli zaś jesteście spoza Gdańska – mam dobrą wiadomość! Idąc wzdłuż wysokiego i niskiego czoła kurkowego, zobaczycie schrony i remizy, które mieszczą darmową wystawę “Wehikuł czasu – człowiek i pocisk”. Posłuchacie o historii miasta z perspektywy tego miejsca. Również zupełnie darmowo, dostaniecie się do Baterii Moździerzy, gdzie za pomocą gestów, nauczycie się obsługiwać armatę i moździerz.

Kilka ZNAKOMITYCH punktów widokowych! 😮

Słynna i znana każdemu Góra Gradowa to jeden z piękniejszych widoków na miasto. Jak na dłoni Stocznia, Stare i Główne Miasto z robiącymi wrażenie kościelnymi wieżami, dalej widoczne Żuławy. Jednakże jest jeszcze kilka miejsc na terenie “Grodziska”, skąd świetnie widać miasto. Schrony na niskim czole kurkowym, Bastion Neubauera lub zimą okolica Redity Napoleońskiej. Jako mieszkańcy Gdańska mamy niezwykłą możliwość! Usiąść na trawce z TAKIM widokiem <3

To również spory park w centrum miasta

Fort Grodzisko zajmuje około 27 ha powierzchni, z czego większą część park. Poczynając od tzw. “mokrej fosy” gdzie działa fontanna, zaś wokół biegnie ścieżka, poprzez Bastion Neubauera, gdzie jest ogród różany i widok na Kościół Św. Katarzyny, po część parku wzdłuż ulicy Dąbrowskiego, gdzie znajdziecie najstarszy w Gdańsku Pomnik Żołnierzy Rosyjskich.

Na mapce poniżej, zaznaczyłem proponowaną trasę spacerową oraz ważne miejsca.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Co ważne! Pamiętajcie o możliwości zwiedzania Gdańska z kartą mieszkańca. Spacer parkiem wśród zieleni, XIX-wieczne fortyfikacje, GENIALNE widoki na miasto i wyjątkowe centrum nauki “Hevelianum”.

Dziękuję Wam za lekturę artykułu i już nie mogę się doczekać, kiedy pokażę Wam inne ciekawe miejsca.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa