Cześć Przyjaciele!
Mam przyjemność wraz z Visit Gdańsk, zaprosić Was, mieszkańców Gdańska, do zwiedzania własnego miasta. Jestem pewien, że poznacie miasto na nowo i stanie się ono dla każdego z Was atrakcyjniejsze.
Znając lepiej Gdańsk, poznacie lepiej siebie. Zostań turystą w swoim mieście!
Zachęcam do zaopatrzenia się w Kartę Mieszkańca (więcej informacji TUTAJ). Dzięki niej, wiele z opisanych miejsc, zwiedzicie za darmo, bądź uzyskacie zniżkę.
Przygotowałem dla Was osiem artykułów, w których zapoznam Was z ciekawymi zabytkami, miejscami, atrakcjami Gdańska. Zaczynamy dzisiaj, zaś każdy kolejny artykuł będę publikował co dwa tygodnie.
Niżej znajdziecie pozostałe artykuły w ramach współpracy z Visit Gdańsk:
- Zostań turystą w swoim mieście! – 7 ciekawostek o Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym
- Zostań turystą w swoim mieście! – tajemnicze zakątki fortu Góry Gradowej, czyli pomysł na dzień w Gdańsku
- Zostań turystą w swoim mieście! – Stocznia Cesarska – 7 miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć
- Zostań turystą w swoim mieście! – Oliwskie dolinki na rowerze i wyjątkowy zabytek techniki
- Zostań turystą w swoim mieście! – ciekawostki w nowym Muzeum Bursztynu
Na pierwszy ogień wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju, przepiękna i monumentalna – Bazylika Mariacka. Zajrzyjcie do jej przestronnego wnętrza, gdyż jest jednym z tych miejsc w Gdańsku, gdzie spotkacie największe nagromadzenie dzieł sztuki i zabytków.
W niniejszym artykule, przedstawiłem i opisałem 7 najpiękniejszych dzieł sztuki/zabytków w Bazylice Mariackiej. Zapraszam do lektury!
1. Zegar Astronomiczny
Gdański zegar astronomiczny został zbudowany w latach 1464-1470 przez mistrza Hansa Duringera z Torunia. Był wówczas największy na świecie (14 metrów wysokości!). Stając przed tym ponad 500-letnim dziełem, zobaczycie, że zegar dzieli się na trzy kondygnacje.
Dolna, kalendarium, środkowa, planetarium i najwyżej – teatr figur. Każdego dnia w południe, na dwóch półkolistych platformach, przechodzą apostołowie i ewangeliści, a Adam i Ewa, wydzwaniają godziny.
Od 1553 roku aż do II Wojny Światowej, zegar astronomiczny popadł w zapomnienie. Pod koniec wojny został rozebrany i przetransportowany na Żuławy. Dzisiejszy zegar astronomiczny (obudowa) posiada 70 % części oryginalnych. Brawa należą się doc. Andrzejowi Januszajtisowi, który kierował powstałym w 1983 roku Społecznym Zespołem Odbudowy Zegara. W 1990 roku po raz pierwszy po 437 latach przerwy, zegar ponownie ruszył.
2. Ołtarz Główny
Ołtarz główny w Bazylice Mariackiej, został wykonany w latach 1511-1517 przez Mistrza Michała z Augsburga i jego warsztat. Ustawiony na predelli (podstawa nastawy ołtarzowej) posiada trzy pary skrzydeł. W szafie głównej obejrzycie Koronację Marii. Możecie przejść również za ołtarzem.
3. Pieta
Pieta – postać Marii, trzymającej na kolanach zmarłego Jezusa – stoi w Kaplicy Św. Rajnolda. Została wyrzeźbiona ok. 1390 roku przez nieznanego artystę. Rzeźba ma niecałe 1,5 metra wysokości i prezentuje styl gotyku międzynarodowego. Niesamowitym jest fakt, że możemy stanąć oko w oko z dziełem, wykonanym ponad 600 lat temu!
4. Malowidło w Kaplicy Św. Jerzego
Kaplica Św. Jerzego, kryje przepiękne malowidła ścienne. Pierwsze z nich to późnogotyckie malowidło z 1500 roku, przedstawiające gęsto zabudowane miasto z bogatymi kamienicami, bramami, basztami i mostem zwodzonym nad fosą. Co ciekawe, podczas prac konserwatorskich, odkryto pod nim jeszcze starsze malowidło z 1400 roku! Wówczas, młodszą polichromię, zdjęto i przesunięto poniżej starszego dzieła. Starsze malowidło, ukazuje rzekę i wzgórze, do tego zamek, z którego okien wygląda królewska para. Moi Drodzy, macie na wyciągnięcie ręki malowidło ścienne sprzed ponad 600 lat. To jak “dotykanie” dawnego Gdańska.
5. Tablica Dziesięciorga Przykazań
Tablica Dziesięciorga Przykazań w Bazylice Mariackiej w Gdańsku to dzieło nieznanego mistrza. Wykonana w latach 1480-1490, podzielona jest na 10 kwater, w której pokazano po dwie sceny dotyczące dekalogu. Każdej scenie pokazującej trzymanie się zasad dekalogu, towarzyszy anioł, zaś każdej, w której dekalog został złamany, diabeł. Świetnie zobrazowane przestawienie dekalogu.
6. Nagrobek Bahrów
Wykonany z marmurów i alabastrów nagrobek Szymona i Judyty Bahrów, wykonał w latach 1614-1620 Abraham van den Blocke. Zleceniodawcą był zięć Bahrów – Johann Speymann (burmistrz Gdańska). Nagrobek przedstawia tumbę z klęczącymi na niej i modlącymi się małżonkami. Mimo, że to nagrobek, jest po prostu piękny. Właśnie tak upamiętniano niegdyś gdańszczan.
7. Tablica Jałmużnicza
Ostatnim z dzieł w Bazylice Mariackiej, które pragnę pokazać, jest Tablica Jałmużnicza. Wykonana przez Antoniego Mollera w 1607 roku. Składa się z trzech części, które przedstawiają – dolna: inskrypcje z wersetami z Pisma Świętego i wierz, zachęcający do ofiarności dla biednych, centralna: alegorię wiary, zaś wieńczy ją Sąd Ostateczny.
Kilka (ważnych) słów na koniec
Co ważne! Będąc w Bazylice Mariackiej, możecie skorzystać z Karty Mieszkańca i wejść (raz w roku) za darmo na wieżę. Po oglądaniu z bliska śladów po dawnym Gdańsku, warto jest spojrzeć na ten współczesny.
Na zachętę, poniżej artykuł ze zdjęciami z wieży Bazyliki Mariackiej
Dziękuję Wam za lekturę artykułu i już nie mogę się doczekać, kiedy pokażę Wam inne ciekawe miejsca. Tymczasem zachęcam do wizyty w Bazylice Mariackiej, bowiem prócz tego co przedstawiłem, kryje się tam wiele więcej.
Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!