Zostań turystą w swoim mieście! – 7 najpiękniejszych zabytków w Bazylice Mariackiej w Gdańsku

Z

Cześć Przyjaciele!

Mam przyjemność wraz z Visit Gdańsk, zaprosić Was, mieszkańców Gdańska, do zwiedzania własnego miasta. Jestem pewien, że poznacie miasto na nowo i stanie się ono dla każdego z Was atrakcyjniejsze.

Znając lepiej Gdańsk, poznacie lepiej siebie. Zostań turystą w swoim mieście!

Zachęcam do zaopatrzenia się w Kartę Mieszkańca (więcej informacji TUTAJ). Dzięki niej, wiele z opisanych miejsc, zwiedzicie za darmo, bądź uzyskacie zniżkę.

Przygotowałem dla Was osiem artykułów, w których zapoznam Was z ciekawymi zabytkami, miejscami, atrakcjami Gdańska. Zaczynamy dzisiaj, zaś każdy kolejny artykuł będę publikował co dwa tygodnie.

Niżej znajdziecie pozostałe artykuły w ramach współpracy z Visit Gdańsk:

Na pierwszy ogień wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju, przepiękna i monumentalna – Bazylika Mariacka. Zajrzyjcie do jej przestronnego wnętrza, gdyż jest jednym z tych miejsc w Gdańsku, gdzie spotkacie największe nagromadzenie dzieł sztuki i zabytków.

W niniejszym artykule, przedstawiłem i opisałem 7 najpiękniejszych dzieł sztuki/zabytków w Bazylice Mariackiej. Zapraszam do lektury!


1. Zegar Astronomiczny

Gdański zegar astronomiczny został zbudowany w latach 1464-1470 przez mistrza Hansa Duringera z Torunia. Był wówczas największy na świecie (14 metrów wysokości!). Stając przed tym ponad 500-letnim dziełem, zobaczycie, że zegar dzieli się na trzy kondygnacje.

Dolna, kalendarium, środkowa, planetarium i najwyżej – teatr figur. Każdego dnia w południe, na dwóch półkolistych platformach, przechodzą apostołowie i ewangeliści, a Adam i Ewa, wydzwaniają godziny.

Od 1553 roku aż do II Wojny Światowej, zegar astronomiczny popadł w zapomnienie. Pod koniec wojny został rozebrany i przetransportowany na Żuławy. Dzisiejszy zegar astronomiczny (obudowa) posiada 70 % części oryginalnych. Brawa należą się doc. Andrzejowi Januszajtisowi, który kierował powstałym w 1983 roku Społecznym Zespołem Odbudowy Zegara. W 1990 roku po raz pierwszy po 437 latach przerwy, zegar ponownie ruszył.

2. Ołtarz Główny

Ołtarz główny w Bazylice Mariackiej, został wykonany w latach 1511-1517 przez Mistrza Michała z Augsburga i jego warsztat. Ustawiony na predelli (podstawa nastawy ołtarzowej) posiada trzy pary skrzydeł. W szafie głównej obejrzycie Koronację Marii. Możecie przejść również za ołtarzem.

3. Pieta

Pieta – postać Marii, trzymającej na kolanach zmarłego Jezusa – stoi w Kaplicy Św. Rajnolda. Została wyrzeźbiona ok. 1390 roku przez nieznanego artystę. Rzeźba ma niecałe 1,5 metra wysokości i prezentuje styl gotyku międzynarodowego. Niesamowitym jest fakt, że możemy stanąć oko w oko z dziełem, wykonanym ponad 600 lat temu!

4. Malowidło w Kaplicy Św. Jerzego

Kaplica Św. Jerzego, kryje przepiękne malowidła ścienne. Pierwsze z nich to późnogotyckie malowidło z 1500 roku, przedstawiające gęsto zabudowane miasto z bogatymi kamienicami, bramami, basztami i mostem zwodzonym nad fosą. Co ciekawe, podczas prac konserwatorskich, odkryto pod nim jeszcze starsze malowidło z 1400 roku! Wówczas, młodszą polichromię, zdjęto i przesunięto poniżej starszego dzieła. Starsze malowidło, ukazuje rzekę i wzgórze, do tego zamek, z którego okien wygląda królewska para. Moi Drodzy, macie na wyciągnięcie ręki malowidło ścienne sprzed ponad 600 lat. To jak “dotykanie” dawnego Gdańska.

5. Tablica Dziesięciorga Przykazań

Tablica Dziesięciorga Przykazań w Bazylice Mariackiej w Gdańsku to dzieło nieznanego mistrza. Wykonana w latach 1480-1490, podzielona jest na 10 kwater, w której pokazano po dwie sceny dotyczące dekalogu. Każdej scenie pokazującej trzymanie się zasad dekalogu, towarzyszy anioł, zaś każdej, w której dekalog został złamany, diabeł. Świetnie zobrazowane przestawienie dekalogu.

6. Nagrobek Bahrów

Wykonany z marmurów i alabastrów nagrobek Szymona i Judyty Bahrów, wykonał w latach 1614-1620 Abraham van den Blocke. Zleceniodawcą był zięć Bahrów – Johann Speymann (burmistrz Gdańska). Nagrobek przedstawia tumbę z klęczącymi na niej i modlącymi się małżonkami. Mimo, że to nagrobek, jest po prostu piękny. Właśnie tak upamiętniano niegdyś gdańszczan.

7. Tablica Jałmużnicza

Ostatnim z dzieł w Bazylice Mariackiej, które pragnę pokazać, jest Tablica Jałmużnicza. Wykonana przez Antoniego Mollera w 1607 roku. Składa się z trzech części, które przedstawiają – dolna: inskrypcje z wersetami z Pisma Świętego i wierz, zachęcający do ofiarności dla biednych, centralna: alegorię wiary, zaś wieńczy ją Sąd Ostateczny.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Co ważne! Będąc w Bazylice Mariackiej, możecie skorzystać z Karty Mieszkańca i wejść (raz w roku) za darmo na wieżę. Po oglądaniu z bliska śladów po dawnym Gdańsku, warto jest spojrzeć na ten współczesny.

Na zachętę, poniżej artykuł ze zdjęciami z wieży Bazyliki Mariackiej

Dziękuję Wam za lekturę artykułu i już nie mogę się doczekać, kiedy pokażę Wam inne ciekawe miejsca. Tymczasem zachęcam do wizyty w Bazylice Mariackiej, bowiem prócz tego co przedstawiłem, kryje się tam wiele więcej.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa