Zostań turystą w swoim mieście! – ciekawostki w nowym Muzeum Bursztynu

Z

Cześć Przyjaciele!

Mam przyjemność wraz z Visit Gdańsk, zaprosić Was, mieszkańców Gdańska, do zwiedzania własnego miasta. Jestem pewien, że poznacie miasto na nowo i stanie się ono atrakcyjniejsze.

Znając lepiej Gdańsk, poznacie lepiej siebie. Zostań turystą w swoim mieście!

Zachęcam do zaopatrzenia się w Kartę Mieszkańca (więcej informacji TUTAJ). Dzięki niej, wiele z opisanych miejsc, zwiedzicie za darmo, bądź uzyskacie zniżkę.

Przygotowałem dla Was osiem artykułów, w których zapoznam Was z ciekawymi zabytkami, miejscami, atrakcjami Gdańska. Zaczynamy dzisiaj, zaś każdy kolejny artykuł będę publikował co dwa tygodnie.

Niżej znajdziecie poprzednie artykuły w ramach współpracy z Visit Gdańsk:

W niniejszym artykule, opisałem i pokazałem miejsce WYJĄTKOWE – nowe Muzeum Bursztynu! Niemal 1000 bursztynowych eksponatów od niedawna mieści się w nowej siedzibie, a jest nią Wielki Młyn.

Myśląc Gdańsk, myśli się o bursztynie, myśląc o bursztynach, myśli się o Gdańsku. Pragnę pokazać Wam choć trochę nowego Muzeum Bursztynu i tym samym zachęcić do zwiedzania własnego miasta.

Z aktywną kartą mieszkańca macie raz w roku bezpłatny wstęp m.in. do Muzeum Bursztynu.

Bursztyn, tak bardzo kojarzący się z Gdańskiem, z jego długimi i szerokimi plażami, stał się inspiracją dla projektantów jednej z ikon Gdańska – stadionu piłkarskiego. Nazwę “amber” posiada również jeden z gdańskich hoteli, siedziba Międzynarodowych Targów Gdańskich – “Amber Expo” oraz koło widokowe “Amber Sky”.

Nie mogę nie wspomnieć o słynnej uliczce Mariackiej. Ta magiczna przestrzeń między Bramą Mariacką a Bazyliką Mariacką, skrywa mnóstwo sklepów jubilerskich z bursztynem w roli głównej.

Zatem skoro bursztyn – to właśnie tutaj, w Gdańsku! Jako mieszkańcy miasta, powinniśmy poznać Muzeum Bursztynu. Zapraszam serdecznie.

Nowa siedziba Muzeum Bursztynu – Wielki Młyn

Idąc w kierunku nowego Muzeum Bursztynu, oglądamy interesujący budynek. Jest wielki, ma dwuspadowy dach i mieści się na wyspie otoczonej wodami Kanału Raduni – to Wielki Młyn. Wielki Młyn został zbudowany około 1350 roku i był największym młynem w średniowiecznej Europie. Przez stulecia napędzany przez Kanał Raduni, służył do mielenia mąki. Zwiedzając nową siedzibę Muzeum Bursztynu, zachęcam do zajrzenia do sali, gdzie zobaczycie makietę Wielkiego Młyna i przeczytacie o jego historii. Dobrze wiedzieć, do czego służył budynek, w którym się znajdujemy.

Największa na świecie bryła bursztynu!

Wystawa stała Muzeum Bursztynu mieści się na pierwszym i drugim piętrze, natomiast już przy kasach biletowych zobaczycie coś NIESAMOWITEGO! To jeden ze wspanialszych eksponatów – największa na świecie bryła bursztynu. Waży 68 kg i pochodzi z indonezyjskiej wyspy Sumatra. Umiejscowienie tak unikalnego i wielkiego bursztynu na samym początku zwiedzania, w mojej opinii, podkręca emocje i sprawia, że chcemy zobaczyć więcej.

Eleganckie wnętrze

Będąc we wnętrzu Wielkiego Młyna, zwróćcie uwagę na jego nowy elegancki wystrój. Czarna posadzka i inne elementy, kontrastują z czerwienią cegieł oraz białym światłem. To niesamowite tło dla “Bałtyckiego złota”.

Inkluzje – to trzeba zobaczyć!

Na pierwszym piętrze dowiecie się więcej o historii bursztynu, skąd on się bierze i jakie może przybierać formy. Oglądając kolejne bryły bursztynów możemy być pewni, że kształtów i kolorów jest nieskończona ilość.

Ogromne wrażenie robią inkluzje (czyli ciało obce, które zostało zatopione w bursztynie) owadów bądź małych zwierząt. W Muzeum Bursztynu w Gdańsku zobaczycie inkluzję jaszczurki w bryłce bursztynu, datowanej na około 40 mln lat! Co więcej, jest również inkluzja gekona i pająka ptasznika.

Co ciekawe, inkluzja z jaszczurką została znaleziona na plaży na Stogach.

Otto Helm

Badania nad bursztynem były prowadzone od bardzo dawna. Jedną z postaci, o której dowiemy się w muzeum jest Otto Helm (1826-1902). Pan Helm był aptekarzem, ale prowadził również badania nad bursztynem bałtyckim. Był autorem wielu prac z zakresu chemicznych i fizycznych właściwości bursztynu. Jego kolekcja 5 tysięcy sztuk bursztynów trafiła po jego śmierci do Muzeum Prowincji Zachodniopruskiej w Gdańsku.

Co ciekawe, owe muzeum, działające w latach 1880-1945 w Zielonej Bramie, miało drugą co do wielkości w świecie kolekcję bursztynów.

Co ciekawe…

Na drugim piętrze muzeum znajdziecie część artystyczną. Jak wykorzystywano bursztyn dawniej i jakie zastosowanie ma dzisiaj np. w sztuce?

Jednym z najciekawszym eksponatów jest bursztynowy zestaw szachów wykonany w latach 1690-1700 w Gdańsku.

Co ciekawe, w 1758 roku zakupił je szkocki lord George Murray. Do 2015 roku znajdowały się na zamku Blair, kiedy to za 2,4 mln zł. kupiło je Muzeum Gdańska.

Inny jakże ciekawy eksponat to bursztynowa gitara, która została wykonana z około 2,5 kg “złota Bałtyku” przez Walentego Rybaka. Pan Rybak jest muzykiem i zarazem bursztynnikiem, nie dziwi zatem jego wspaniałe dzieło.

Co ciekawe, to prawdziwa gitara i można na niej zagrać.

Zwiedzanie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie robi wrażenie, a eksponatów jest cała masa. Sam niewątpliwie jeszcze tutaj wrócę.

Tymczasem zachęcam Was Przyjaciele do odwiedzania nowej siedziby Muzeum Bursztynu. A jeśli już byliście, dajcie znać który eksponat najbardziej się Wam spodobał?

Informacje praktyczne

Nowa siedziba Muzeum Bursztynu w Gdańsku mieści się w Wielkim Młynie przy ulicy Wielkie Młyny 16. Godziny otwarcia – cały tydzień od 10:00 do 19:00. Bilety (20 zł normalny i 10 zł ulgowy) możecie nabyć TUTAJ.

Co istotne, placówka jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Co ważne! Pamiętajcie o możliwości zwiedzania Muzeum Bursztynu z Kartą Mieszkańca.

Dziękuję Wam za lekturę artykułu i już nie mogę się doczekać, kiedy pokażę Wam inne ciekawe miejsca.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa