Zostań turystą w swoim mieście! – 7 ciekawostek o Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym

Z

Cześć Przyjaciele!

Mam przyjemność wraz z Visit Gdańsk, zaprosić Was, mieszkańców Gdańska, do zwiedzania własnego miasta. Jestem pewien, że poznacie miasto na nowo i stanie się ono atrakcyjniejsze.

Znając lepiej Gdańsk, poznacie lepiej siebie. Zostań turystą w swoim mieście!

Zachęcam do zaopatrzenia się w Kartę Mieszkańca (więcej informacji TUTAJ). Dzięki niej, wiele z opisanych miejsc, zwiedzicie za darmo, bądź uzyskacie zniżkę.

Przygotowałem dla Was osiem artykułów, w których zapoznam Was z ciekawymi zabytkami, miejscami, atrakcjami Gdańska. Zaczynamy dzisiaj, zaś każdy kolejny artykuł będę publikował co dwa tygodnie.

Niżej znajdziecie pozostałe artykuły w ramach współpracy z Visit Gdańsk:

W niniejszym artykule, opisałem 7 ciekawostek o Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Zachęcam Was moi Drodzy do ponownego, głębszego poznania ZOO, do spojrzenia na ten przepięknie położony ogród oczami turysty. To z wielu względów piękne miejsce i warto je odwiedzić po lekturze ciekawostek z nim związanych.


Oto 7 ciekawostek/faktów o Ogrodzie Zoologicznym w Gdańsku Oliwie!

1. Powierzchnia i frekwencja

Powierzchnia Ogrodu Zoologicznego w Oliwie to, w zależności od źródła – od 124 do 136 ha. Nawet jeśli przyjmiemy 124 ha terenów, jest to największe pod tym względem ZOO w Polsce. Co ciekawe, Gdański Ogród Zoologiczny, posiada mnóstwo terenów, które nie są zagospodarowane. Chociażby obszary leśne między ulicami Karwieńską i Spacerową.

Frekwencja w Oliwskim ZOO już w latach 80-tych poprzedniego stulecia osiągnęła około 400 tysięcy odwiedzających! Obecnie już od kilku ładnych lat frekwencja oscyluje między 425 a 486 tysięcy gości. Wyjątkiem był zeszły rok, kiedy ZOO było przez pewien czas zamknięte i bramę ogrodu przekroczyło 369 tysięcy osób.

2. Młyn Wodny

Spacerując po ZOO, wyobraźcie sobie, że nie ma wybiegów i zwierząt, a cały teren jest dziewiczy. Górki, polany, woda i zieleń. Przepływający przez obszar ogrodu Potok Rynarzewski, wykorzystywano długo przed istnieniem ZOO. Reliktem jest Młyn Wodny z XIX wieku. Co ciekawe, wewnątrz działa restauracja.

3. Sanatorium Strauchmule

W centralnym miejscu Ogrodu Zoologicznego stoi śliczny, szachulcowy budynek. Obiekt jest starszy niż sam ogród, bowiem na początku XX wieku, mieściło się w nim Sanatorium Strauchmule. Kuracje przechodziły tutaj osoby cierpiące na reumatyzm i choroby górnych dróg oddechowych. Budynek sanatorium przetrwał wojnę i w 1954 roku został zagospodarowany przez dyrekcję ZOO. Co ciekawe, obszar ten nazywany był osadą “Leśny Młyn”, która w 1926 roku została włączona w obszar Gdańska.

4. Zwierzęta

Na ten moment Gdański Ogród Zoologiczny może poszczycić się liczbą 823 zwierząt, reprezentujących 162 gatunki. ZOO słynie z hodowli kondorów wielkich, są słynne w Gdańsku, trzymające herb miasta lwy, które mają do dyspozycji duży na 2 h wybieg. Wśród zwierząt są unikaty, takie jak: oryksy szablorogie (nie żyją już w naturze), hipopotamy karłowate, antylopy bongo, żyrafy Rithschilda, gepardy czy jedyne w Polsce anoa.

5. Położenie i ukształtowanie terenu

ZOO w Oliwie jest wyjątkowo położone w dolinie nad Potokiem Rynarzewskim w otoczeniu morenowych, porośniętych lasem wzgórz. Różnice wysokości i wielkość ogrodu, pozwoliły na urządzenie naprawdę wielkich wybiegów dla zwierząt. Żyrafy, lwy, gepard, wielbłądy czy słonie mogą czuć się swobodnie i naturalnie. Spacerując po ogrodzie, sami się przekonacie, iż zwierzęta przechadzają się na tle wspaniałych, naturalnych krajobrazów.

6. Historia ZOO

ZOO zostało założone 1 maja 1954 roku. Duża część ogrodu powstała w czynie społecznym! Mieszkańcy przynosili zwierzęta, budowali drogi, wybiegi, zaś dzięki temu, że Gdańsk to miasto portowe, udało się pozyskać pierwsze egzotyczne zwierzaki. W 1957 roku ZOO posiadało już niemal 300 zwierząt w 81 gatunkach i było odwiedzane przez 250 tysięcy gości. Co ciekawe, w latach 80-tych Oliwski ogród zoologiczny, zamieszkiwany był przez nosorożca białego, niedźwiedzia polarnego czy lemury katta, a frekwencja była niemal taka, jak obecnie. Historia gdańskiego ZOO pokazuje, że gdyby nie mieszkańcy Gdańska i okolic, nic by z tego nie wyszło. Warto zatem odwiedzać to wyjątkowe miejsce.

7. A ponadto…

Ponadto pragnę wspomnieć o kilku innych ciekawostkach i faktach. Otóż w ZOO jest tzw. “Małe ZOO”, z którego korzystają głównie dzieci, na terenie ogrodu znajdziecie lwa “heweliona”, przejdziecie mostem linowym ponad dolinką i Potokiem Rynarzewskim, skorzystacie z Parku Linowego oraz tzw. Juraparku bądź odwiedzicie “Ogród Matyldy” i zobaczycie ponad 80 roślin jadalnych.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Co ważne! Wybierając się do ZOO, możecie skorzystać z Karty Mieszkańca i wejść (raz w roku) za darmo. To świetna okazja by poznać tę część Oliwy i połączyć spacer, podglądanie życia dzikich zwierząt i oglądanie pięknych krajobrazów.

Dziękuję Wam za lekturę artykułu i już nie mogę się doczekać, kiedy pokażę Wam inne ciekawe miejsca.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Dodaj komentarz

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa