7 atrakcyjnych miejsc w Gdańsku, których nie zna przeciętny turysta

7

Cześć Przyjaciele!

Gdyby tak wziąć przeciętnego turystę i zapytać gdzie spędził swój czas w Gdańsku, najprawdopodobniej usłyszelibyśmy: Główne Miasto (choć turysta powiedziałby “starówka” lub Stare Miasto, które w Gdańsku jest na północ od Głównego), Oliwa, Brzeźno, Westerplatte. Niektórzy wybiorą się na Wyspę Sobieszewską, fort Góry Gradowej lub do Twierdzy Wisłoujście.

Gdańsk takich turystycznych miejsc, które trzeba zobaczyć, ma całkiem sporo. A jednak to tylko fragmencik, wycinek całego Gdańska.

Dzisiaj mam dla Was listę 7 atrakcyjnych miejsc w Gdańsku, których turyści raczej nie znają. Pewnie niektórzy mieszkańcy również. To tylko wycinek tego mniej znanego, alternatywnego Gdańska.

Oto 7 atrakcyjnych miejsc w Gdańsku, których nie zna przeciętny turysta!

1. Ulica Kutnowska na Górkach Zachodnich

Biegnąca równolegle i nad Martwą Wisłą ul. Kutnowska to zupełnie inna okolica oraz widoki, aniżeli te znane z Głównego Miasta lub z Oliwy. Spacerując w tej okolicy, nie ma się poczucia przebywania w mieście. Urocze domki, dzika roślinność, woda, łódki, stwarzają sielankowy klimat. Warto jest od czasu do czasu po taki klimat pojechać.

2. Bulwar nad Martwą Wisłą na Wyspie Sobieszewskiej

Na Wyspę Sobieszewską, wjeżdża się oddanym do użytku ponad 2 lata temu mostem zwodzonym (Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski) i już z niego warto jest się rozglądać, łapiąc świetne widoki na Wisłę. Zaraz za mostem, po lewej stronie, rozpoczyna się bulwar spacerowy nad Martwą Wisłą. Trakt spacerowy, zapewnia cudowny krajobraz na Wisłę, urozmaicony przez łodzie. Jest gdzie usiąść, złapać wiatr we włosy i cieszyć chwilą.

3. Motława na Olszynce

Każdy spacerował nad Motławą. Oglądał słynny Żuraw, szedł obok Sołdka, korzystał z jednej lub drugiej kładki. A jak wiele z tych osób była nad Motławą, ale na Olszynce? Miejsca nad rzeką, w granicach miasta, a totalnie dzikie i zielone.

4. Płonia

Mam na myśli ulicę Zagroble, która biegnie nad Martwą Wisłą. Widać stąd Górki Zachodnie i Wyspę Sobieszewską, zaś między nimi Wisłę Śmiałą. Urokliwe miejsce, do którego dociera bardzo mało osób.

5. Ulica Batorego we Wrzeszczu

Batorego we Wrzeszczu zaczyna bieg przy Jaśkowej Dolinie i ciągnie aż do Podleśnej. Piękna i oryginalna zabudowa jest przykładem tego jak niegdyś się budowało. Fajny klimat ulicy i architektura mogą się podobać.

6. Nabrzeże Ziółkowskiego w Nowym Porcie

Wielu z nas, gdańszczan, zna to miejsce i uwielbia przyjść, usiąść i obserwować wpływające do portu wewnętrznego statki. Jednakże jak często trafiają tutaj turyści? Nabrzeże Ziółkowskiego o długości 250 metrów nad Martwą Wisłą vis-a-vis Westerplatte, zapewnia świetny punkt widokowy na portowy krajobraz tej części miasta. O takim charakterze świadczy również budynek kapitanatu portu oraz XIX-wieczna latania morska.

Obecnie nabrzeże jest w remoncie. Planowo w październiku będzie gotowe na spacerowiczów.

7. Widok z Wroniej Góry

Co widać z Wroniej Góry?

W krajobrazie dominuje industrial. Tak jak u dołu mamy pobliską zabudowę Aniołek, tak dalej stoczniowe hale, w tym wyróżniającą się Hale 3b o niemal 1 ha powierzchni, słynne i piękne żurawie Kone oraz mnóstwo innych mniejszych, statki, maszty, młyn na Wyspie Ostrów. Stocznia i port tworzą cały “spektakl” oglądającym. Między budynkami i maszynami widać Wisłę i kanał portowy, zaś za całym lasem żurawi i innych Zatokę Gdańską.

Patrząc w lewo można dostrzec falowiec w Nowym Porcie, kominy Elektrociepłowni oraz, co mnie pozytywnie zaskoczyło, stadion na Letnicy! Widok łączący biurowiec przy Jana z Kolna, stadion, wiadukt i morze jest cudowny. Chociażby dla niego warto tutaj przyjść.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję za lekturę nowego artykułu i wizytę na blogu. To dla mnie szalenie ważne, by wciąż pokazywać Wam cały Gdańsk. Jeśli chodzi o mapkę z zaznaczonymi miejscami, nie dodałem jej celowo. Bowiem jeśli ktoś chcę odnaleźć powyższe miejsca, spokojnie z mapą sobie poradzi.

Po więcej Gdańska zapraszam oczywiście na 7 zdjęć z Gdańska na FB oraz na profil na Instagramie.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

O autorze

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

komentarzy

  • właśnie wróciłam z Gdańska, bardzo mi się podoba to miasto i na pewno jeszcze kiedyś przyjadę, pozostało dużo nowych miejsc do odkrycia! na Górkach Zachodnich praktycznie jak w jakiejś małej miejscowiści, spokojnie i cicho, no chyba że to już po sezonie 🙂 zawsze lubię oprócz centrum pozwiedzać przedmieścia, i generalnie poznać całe miasto, nie tylko centrum, a dzięki mapom w telefonie jest to teraz bajecznie proste

    • Początek września to wciąż sezon, ale Górki Zachodnie takie są – raczej spokojniejsze niż np. Brzeźno. W ogóle Gdańsk ma wiele twarzy 😉 Bardzo fajnie, że zwiedza Pani przedmieścia. Oby tak dalej!

O Mnie

Kamil Sulewski

Cześć, jestem Kamil. W wieku osiemnastu lat zainteresowałem się Gdańskiem i generalnie miejskością, co wciągnęło mnie bez końca. Interesuje się historią miasta, inwestycjami, lecz nade wszystko świadomym kontaktem z przestrzenią publiczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wpisy

Archiwa